Budzisz się w nocy? Co zrobić, żeby szybko zasnąć?

2021-05-24 15:14

Bywa, że budzisz się w środku nocy, a potem nie możesz już zasnąć? Zobacz te porady - może ułatwią ci zasypianie.

Sen jest dla nas niezwykle ważny - pozwala zregenerować siły, odpocząć i dzięki niemu mamy siłę rozpocząć kolejny dzień. A co, jeśli często budzisz się w środku nocy i nie możesz potem zasnąć? Leżysz i przewracasz się z boku na bok i im bardziej chcesz spać, tym bardziej się rozbudzasz? 

Czytaj też: SPOKOJNY SEN - jak szybko zasnąć i zadbać o spokojny sen?

Zacznijmy od tego, że w sypialni musi być ciemno! Wszelkie źródła światła - elektryczny zegarek, smartfon czy migające światła laptopa muszą się wyprowadzić. Dzięki temu nie będą one rozbudzać cię i rozpraszać. Ponadto lepiej nie zostawiać na widoku rzeczy, którymi będziesz się zajmować - np. stertą ubrań do prasowania. Musisz rozdzielić pracę od odpoczynku aby spać spokojnie.

Zadbaj o to, aby sypialnia była przewietrzona. Najlepiej śpi się nam w lekko chłodnym pomieszczeniu - do 20 stopni Celsjusza. Kolejne sprawy - spróbuj dowiedzieć się, co wybudza cię ze snu! Jeśli jest to potrzeba skorzystania z łazienki pij więcej w ciągu dnia, a na dwie godziny przed snem ogranicz wodę. 

Czytaj też: Fazy snu: czuwanie, sen NREM i sen REM

Jeśli przeszkadzają ci hałasy możesz skorzystać ze stoperów. Jednak zbyt długie ich używanie zwiększa ryzyko infekcji ucha. 

Jeśli obudzisz się w środku nocy staraj się wyciszyć, myśl o przyjemnych rzeczach. Nie wpadaj w panikę, że musisz się wyspać, bo sen prędko nie przyjdzie. Najważniejszy jest spokój ducha. Zamknij oczy, ułóż się wygodnie i oddychaj głęboko. 

Warto wiedzieć: Bezdech senny - objawy, przyczyny i leczenie bezdechu nocnego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.