Dlaczego budzimy się akurat o 3 w nocy?

2021-11-29 11:19

Nocne wybudzenia nie są rzadkością i tak naprawdę doświadcza ich bardzo wiele osób. Ludzie budzą się o bardzo różnych porach. Wielu jednak zauważa, że dość często przebudzają się około 3 nad ranem. Okazuje się, że istnieje racjonalne wytłumaczenie tego, dlaczego to właśnie o tej godzinie człowiek ma największe szanse na wybudzenie się ze snu.

Dlaczego budzimy się akurat o 3 w nocy?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Przyczyny wybudzania się ze snu
  2. Dlaczego budzimy się o 3 w nocy?
  3. Kiedy osoba, która wybudza się o 3 w nocy, powinna odwiedzić lekarza?

Współcześnie zaburzenia snu są coraz bardziej rozpowszechnione. Niektórzy ludzie mają trudności z zapadnięciem w sen, inni natomiast bardzo wcześnie się budzą. Jeszcze inne osoby zmagają się z tym, że pomimo tego, że śpią one stosunkowo długo, to i tak w ciągu dnia odczuwają one nasilone zmęczenie. Istnieje jeszcze jeden problem związany ze snem, którego doświadcza większość ludzi i z którego występowania wielu z nich nie zdaje sobie w ogóle sprawy – mowa o nocnych wybudzeniach.

Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Przyczyny wybudzania się ze snu

Zaskakujące dla wielu osób może być to, że tak naprawdę większość ludzi w ciągu każdej nocy wybudza się, czasami nawet wielokrotnie.

Może to budzić zdziwienie, ponieważ zazwyczaj tego rodzaju przerwy we śnie nie są w ogóle przez doświadczającego ich człowieka odnotowywane. W fizjologicznych warunkach przebudzenia związane są m.in. z jakimiś bodźcami (np. dźwiękowymi, odczuwaniem gorąca podczas leżenia pod kołdrą) i trwają one bardzo krótko, po czym człowiek ponownie zasypia.

Ludzki sen podzielony jest na kilka różnych faz, gdzie podczas części z nich śpimy głębiej, a w innych zdecydowanie płytszym snem. Tendencja do przebudzenia się jest szczególnie nasilona zwłaszcza w przypadku drugiego z wymienionych.

Wtedy, gdy pacjent przebudza się w nocy i jest tego świadom, a do tego później ma on problemy z ponownym zapadnięciem w sen, zdecydowanie konieczne staje się poszukiwanie podłoża tego zjawiska.

Możliwe przyczyny wybudzania się w ciągu nocy są bardzo różne. Duży wpływ na jakość i przebieg snu ma chociażby odczuwany w ciągu dnia przez pacjentów stres – doświadczane na co dzień napięcie bywa jedną z głównych przyczyn zaburzeń snu.

Częste wybudzenia w nocy mogą być związane z pewnymi schorzeniami, takimi jak np. astma, refluks żołądkowo-przełykowy czy obturacyjny bezdech senny. Problemy ze snem bywają również następstwem przyjmowania pewnych leków, takich jak np. środki przeciwdepresyjne, glikokortykosteroidy czy leki z grupy beta-blokerów.

Tak jak różne bywają przyczyny wybudzania się w nocy ze snu, tak i przerwy w spaniu zdarzają się o bardzo różnych porach. Czasami pacjenci wybudzają się w bardzo różnych godzinach. Wiele jednak osób twierdzi, że wybudza się zwykle około 3 nad ranem.

Czytaj też: Fazy snu: czuwanie, sen NREM i sen REM

Dlaczego budzimy się o 3 w nocy?

O tym, dlaczego budzimy się o 3 nad ranem, krąży wiele różnych mitów i większość z nich – jak chociażby te przekonujące o tym, że jest to godzina duchów – nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Ostatecznie okazuje się, że przebudzenia o 3 w nocy związane są z zachodzeniem o tej porze szeregu różnych, całkowicie fizjologicznych zjawisk.

Doskonale wiadome jest to, że w ciągu nocy ludzi organizm regeneruje się. Musi on jednak również się przygotować do następującego po nocy dnia. Nie jest jednak tak, że zachodzi to bezpośrednio przed tym, jak zwykle pacjent wstaje z łóżka. Procesy te zajmują czas i zaczynają zachodzić stosunkowo wcześnie przed typową porą, o której wstaje dany pacjent.

Ludzie budzą się często o 3 w nocy przez to, iż wtedy właśnie organizm zwykle zaczyna przygotowania do nadchodzącego dnia. Ogólna potrzeba snu – przez to, że za człowiekiem jest już pewna ilość przespanych godzin – staje się zmniejszona.

Około 3 w nocy dochodzi do spadku wydzielania melatoniny (hormonu promującego sen), ale i stopniowo następuje wzrost temperatury ciała.

Istotnym zjawiskiem jest też zwiększenie wydzielania w organizmie glikokortykosteroidów, czyli tzw. hormonów stresu, które odpowiadają za mobilizację ludzkiego ciała i różnych jego narządów do działania.

Ostatecznie przebudzenia o 3 w nocy mają pewne fizjologiczne podłoże. Nie wolno ich jednak bagatelizować. Wtedy, gdy dochodzi do nich wyjątkowo często, a do tego pacjent odnotowuje ich niekorzystne następstwa, zdecydowanie konieczna staje się wizyta u specjalisty.

Kiedy osoba, która wybudza się o 3 w nocy, powinna odwiedzić lekarza?

Zazwyczaj po przebudzeniu większość ludzi jest w stanie zasnąć, u niektórych jednak osób – pomimo nawet istnienia u nich chęci do dalszego odpoczywania – upragniony sen nie nadchodzi.

Gdy pacjent często wybudza się o 3 w nocy i później nie jest w stanie zasnąć, czuje się on zmęczony i rozdrażniony w ciągu dnia. Gdy takie sytuacje pojawiają się często i sprawiają, że osoba nie jest w stanie wykonywać swoich codziennych obowiązków, zdecydowanie trzeba udać się do lekarza.

W celu uporania się z konsekwencjami wybudzania się w nocy, konieczne jest poszukiwanie przyczyn problemów ze snem. Zaburzeń snu bagatelizować zdecydowanie nie wolno. Gdy utrzymują się one przez dłuższy czas, pacjentowi grozić może wystąpienie wielu rozmaitych problemów zdrowotnych.

Ateńska Skala Bezsenności

Pytanie 1 z 8
Zasypianie po położeniu się do łóżka i zgaszeniu światła