Nowotwory

Dym tytoniowy to pojęcie szersze niż dym papierosowy, ponieważ pierwszy termin obejmuje także palenie fajki i cygar. Dym tytoniowy powstaje w trakcie niecałkowitego spalania tytoniu i zawiera ponad 400 związków chemicznych, z czego ponad 70 może być przyczyną nowotworów.
Kostniakomięsak (łac. osteosarcoma) to nowotwór złośliwy, wywodzący się z tkanki kostnej. Sprawdź, u kogo najczęściej rozwija się kostniakomięsak, jakie objawy daje kostniakomięsak, jakie badania diagnostyczne powinno się wykonać przy podejrzeniu kostniakomięsaka oraz jak przebiega leczenie kostniakomięsaków.
Rak sromu to stosunkowo rzadko występujący nowotwór złośliwy zewnętrznych narządów rodnych kobiety, czyli warg sromowych i łechtaczki. Wczesne objawy raka sromu - niewielki guzek czy owrzodzenie łatwo wykryć, pod warunkiem regularnych wizyt kontrolnych u ginekologa.
Choroby resztkowa określa sytuację w organizmie, gdy po leczeniu onkologicznym pozostała śladowa liczba komórek nowotworowych. Są one niewykrywalne standardowymi metodami diagnostycznymi. Obecność choroby resztkowej nie wywołuje objawów u pacjenta, ale ma istotne znaczenie dla ryzyka nawrotu choroby nowotworowej. Diagnostyka choroby resztkowej ma największe znaczenie w terapii pacjentów w okresie remisji po leczeniu onkologicznym białaczki.
Inhibitory aromatazy to leki stosowane w terapii nowotworów piersi i jajników u kobiet. Ich działanie opiera się na blokowaniu wpływu hormonów które stymulują rozwój choroby. Co warto wiedzieć o tych lekach? Kiedy stosuje się inhibitory aromatazy?
Człowiek jest nosicielem średnio 10-20 genów, które predysponują do poważnych schorzeń. Jednak to nie oznacza, że musisz zachorować. Jednak jeśli ktoś z twoich bliskich miał nowotwór - zachowaj czujność, a najlepiej odwiedź poradnię genetyczną. Badania genetyczne wykażą, czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na raka uwarunkowanego genami.
Nasieniak jądra zaliczany jest do nowotworów złośliwych, który szybko daje przerzuty do zaotrzewnowych węzłów chłonnych, a następnie do narządów wewnętrznych, w tym do płuca, wątroby, mózgu oraz kości. Nasieniak jądra dobrze poddaje się leczeniu, dzięki czemu pacjenci mają duże szanse na całkowite wyleczenie, nawet wtedy, gdy doszło do odległych przerzutów.
Chromosom Philadelphia powstaje w wyniku spontanicznej mutacji, która zachodzi w sposób losowy. Odkrycie chromosomu Philadelphia stanowiło pierwszy w historii medycyny dowód na związek genetyki z rozwojem chorób nowotworowych. Czym jest chromosom Philadelphia? Jakim chorobom może towarzyszyć? Jakie skutki niesie za sobą obecność chromosomu Philadelphia?
Choroby nowotworowe u seniorów rozwijają się zazwyczaj wolniej, ale są tak samo groźne. Poza tym, im jesteśmy starsi, tym większe zagrożenie chorobami nowotworowymi. Według statystyk medycznych osoby powyżej 65. roku życia stanowią ok. 60% chorych na nowotwory w Europie oraz w Ameryce Północnej, a w czasie najbliższych 30 lat liczba ta najprawdopodobniej wzrośnie o 10%.
Medycyna spersonalizowana (ang. personalized medicine) pozwala na dobór skutecznego leczenia dla indywidualnego chorego. Szczególnie ważną rolę przypisuje się medycynie spersonalizowanej w leczeniu nowotworów.

Materiał partnerski

Komisja Europejska dopuściła do obrotu produkt leczniczy z substancją atezolizumab. Za zgodą Komisji będzie on stosowany do leczenia skojarzonego z chemioterapią w leczeniu początkowym u osób dorosłych z rozległym rakiem drobnokomórkowym płuca.
Klasyfikacja nowotworów nie służy tylko statystyce - dzięki właściwemu rozpoznaniu, z jakim nowotworem mamy do czynienia, możliwe jest podjęcie skutecznego leczenia. Często używając słowa "rak" mamy na myśli nowotwór. Nie są to jednak pojęcia równoznaczne. Istnieje wiele różnych rodzajów nowotworów. Duża część z nich jest niegroźna. Określenie typu nowotworu ułatwia ocenę niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą choroba. Jak dzielimy nowotwory? Czym konkretnie jest rak?

Nowotwory – choroby nowotworowe, rak szyjki macicy, rak piersi, rak jajnika, rak jelita grubego, rak płuc, rak oskrzeli, rak prostaty, białaczka, chłoniak, czerniak. Nowotwór łagodny i nowotwór złośliwy. Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka, przerzuty raka, samobadanie piersi, cytologia, usg piersi, badania profilaktyczne wykrywające raka, objawy raka, wczesne wykrywanie raka, leczenie nowotworu. Rak to nie wyrok - jak wygrać z chorobą nowotworową, walka z rakiem. Metody leczenia chorób nowotworowych, chemioterapia i radioterapia, leczenie chirurgiczne, immunoterapia. Wszystko na temat nowotworów i walki z chorobą.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski