Czy masz nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze może być groźne dla zdrowia i życia człowieka. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego koniecznie sprawdź, czy powinieneś zacząć się martwić.

Czy masz nadciśnienie?
Autor: Thinkstockphotos.com Nadciśnienie tętnicze to najczęstsza przyczyna rozwoju choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu.

Nadciśnienie tętnicze to najczęstsza przyczyna rozwoju choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu. Ma je prawie co trzeci dorosły Polak, choć wielu nie zdaje sobie z tego sprawy. Nadciśnienie tętnicze pojawia się najczęściej z powodu prowadzenia niezdrowego trybu życia: palenia papierosów, nadużywania alkoholu, braku aktywności fizycznej i nieprawidłowej diety. Czynnikami ryzyka są także nadmierny stres, otyłość, choroby nerek, cukrzyca lub uwarunkowania genetyczne.

Zrób test i sprawdź, czy grozi ci nadciśnienie tętnicze.

Czy masz nadciśnienie?

Pytanie 1 z 11
1. Wiek

W przypadku nadciśnienia tętniczego sprawdza się nie tylko kuracja farmakologiczna. Konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety i ograniczenie spożywania soli, a także zmiana trybu życia. Osoby, które zauważyły u siebie podwyższone ciśnienie krwi, powinny zaprzestać nadużywania alkoholu oraz palenia papierosów. Niekorzystny wpływ na leczenie ma także nadwaga i otyłość, dlatego w przypadku osób borykających się z tym problemem, konieczna jest terapia odchudzająca.