Słońce - co robić w przypadku przegrzania i poparzenia

2017-06-20 6:49

Cały rok tęsknimy za słońcem, więc na urlopie wystawiamy się na nie przez cały dzień. Bądźmy jednak ostrożni bo możemy narazić się na przegrzanie, udar słoneczny lub poparzyć skórę.

Nawet w Polsce trzeba umiejętnie korzystać ze słońca, by nie narazić na nieprzyjemne konsekwencje: udar cieplny lub poparzenie. Na południu Europy lub w tak lubianych przez Polaków: Tunezji, Egipcie czy Turcji musimy być podwójnie ostrożni. Jak rozpoznać, że przesadziliśmy ze słońcem i co wtedy robić?

Przegrzanie i udar słoneczny

Wysoka temperatura powietrza, zwłaszcza w połączeniu z jego wysoką wilgotnością i brakiem przewiewu, to warunki, w których łatwo może dojść do przegrzania organizmu. Wskazywać na to może osłabienie, nudności, spowolnione tętno, blada i wilgotna skóra. Trzeba wtedy jak najszybciej znaleźć się w cieniu, położyć się w możliwie przewiewnym miejscu i pić dużo zimnej wody, żeby uzupełnić niedobór płynów i elektrolitów w organizmie – najlepsza jest woda mineralna, nawet z dodatkiem szczypty soli.

Czytaj też: Uzupełnianie elektrolitów. Jak uzupełniać elektrolity w organizmie?

Bardziej niebezpieczny bywa udar słoneczny, spowodowany intensywnym nasłonecznieniem przede wszystkim głowy i karku – może prowadzić do przekrwienia opon mózgowych i mózgu, a czasami do obrzęku mózgu. O tym, że doszło do udaru może świadczyć silne zaczerwienienie twarzy, sucha skóra, ból głowy, szybkie tętno. Przy takich objawach trzeba szybko wezwać lekarza.

Pamiętaj więc, by podczas upałów zawsze chronić głowę przed słońcem i nie przebywać na nim zbyt długo. Bardzo ważne jest również regularne uzupełnianie wypacanych płynów – wypijaj regularnie co 15–20 minut choć kilka łyków wody.

materiał partnera
Sposób na podrażnienia skóry!

Na podrażnienia skóry narażeni jesteśmy każdego dnia, dlatego warto mieć przy sobie Homeoplasmine®. To maść, która przyspiesza gojenie, a także działa antyseptycznie, co pozwoli na bezpieczną regenerację bez bakterii i wirusów.

Homeoplasmine® sprawdzi się przy otarciach (np. od butów), podrażnionych skrzydełkach nosa podczas kataru, drobnych skaleczeniach czy zadartych, popękanych skórkach przy paznokciach. To must-have w każdej kobiecej torebce, ponieważ im prędzej zostanie użyta, tym szybciej znikną dokuczliwe i mało estetyczne podrażnienia!


HOMEOPLASMINE® maść. Produkt złożony. Wskazania: maść o działaniu antyseptycznym i gojącym zalecana do stosowania w przypadkach podrażnień skóry takich jak: niewielkie zranienia, zadrapania, otarcia naskórka, skaleczenia, pęknięcia skóry. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Maści nie należy stosować u młodzieży i dzieci ani na skaleczenia zainfekowane. Nie stosować na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA z siedzibą w Messimy, Francja.

Poparzenie skóry

Wylegiwanie się na plaży to prosta droga do poparzenia skóry. Najczęstsze są oparzenia I stopnia – skóra jest zaczerwieniona, gorąca w dotyku i często opuchnięta, piecze, a nawet boli, czasem pojawiają się na niej pęcherzyki.

Po zejściu z plaży trzeba więc schłodzić ciało. Najlepiej weź kojący prysznic. Ponieważ skóra jest bardzo rozgrzana, polanie jej zimną wodą mogłoby doprowadzić do szoku termicznego. Woda początkowo powinna być letnia, stopniowo obniżaj jej temperaturę do chłodnej, ale nie bardzo zimnej. Aby prysznic przyniósł ulgę, powinien trwać nie krócej niż 10 minut.

Potem bardzo delikatnie osusz ciało (nie trzyj ręcznikiem) i posmaruj preparatem łagodzącym podrażnienia, np. z pantenolem lub alantoiną. Jeśli spiekłaś tylko niewielki fragment ciała – dekolt, ramiona – możesz robić okład z chłodnego zsiadłego mleka, jogurtu naturalnego czy kefiru. Przez kilka dni unikaj słońca, zwłaszcza w godzinach, gdy operuje najsilniej.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.