Nowotwory

Rak wątroby najczęściej rozpoznawany jest u mężczyzn. U osób młodych rak wątroby występuje rzadko. Gdy jest wykryty we wczesnym stadium, leczenie operacyjne pozwala na całkowite wyzdrowienie. Jakie są przyczyny i objawy raka wątroby? Jak przebiega jego leczenie?
W profilaktyce raka duże znaczenie ma zdrowe odżywianie i właściwy tryb życia. Właściwa dieta, aktywność fizyczna, ograniczenie alkoholu i rzucenie palenia pomogą ci uniknąć chorób nowotworowych. Koniecznie korzystaj z badań profilaktycznych - wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie. O tym czym jest czujność onkologiczna i jak ją prowadzić każdego dnia, w wywiadzie dla STUDIOMED TV mówi prof. Janusz Meder.
Radioterapia wciąż budzi obawy. Niepotrzebnie - naświetlania to bezpieczna metoda zwalczania przede wszystkim raka, ale i chorób nienowotworowych. Jak działa i przebiega radioterapia oraz jakie może mieć skutki uboczne? Jak przygotować się do seansu? Sprawdźcie.
Rak nerki to najczęściej występujący nowotwór złośliwy nerek. Pierwsze objawy raka nerki często pojawiają się dopiero w momencie, gdy choroba osiągnie duże zaawansowanie. Rokowanie w raku nerki jest uzależnione od budowy mikroskopowej nowotworu oraz stopnia jego zaawansowania w chwili rozpoznania. Sprawdź, kogo dotyczy zwiększone ryzyko zachorowania na raka nerki, jak przebiega diagnostyka raka nerki oraz jakie metody stosuje się w leczeniu raka nerki.
Zespół Vernera Morissona (VIPoma), czyli guz wydzielający wazoaktywny peptyd jelitowy, to bardzo rzadki nowotwór neuroendokrynny. VIPoma lokalizuje się najczęściej w ogonie trzustki, ale występuje również w nadnerczach, przestrzeni zaotrzewnowej, śródpiersiu, płucach i jelicie cienkim. Najbardziej charakterystycznym objawem są obfite biegunki. Rokowanie zależy od stadium, w jakim została postawiona diagnoza. Jak przebiega leczenie Zespołu Vernera Morissona?
Glukagonoma to bardzo rzadko występujący guz hormonalnie czynny wywodzący się z komórek alfa trzustki, wydzielający glukagon. Guz ten charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem, a objawy przez niego spowodowane pojawiają się późno. U większości chorych początek zespołu glukagonoma następuje do 2 lat przed ustaleniem rozpoznania. Na czym polega leczenie glukagonoma? Jakie są rokowania?
Rak jelita grubego jest pierwotnym, złośliwym nowotworem wywodzącym się z nabłonka błony śluzowej jelita grubego. Jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych, a jego przyczyny nie są do końca znane. Do grupy raków jelita grubego zalicza się rak okrężnicy, rak zgięcia esiczo-odbytniczego oraz rak odbytnicy. Jakie są objawy raka jelita grubego? Na czym polega jego leczenie oraz jakie są rokowania? Poznaj czynniki ryzyka raka jelita grubego.
Rak migdałka podniebiennego to najczęstszy nowotwór złośliwy gardła i jamy ustnej i stanowi aż 46% wszystkich nowotworów występujących w okolicy jamy ustnej. Jakie są przyczyny i objawy raka migdałka i jak przebiega leczenie?
Nowotwory nerki to szeroka grupa schorzeń o różnorodnym przebiegu. Najważniejszą kwestią, którą należy rozstrzygnąć w procesie diagnostyki nowotworu nerki, jest charakter wykrytej zmiany – łagodny lub złośliwy. Jakie są najczęstsze rodzaje nowotworów nerki? Jakie mogą być objawy nowotworu nerki? Jak przebiega diagnostyka i leczenie nowotworów nerki?
Siatkówczak (łac. Retinoblastoma) jest najczęstszym wewnątrzgałkowym nowotworem złośliwym u dzieci. Pierwszym objawem choroby jest wystąpienie białego odblasku w oku, który rodzice najłatwiej mogą zaobserwować na zdjęciach robionych dziecku. Jakie są przyczyny i pozostałe objawy siatkówczaka? Jak przebiega leczenie tego nowotworu oka? Jakie są rokowania?
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy diagnozowany u kobiet. Zachorowalność na raka piersi systematycznie wzrasta - w Polsce co roku rozpoznaje się około 18 tysięcy nowych przypadków. Mimo rosnącej tendencji zachorowań, skuteczność terapii tego nowotworu stale się poprawia. Dzięki badaniom profilaktycznym coraz częściej udaje się go wykryć we wczesnym stadium - gdy szanse na pełne wyleczenie są zdecydowanie większe. Jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka piersi? Które objawy powinny budzić zaniepokojenie? Jak przebiega proces diagnostyki i leczenia?
Immunoonkologia to nowoczesna metoda leczenia nowotworów. Jej celem jest aktywowanie układu odpornościowego organizmu tak, aby ten sam mógł walczyć z komórkami nowotworowymi. Dzięki tej innowacyjnej terapii pacjent chory na raka, dla którego wcześniej dostępnych było niewiele opcji leczenia, ma szanse na dłuższe życie i dobrą jego jakość.

Nowotwory – choroby nowotworowe, rak szyjki macicy, rak piersi, rak jajnika, rak jelita grubego, rak płuc, rak oskrzeli, rak prostaty, białaczka, chłoniak, czerniak. Nowotwór łagodny i nowotwór złośliwy. Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka, przerzuty raka, samobadanie piersi, cytologia, usg piersi, badania profilaktyczne wykrywające raka, objawy raka, wczesne wykrywanie raka, leczenie nowotworu. Rak to nie wyrok - jak wygrać z chorobą nowotworową, walka z rakiem. Metody leczenia chorób nowotworowych, chemioterapia i radioterapia, leczenie chirurgiczne, immunoterapia. Wszystko na temat nowotworów i walki z chorobą.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski