Nowotwory

Potworniaki to rodzaj guzów zarodkowych (germinalnych). Rozwijają się z komórek zarodkowych czyli tzw. wielopotencjalnych, które mogą dać początek każdej tkance w organizmie człowieka. Są zlepkiem różnych tkanek budujących ciało człowieka. Mogą być w nich włosy, skóra, gruczoły (łojowe, ślinianki), tkanka chrzęstna, kostna, mięśniowa, nerwowa. W tej bezładnej masie zdarzają się nawet zdeformowane zęby. Mogą występować u dzieci i osób dorosłych. Jakie są przyczyny powstawania potworniaków? Na czym polega ich leczenie?
Guzy neuroendokrynne (NET) to rzadkie i nietypowe nowotwory, które mogą występować w różnych narządach i tkankach, jednak aż 70 procent z nich zlokalizowanych jest w przewodzie pokarmowym. Guzy neuroendokrynne dają niespecyficzne objawy, które mogą wskazywać na wiele innych chorób, w tym na astmę, nerwicę, wrzody żołądka, a nawet menopauzę. Jakie są rodzaje guzów endokrynnych i jakie dają objawy?
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy diagnozowany u kobiet. Zachorowalność na raka piersi systematycznie wzrasta - w Polsce co roku rozpoznaje się około 18 tysięcy nowych przypadków. Mimo rosnącej tendencji zachorowań, skuteczność terapii tego nowotworu stale się poprawia. Dzięki badaniom profilaktycznym coraz częściej udaje się go wykryć we wczesnym stadium - gdy szanse na pełne wyleczenie są zdecydowanie większe. Jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka piersi? Które objawy powinny budzić zaniepokojenie? Jak przebiega proces diagnostyki i leczenia?
Rak sutka nieustannie pozostaje najczęściej spotykanym u kobiet nowotworem złośliwym. Jego wystąpieniu sprzyjają m.in. uwarunkowania genetyczne, ale i stosowanie pewnych leków czy nieodpowiednia dieta. Im szybciej rozpoczęte zostanie leczenie raka sutka, tym większe są szanse chorej na powrót do zdrowia. Z tego powodu warto znać możliwe objawy raka sutka, których podejrzenie stanowi bezwzględne wskazanie do przeprowadzenia odpowiednich badań diagnostycznych.
Rak skóry to nie tylko czerniak. Różne mogą być nie tylko rodzaje, lecz także objawy raka skóry. Sprawdź jakie są rodzaje raka skóry, jak rozpoznać ich objawy i jak wyglądają.
Wczesne objawy raka jajnika nie są charakterystyczne, dlatego rozpoznanie zwykle następuje w późnym stadium choroby. Jeśli wizyta u gastrologa nic nie wykazuje, należy jak najszybciej udać się do ginekologa, ponieważ może się okazać, że to pierwsze objawy raka jajnika. Im wcześniej wykryty rak jajnika, tym większe szanse na wyleczenie. Sprawdź, jakie są wczesne objawy raka jajnika.  
Na myśl o nowotworach złośliwych skóry w pierwszej kolejności przychodzi czerniak. Nic dziwnego - czerniak jest podstępnie rozwijającym się nowotworem, który charakteryzuje się największą złośliwością. Jednak należy mieć świadomość, że istnieją również inne złośliwe nowotwory skóry, o których warto dowiedzieć się nieco więcej. Sprawdź, które nowotwory skóry są równie niebezpieczne. Jakie są ich objawy? Na czym polega leczenie?
Czynniki środowiskowe mogą mieć większy wpływ na rozwój nowotworów niż czynniki genetyczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) czynniki związane ze środowiskiem oraz prowadzonym przez nas stylem życia mogą warunkować ryzyko zapadania na choroby nowotworowe nawet w 70%! Jakie zachowania szkodzą nam najbardziej? Co możemy zrobić, aby skutecznie zminimalizować ryzyko zdiagnozowania nowotworu w przyszłości?
Marker HE4 – co to jest? Rak jajnika jest bardzo podstępnym nowotworem, ponieważ daje początkowo niespecyficzne objawy, przez co jest zbyt późno diagnozowany w zaawansowanym stadium. Badanie we krwi markera HE4 może pomóc we wczesnym rozpoznaniu tego nowotworu i umożliwić skuteczniejszą terapię.
Czerniak kojarzony jest zwykle z nowotworem skóry uwidaczniającym się pod postacią znamion i pieprzyków na ciele. Okazuje się jednak, że występuje także typ czerniaka, który może objawiać się jako ciemne przebarwienie lub prążek pod paznokciem palca dłoni lub stopy. Często mylony z krwiakiem, diagnozowany jest w wielu przypadkach zbyt późno, kiedy choroba znajdzie się w zaawansowanym stadium. Powstały również obawy, że ryzyko powstania czerniaka podpaznokciowego może być bezpośrednio związane z wykonywaniem popularnego manicure hybrydowego. Czy tak jest naprawdę i jak wygląda leczenie tego rodzaju nowotworu?
Rak tarczycy jest obecnie na szóstym miejscu pod względem częstotliwości występowania u kobiet i stanowi już 4 procent wszystkich nowotworów złośliwych rozpoznawanych w Polsce. Jakie są czynniki ryzyka oraz objawy raka tarczycy? Jak wygląda jego diagnostyka oraz leczenie? Na te pytania odpowiada prof. dr hab. Marcin Barczyński, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, z europejską podspecjalizacją w zakresie chirurgii endokrynologicznej z krakowskiego SCM clinic.
Czerniak guzkowy to jeden z najbardziej agresywnych typów nowotworu skóry. Stanowi około 15–20% wszystkich zdiagnozowanych przypadków czerniaka. Czerniak guzkowy szybko rośnie i nacieka w głębokie partie skóry. Często daje przerzuty do innych narządów. Rokowanie zależne jest od stopnia złośliwości tego rodzaju nowotworu. Jakie są przyczyny powstawania czerniaka guzkowego i w jaki sposób można go leczyć?

Nowotwory – choroby nowotworowe, rak szyjki macicy, rak piersi, rak jajnika, rak jelita grubego, rak płuc, rak oskrzeli, rak prostaty, białaczka, chłoniak, czerniak. Nowotwór łagodny i nowotwór złośliwy. Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka, przerzuty raka, samobadanie piersi, cytologia, usg piersi, badania profilaktyczne wykrywające raka, objawy raka, wczesne wykrywanie raka, leczenie nowotworu. Rak to nie wyrok - jak wygrać z chorobą nowotworową, walka z rakiem. Metody leczenia chorób nowotworowych, chemioterapia i radioterapia, leczenie chirurgiczne, immunoterapia. Wszystko na temat nowotworów i walki z chorobą.