Budzenie się o 3 w nocy. Dlaczego budzę się o 3 w nocy?

2023-12-09 16:22

Wiele osób budzi się w nocy i zaraz potem znowu zasypia. Ludzie budzą się o bardzo różnych porach. Wielu jednak zauważa, że dość często przebudzają się około 3 nad ranem. Okazuje się, że istnieje racjonalne wytłumaczenie tego, dlaczego to właśnie o tej godzinie człowiek ma największe szanse na wybudzenie się ze snu.

Dlaczego budzimy się akurat o 3 w nocy?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zaburzenia snu i budzenie się w nocy
  2. Przyczyny budzenia się w nocy
  3. Dlaczego budzimy się o 3 w nocy?
  4. Budzenie się o 3 w nocy. Kto powinien odwiedzić lekarza?

Zaburzenia snu i budzenie się w nocy

Współcześnie zaburzenia snu są coraz bardziej rozpowszechnione. Niektórzy ludzie mają trudności z zapadnięciem w sen, inni natomiast bardzo wcześnie się budzą. Jeszcze inne osoby zmagają się z tym, że pomimo tego, że śpią one stosunkowo długo, to i tak w ciągu dnia odczuwają nasilone objawy zmęczenia.

Istnieje jeszcze jeden problem związany ze snem, którego doświadcza większość ludzi i z którego występowania wielu z nich nie zdaje sobie w ogóle sprawy – mowa o nocnych wybudzeniach. Bywa, że w ogóle o tym nie pamiętamy, że się przebudziliśmy, ale zdarza się, że ten epizod zupełnie wybija nas z rytmu.

Sprawdź, jak znowu zasnąć po przebudzeniu w nocy

Bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Przyczyny budzenia się w nocy

Zaskakujące dla wielu osób może być to, że tak naprawdę większość ludzi w ciągu każdej nocy wybudza się, czasami nawet wielokrotnie.

Może to budzić zdziwienie, ponieważ zazwyczaj tego rodzaju przerwy we śnie nie są w ogóle przez doświadczającego ich człowieka odnotowywane. W fizjologicznych warunkach przebudzenia związane są m.in. z jakimiś bodźcami (np. dźwiękowymi, odczuwaniem gorąca podczas leżenia pod kołdrą) i trwają one bardzo krótko, po czym człowiek ponownie zasypia.

Ludzki sen podzielony jest na kilka różnych faz, gdzie podczas części z nich śpimy głębiej, a w innych zdecydowanie płytszym snem. Tendencja do przebudzenia się jest szczególnie nasilona zwłaszcza w przypadku drugiego z wymienionych.

Wtedy, gdy pacjent przebudza się w nocy i jest tego świadom, a do tego później ma on problemy z ponownym zapadnięciem w sen, zdecydowanie konieczne staje się poszukiwanie podłoża tego zjawiska.

Możliwe przyczyny wybudzania się w ciągu nocy są bardzo różne. Duży wpływ na jakość i przebieg snu ma chociażby odczuwany w ciągu dnia przez pacjentów stres – doświadczane na co dzień napięcie bywa jedną z głównych przyczyn zaburzeń snu.

Budzenie się w nocy a choroby

Częste wybudzenia w nocy mogą być związane z pewnymi schorzeniami, takimi jak np. astma, refluks żołądkowo-przełykowy czy obturacyjny bezdech senny.

Jeśli często budzisz się ze snu lub odczuwasz niewyjaśnione zmęczenie po odpoczynku, zawsze sprawę warto wyjaśnić z lekarzem. czasem wystarczy zmiana stylu życia, ale bywa, że za tymi objawami kryje się poważny problem zdrowotny, w tym depresja, a nawet rzadka choroba nowotworowa - guz neuroendokrynny.

Problemy ze snem bywają również następstwem przyjmowania pewnych leków, takich jak np. środki przeciwdepresyjne, glikokortykosteroidy czy leki z grupy beta-blokerów.

Tak jak różne bywają przyczyny wybudzania się w nocy ze snu, tak i przerwy w spaniu zdarzają się o bardzo różnych porach. Czasami pacjenci wybudzają się w bardzo różnych godzinach. Wiele jednak osób twierdzi, że wybudza się zwykle około 3 nad ranem.

Czytaj też: Fazy snu: czuwanie, sen NREM i sen REM

Dlaczego budzimy się o 3 w nocy?

O tym, dlaczego budzimy się o 3 nad ranem, krąży wiele różnych mitów i większość z nich – jak chociażby te przekonujące o tym, że jest to godzina duchów – nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Ostatecznie okazuje się, że przebudzenia o 3 w nocy związane są z zachodzeniem o tej porze szeregu różnych, całkowicie fizjologicznych zjawisk.

Doskonale wiadome jest to, że w ciągu nocy ludzi organizm regeneruje się. Musi on jednak również się przygotować do następującego po nocy dnia. Nie jest jednak tak, że zachodzi to bezpośrednio przed tym, jak zwykle pacjent wstaje z łóżka. Procesy te zajmują czas i zaczynają zachodzić stosunkowo wcześnie przed typową porą, o której wstaje dany pacjent.

Ludzie budzą się często o 3 w nocy przez to, iż wtedy właśnie organizm zwykle zaczyna przygotowania do nadchodzącego dnia. Ogólna potrzeba snu – przez to, że za człowiekiem jest już pewna ilość przespanych godzin – staje się zmniejszona.

Około 3 w nocy dochodzi do spadku wydzielania melatoniny (hormonu promującego sen), ale i stopniowo następuje wzrost temperatury ciała.

Istotnym zjawiskiem jest też zwiększenie wydzielania w organizmie glikokortykosteroidów, czyli tzw. hormonów stresu, które odpowiadają za mobilizację ludzkiego ciała i różnych jego narządów do działania.

Ostatecznie przebudzenia o 3 w nocy mają pewne fizjologiczne podłoże. Nie wolno ich jednak bagatelizować. Wtedy, gdy dochodzi do nich wyjątkowo często, a do tego pacjent odnotowuje ich niekorzystne następstwa, zdecydowanie konieczna staje się wizyta u specjalisty.

Budzenie się o 3 w nocy. Kto powinien odwiedzić lekarza?

Zazwyczaj po przebudzeniu większość ludzi jest w stanie zasnąć, u niektórych jednak osób – pomimo nawet istnienia u nich chęci do dalszego odpoczywania – upragniony sen nie nadchodzi.

Gdy pacjent często wybudza się o 3 w nocy i później nie jest w stanie zasnąć, czuje się on zmęczony i rozdrażniony w ciągu dnia. Gdy takie sytuacje pojawiają się często i sprawiają, że osoba nie jest w stanie wykonywać swoich codziennych obowiązków, zdecydowanie trzeba udać się do lekarza.

W celu uporania się z konsekwencjami wybudzania się w nocy, konieczne jest poszukiwanie przyczyn problemów ze snem. Czasem odpowiadają za nie choćby złe nawyki żywieniowe. Sprawdź, co jeść przed snem, żeby dobrze spać.

Zaburzeń snu bagatelizować zdecydowanie nie wolno. Gdy utrzymują się one przez dłuższy czas, pacjentowi grozić może wystąpienie wielu rozmaitych problemów zdrowotnych.

Ateńska Skala Bezsenności
Pytanie 1 z 8
Zasypianie po położeniu się do łóżka i zgaszeniu światła: