Kaszel palacza (kaszel po papierosach) - objawy i leczenie

2020-03-03 10:48

Kaszel palacza często jest lekceważony. Tymczasem kaszel po papierosach lub po paleniu innych wyrobów tytoniowych może wskazywać na poważne choroby, nawet na raka płuc. Sprawdź, jak rozpoznać kaszel palacza i na czym polega jego leczenie.

KASZEL PALACZA (po papierosach) - objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com KASZEL PALACZA (po papierosach) - objawy i leczenie

Spis treści

 1. Kaszel palacza - skąd się bierze?
 2. Kaszel palacza - jak rozpoznać objawy?
 3. O jakich chorobach może świadczyć kaszel palacza?
 4. Kaszel palacza - diagnostyka
 5. Kaszel palacza - leczenie
 6. Kaszel palacza po rzuceniu palenia

Kaszel palacza nie jest prawidłowym objawem. Jest skutkiem podrażnienia dróg oddechowych papierosami.

Podczas palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych wydziela się dym, który zawiera ponad 4 tys. szkodliwych substancji, takich jak:

Doprowadzają one do niekorzystnych zmian w drogach oddechowych, których skutkiem może być kaszel palacza, ale i inne groźne choroby, w tym nawet raka płuc.

Kaszel palacza - skąd się bierze?

W drogach oddechowych produkowana jest niewielka ilość śluzu, którego zadaniem jest zatrzymanie zarazków, zanieczyszczeń powietrza i innych szkodliwych substancji, które przedostają się do płuc z każdym wdechem.

Następnie śluz ten jest usuwany z dróg oddechowych podczas kaszlu. Jednak toksyczne związki zwarte w dymie tytoniowym doprowadzają do stopniowego zanikania komórek, które są odpowiedzialne za oczyszczanie dróg oddechowych.

W związku z tym śluz, który dodatkowo jest produkowany w nadmiarze, jest odkasływany z coraz większym trudem. Jego część wraz z drobnoustrojami i szkodliwymi substancjami zalega w drogach oddechowych, doprowadzając do kaszlu palacza oraz rozwoju wielu chorób.

Kaszel palacza - jak rozpoznać objawy?

Kaszel palacza to kaszel:

 • drażniący
 • uporczywy
 • gwałtowny
 • najbardziej nasila się rano, po przebudzeniu
 • z odpluwaniem lepkiej, gęstej wydzieliny, której ilość stopniowo się zwiększa; początkowo jest bezbarwna, jedna z czasem staje się ropna, a może być nawet podbarwiona krwią
 • im dłużej trwa nałóg, tym kaszel staje się coraz bardziej dokuczliwy i  meczący

O jakich chorobach może świadczyć kaszel palacza?

Kaszel palacza może być objawem wielu groźnych chorób, takich jak:

Jeśli kaszel trwa dłużej niż 8 tygodni, a dodatkowo towarzyszą mu niepokojące objawy, takie jak, np. nasilające się duszności czy krwioplucie, należy najszybciej udać się do lekarza.

Kaszel palacza - diagnostyka

W przypadku kaszlu palacza należy wykonać następujące badania układu oddechowego:

Kaszel palacza - leczenie

Przede wszystkim należy rzucić palenie. Można także sięgnąć po domowe syropy na kaszel lub środki łagodzące kaszel - z apteki lub te naturalne, np. zioła, takie jak: ziele kopytnika, liście i korzeń prawoślazu, owoc anyżku, kwiat podbiału, tymianek.

Jeśli przyczyną kaszlu jest któraś z ww. chorób, należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Kaszel palacza po rzuceniu palenia

Kaszel palacza może dokuczać także po rzuceniu nałogu. Jest on wynikiem oczyszczania się płuc ze szkodliwych substancji, co może trwać nawet kilka lat. Jednak dla pewności lepiej sprawdzić u lekarza, czy kaszel nie jest oznaką choroby.

Kaszel - jakie są jego rodzaje?
O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.