Zapytaj specjalistę - czy z SINIAKA może powstać RAK?

2007-05-18 13:42

Czy z siniaka może powstać rak? Czy siniak może być przyczyną raka? Czy są powody do zmartwienia, jeśli siniak powstaje samoistnie, bez uderzenia, lub nie znika? Czy siniaki powinno się leczyć? Na te i inne pytania odpowiada lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych.

Czy z SINIAKA może powstać RAK?
Autor: Thinkstockphotos.com Czy z SINIAKA może powstać RAK?

Spis treści

  1. Czy z siniaka może powstać rak?
  2. Jak pozbyć się siniaków?

Siniak to podbiegnięcie krwawe skóry. Siniak powstaje wtedy, gdy krew przez uszkodzoną tkankę przedostaje się do tkanki podskórnej, zazwyczaj w miejscu, które jest mocno uderzone lub przygniecione. Wyjątkiem są siniaki pod oczami, które mogą się utworzyć po uderzeniu w czoło lub skroń.

Dzieje się tak, bo krew spływa (opada) pod wpływem sił grawitacji. Ma dość wyraźny kształt, ponieważ otaczająca go nieuszkodzona tkanka obkurcza się, hamując w ten sposób dopływ krwi do potłuczonego miejsca. To rodzaj samoleczenia organizmu. Jeżeli nie istnieją poważniejsze uszkodzenia ciała, zwykłe siniaki goją się w ciągu kilku dni.

Gdyby siniaki utrzymywały się dłużej niż tydzień i bolały, trzeba iść do lekarza. Taki stan może oznaczać bowiem zaburzenia w krzepliwości krwi. Stwierdza się to po prostym badaniu krwi na liczbę płytek, czas krzepnięcia i krwawienia.

Czy z siniaka może powstać rak?

Siniaki nie mogą zapoczątkować choroby nowotworowej, jeśli tworzą się wyłącznie po uderzeniu i szybko znikają - mówi lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych.

Jednak siniki mogą być jednym z objawów choroby nowotworowej, np. białaczki. Objawem ostrej białaczki mogą być częste krwawienia i łatwość powstawania siniaków bez uszkodzenia ciała (jako wynik niedoboru płytek krwi - trombocytów - i zmniejszenia liczby czerwonych krwinek - erytrocytów), a także bladość i ciągłe zmęczenie (jako wynik anemii).

- Gdy siniaki pojawiają się bez wyraźnego powodu, samoistnie, mogą też świadczyć o innej poważnej chorobie, jaką jest hemofilia. Ale bywa to też objaw znacznego niedoboru witaminy C lub stosowania leków - kortykosteroidów - dodaje ekspert.

Zdaniem eksperta
dr Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych

Najlepszym sposobem na siniaki jest przyłożenie na obolałe miejsce lodu lub chustki zmoczonej w zimnej wodzie. Zimnych okładów nie przykrywamy ceratą - pod nią zamieniają się w ciepłe kompresy i nie spełniają swojego zadania. Trochę inaczej postępujemy z podbitym okiem. Aby siniak szybciej zniknął, zaraz po urazie robimy zimny okład, a następnego dnia ciepły i wilgotny kompres.

Jak pozbyć się siniaków?

Jak pozbyć się siniaków?

miesięcznik "Zdrowie"