Jak zasnąć po przebudzeniu w nocy? O to musisz zadbać

2023-12-12 11:30

Często budzisz się w środku nocy, a potem nie możesz już zasnąć? Kłopoty ze snem mogą mieć podłoże fizyczne lub psychiczne. Jednym z powodów wybudzania są silny stres, przemęczenie, problemy w pracy czy nadmiar obowiązków. Jak zasnąć po przebudzeniu w nocy? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Jak zasnąć po przebudzeniu w nocy? O to musisz zadbać
Autor: Getty Images Jak zasnąć po przebudzeniu w nocy? O to musisz zadbać

Sen jest dla nas niezwykle ważny - pozwala zregenerować siły, odpocząć i dzięki niemu mamy siłę rozpocząć kolejny dzień. A co, jeśli często budzisz się w środku nocy i nie możesz potem zasnąć? Leżysz i przewracasz się z boku na bok i im bardziej chcesz spać, tym bardziej się rozbudzasz?

Jak zasnąć po przebudzeniu?

Zacznijmy od tego, że w sypialni musi być ciemno! Wszelkie źródła światła - elektryczny zegarek, smartfon czy migające światła laptopa muszą się wyprowadzić. Dzięki temu nie będą one rozbudzać cię i rozpraszać. Ponadto lepiej nie zostawiać na widoku rzeczy, którymi będziesz się zajmować - np. stertą ubrań do prasowania. Musisz rozdzielić pracę od odpoczynku, aby spać spokojnie.

Jak szybko zasnąć? Zadbaj o to, aby sypialnia była przewietrzona. Najlepiej śpi się nam w lekko chłodnym pomieszczeniu - do 20 stopni Celsjusza. Kolejne sprawy - spróbuj dowiedzieć się, co wybudza cię ze snu! Jeśli jest to potrzeba skorzystania z łazienki pij więcej w ciągu dnia, a na dwie godziny przed snem ogranicz wodę. 

Zobacz także: Dlaczego nie mogę spać? Przyczyny problemów z zasypianiem

„Problemy ze snem mamy coraz większe”. Dr Sędek wyjaśnia, co zrobić, aby być wyspanym

Jeśli przeszkadzają ci hałasy możesz skorzystać ze stoperów. Jednak zbyt długie ich używanie zwiększa ryzyko infekcji ucha. 

Jeśli obudzisz się w środku nocy staraj się wyciszyć, myśl o przyjemnych rzeczach. Nie wpadaj w panikę, że musisz się wyspać, bo sen prędko nie przyjdzie. Najważniejszy jest spokój ducha. Zamknij oczy, ułóż się wygodnie i oddychaj głęboko. Poznaj jeszcze inne sposoby na bezsenność