Choroby serca: podstawowa diagnostyka. Jakie badania kardiologiczne przeprowadza się w chorobach serca?

2016-08-26 15:11 Monika Majewska

Nieleczone choroby serca stanowią duże ryzyko dla życia pacjenta. Podstawowa diagnostyka chorób sercowo-naczyniowych pozwala jak najdłużej cieszyć się zdrowiem. Dzięki regularnym badaniom kardiologicznym można zapobiec np. chorobie niedokrwiennej serca, a co za tym idzie - zawałowi. Jakie badania kardiologiczne wykonuje się w diagnostyce chorób serca?

Podstawowa diagnostyka chorób serca obejmuje badania podmiotowe i przedmiotowe, badania laboratoryjne oraz specjalistyczne nieinwazyjne i inwazyjne badania kardiologiczne. Choroby serca, takie jak: choroba wieńcowa, udar mózgu, niewydolność krążenia i inne, stanowią przyczynę niemalże połowy wszystkich zgonów w Polsce. Sprawdź, jak rozpoznać choroby serca za pomocą badań kardiologicznych.

Choroby serca: wywiad z pacjentem

Podstawą rozpoznania choroby serca jest prawidłowo zebrany wywiad lekarski. Podczas wizyty lekarz zbiera informacje o aktualnych dolegliwościach występujących u pacjenta oraz o charakterze i czasie trwania objawów chorobowych. Pacjenci kardiologiczni najczęściej skarżą się na ból w klatce piersiowej. Zwykle ból ten opisywany jest jako uczucie ucisku, pieczenia, dławienia czy po prostu dyskomfortu w klatce piersiowej. Ból ten najczęściej jest zlokalizowany za mostkiem i może promieniować po całym ciele: do kończyn górnych (zwłaszcza lewej) i pleców. Pojawiają się również objawy, takie jak: duszności, zaburzenia rytmu serca, silne osłabienie organizmu lub omdlenia.

SPRAWDŹ >> Nerwica serca - objawy i przyczyny

Choroby serca - badania pacjenta

Badania fizykalne to badania dodatkowe, które służą do potwierdzenia, rozpoznania choroby. Pierwszym etapem tego typu badań jest osłuchiwanie serca. Dzięki niemu można stwierdzić obecność zjawisk patologicznych, takich jak nieprawidłowe szmery serca. Należy również mierzyć ciśnienie tętnicze w ciągu 24 godzin (kontrola ciśnienia tętniczego w ciągu doby pozwoli wykluczyć nadciśnienie tętnicze). Lekarz może obliczyć także wskaźnik masy ciała oraz obwód talii pacjenta. Nadwaga jest bowiem częstą przyczyną dolegliwości sercowych.

Choroby serca - badania laboratoryjne

Jednym z najważniejszych badań laboratoryjnych, wykonywanych u pacjentów z podejrzeniem choroby serca, jest lipidogram, czyli profil lipidów na czczo. Pozwala on określić poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i HDL oraz stężenie triglicerydów, stężenie glukozy na czczo i hemoglobiny glikowanej, białko C-reaktywne. W ten sposób można ocenić ryzyko wystąpienia miażdżycy, a w konsekwencji choroby wieńcowej czy zawału serca.

W diagnostyce niedokrwienia mięśnia sercowego ocenia się stężenie we krwi markerów sercowych. Ich podwyższony poziom świadczy o uszkodzeniu mięśnia sercowego, martwicy i śmierci komórek, które wynikają z niedokrwienia mięśnia sercowego.

Choroby serca - nieinwazyjne badania kardiologiczne

EKG, czyli elektrokardiografia

RTG, czyli badanie radiologiczne klatki piersiowej, pomaga ocenić stan układu sercowo-naczyniowego.

Echokardiografia (echo serca) pozwoli ocenić budowę serca za pomocą USG (ultrasonografu) ze specjalną sondą.

Badanie dopplerowskie serca jest stosowane w celu oceny przepływu krwi przez naczynia wieńcowe z wykorzystaniem ultrasonografu.

Rezonans magnetyczny serca pozwala na precyzyjną ocenę budowy serca i naczyń wieńcowych.

Scyntygrafia serca to badanie wykorzystujące izotopy promieniotwórcze do oceny budowy mięśnia sercowego, tętnic wieńcowych oraz pracy serca.

Choroby serca - inwazyjne badania kardiologiczne

Cewnikowanie serca to badanie serca z wykorzystaniem cewnika naczyniowego, który wprowadzany jest przezskórnie do komór serca w celu oceny budowy mięśnia sercowego, a także określenia rytmu serca.

Koronarografia to badanie służące do oceny tętnic wieńcowych, za pomocą wprowadzanego cewnika, środka kontrastowego i promieni rentgenowskich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Pacjent
|

czyli Szybkie- Atrakcyjne -Tanie- Rozpoznanie-Objawów
Każdy z nas w stresujących sytuacjach życiowych lub po zwiększonym wysiłku obserwuje przyspieszone bicie serca. Niepokoimy się o ciśnienie krwi, regularność pulsu i inne objawy zwiastujące kłopoty sercowe. Dzisiejsza medycyna oferuje wiele sposobów diagnozowania pracy serca. Są one jednak niezbyt dokładne i najczęściej wymagają dłuższego czasu na analizę uzyskanych wyników oraz zastosowanie dodatkowych czynników obciążających organizm. W diagnostyce choroby niedokrwiennej referencyjnym badaniem jest Scyntygrafia perfuzyjna wysiłkowa. Zalicza się do badań dość drogich i obciążających organizm. Metoda SARTRO oparta o analizę badania elektrokardiograficznego czyli popularne EKG jest przełomem w dziedzinie badania serca. Spośród stu stwierdzonych przez nią przypadków niedokrwiennych EKG spoczynkowe wykrywa statystycznie około dziesięć, EKG wysiłkowe około trzydziestu 30 a metoda SATRO w blisko stu przypadków! Jest przy tym metodą nie inwazyjną i znacznie tańszą a od pozostałych.
Jak to działa w praktyce? Wszystkim, którzy czują dyskomfort w codziennej ocenie swoje stanu zdrowia, mają dolegliwości w okolicach serca a mieli zrobione jedynie EKG w stanie spoczynku, wysiłku lub "Holter", a które nie wykazał żadnych zmian, proponujemy zrobienie jeszcze badania SATRO, którego czułość jest porównywalna ze scyntygrafią perfuzyjną wysiłkową.
Badanie pokazuje najmniejsze zmiany niedokrwienne, nieprawidłowości w układzie bodźcowo-przewodzącym oraz zagrożenie zawałem w formie procentowej w stosunku do normy jak dla zdrowego serca, oraz wiele określających parametrów. Badanie jest nieinwazyjne. Można by rzec, że jest przystawką do EKG, zwiększającą wielokrotnie jego czułość,. Metoda ta w inny niż EKG, innowacyjny sposób analizuje zapis elektrycznej pracy serca. Można to badanie wykonać w wielu miastach w Polsce.
Badaniu temu powinny poddać się mu nie tylko osoby, które mają dolegliwości, a badanie EKG dało wynik poprawny ale również osoby które się leczą dla z zaleceniem przez lekarza kardiologa kontroli postępów leczenia oraz profilaktycznie, wszyscy powyżej 30 roku życia. Trzeba bowiem wiedzieć, że aż 30% zawałów to zawały bez wcześniejszych objawów! Coraz częstszym zjawiskiem są tak zwane ciche lub nieme mikro zawały. Tak jest gdy nagle robi się nam słabo a po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach dochodzimy do siebie i pozostajemy nieświadomi przebytego właśnie zawału. Jakkolwiek taki mikro(i nie tylko mikro) zawał może nastąpić nagle, choćby pod wpływem mocnych emocji, to przeważnie groźbę jego wystąpienia można wykryć znacznie wcześniej, gdy zmiany są jeszcze nie groźne. Taką właśnie wyjątkową możliwość daje metoda SATRO!

annados
|

Dla mnie to oczywiste ze jak coś niepokoi jeśli chodzi o zdrowie to bezwzględnie trzeba iść do lekarza. Od niedawna leczę się na serce. Trafiłam do dobrej pani doktor Barbary Bogackiej w Szczecinie i uważam, ze miałam szczęście że trafiłam akurat na nią. Dobrze się mną opiekuje, zleca badania, mam dobrze dobrane leki.

GDA
|

Zapominacie dodać pod każdym artykułem, że przez NFZ umrzesz bo czekasz 2-3 lata a prywatnie musisz mieć parę tys. złotych a do tego musisz trafić na odpowiedniego lekarza... Ja chodzę od lekarza do lekarza i każdy mówi jakieś inne bzdury i co najlepsze zapisują leki, które leczą tylko objawy a NIE PRZYCZYNĘ !!!!!! W tym kraju służba zdrowia nie istnieje !!! lekarze kasują grube tysiące a pacjentów traktują tylko jak maszynki do robienia kasy. Byłem u pewnej kardiolog a ta zamiast zadawać pytania i przeprowadzić wywiad, żeby wiedzieć co jest przyczyną to wypędzała i poganiała "bo następni czekają" zapłaciłem 150zł za wypisanie recepty na Bisocard, który i tak nikomu nie pomaga. Śmieszny ten kraj i jest coraz gorzej !!