Nowotwory

Rak żołądka zdarza się w Polsce coraz rzadziej, lecz nadal co roku rejestrowanych jest ponad 5 tys. nowych przypadków tego nowotworu. Znacznie częściej chorują na ten nowotwór mężczyźni niż kobiety. Ale czujni musimy być wszyscy, by wykryć raka żołądka odpowiednio wcześnie. Najlepszym sposobem jest wykonanie gastroskopii i pobranie wycinka błony śluzowej żołądka do badania.
Chłoniaki to nowotwory złośliwe wywodzące się z białych krwinek. Objawy chłoniaków bywają niespecyficzne: mogą nimi być np. uczucie zmęczenia, nocne poty czy niewyjaśniony spadek masy ciała. Jeżeli dochodzi do tego powiększenie węzłów chłonnych, konieczne jest odwiedzenie lekarza – może to być spowodowane właśnie chłoniakiem. Jakie mogą być inne objawy chłoniaków i na czym polega leczenie tych schorzeń – dlaczego czasami lekarze odwlekają moment rozpoczęcia terapii u pacjenta z chłoniakiem?
Komórki nowotworowe powstają w wyniku mutacji, która zaburza cyklu ich namnażania. Uszkodzone komórki podlegają niekontrolowanym podziałom, a mechanizm programowanej śmierci przestaje działać. Dzięki temu osiągają pewnego rodzaju nieśmiertelność. Czym jeszcze komórka nowotworowa różni się od zdrowej?
Radioterapia - najstarsza po chirurgii metoda leczenia chorób nowotworowych - wciąż budzi obawy. Może dlatego, że napromienianie kojarzy się z Hiroszimą czy awarią reaktora w Czarnobylu. Tymczasem naświetlania to bezpieczna metoda zwalczania przede wszystkim raka, ale i chorób nienowotworowych. Jak działa i przebiega radioterapia oraz jakie może mieć skutki uboczne?
Naczyniaki to guzy nowotworowe, które składają się z nieprawidłowo rozwiniętych naczyń krwionośnych. Naczyniaki mogą być łagodnymi zmianami nowotworowymi lub guzami złośliwymi. Jakie są przyczyny i objawy naczyniaków? Na czym polega leczenie?
Nerwiak to nowotwór obwodowego układu nerwowego, który atakuje elementy tworzące nerwy. Nerwiak to rzadki nowotwór i w większości przypadków ma charakter łagodny. Jakie są przyczyny i objawy nerwiaków? Na czym polega ich leczenie?
Tłuszczak jest łagodnym nowotworem tkanki łącznej. Może występować pojedynczo lub w większych skupiskach. Nie jest zagrożeniem dla zdrowia – choć może stanowić pewien problem natury estetycznej. Czy powinno się usuwać tłuszczaki? W jakich sytuacjach mogą one stać się niebezpieczne?
Mutacje nowotworowe są szkodliwą zmianą w DNA wywołującą utratę kontroli nad podziałami komórkowymi. W wyniku takiego uszkodzenia materiału genetycznego, komórki nadmiernie namnażają oraz nie różnicują się. Tracą również zdolność do zaplanowanej śmierci. Ze względu na te uszkodzenia, tkanki zbudowane ze zmutowanych komórek nadmiernie się rozrastają - to właśnie w ten sposób powstają guzy nowotworowe.
Inhibitory kinaz tyrozynowych są lekami stosowanymi w terapii przeciwnowotworowej. Działanie tej grupy substancji opiera się na blokowaniu konkretnego typu enzymów - kinaz tyrozynowych. Badania z okresu ostatnich 30 lat, ukazały że enzymy te wykazują zwiększoną aktywność w obrębie zmian nowotworowych. Inhibitory kinaz tyrozynowych są wykorzystywane w terapii celowanej przeciwko komórkom nowotworowym.
Zespół paraneoplastyczny (inaczej paranowotworowy) polega na wystąpieniu objawów świadczących o obecności nowotworu w organizmie. W przeciwieństwie do typowych symptomów nowotworu, zespoły paraneoplastyczne nie mają związku z lokalizacją, w której rozwija się pierwotna choroba nowotworowa. Dla przykładu, pierwszym objawem nowotworu płuca mogą być zaburzenia funkcjonowania mózgu, a występowanie niektórych rodzajów zmian skórnych może być spowodowane nowotworem przewodu pokarmowego. Z tego powodu skojarzenie symptomów z podejrzeniem nowotworu bywa trudnym zadaniem. Wyczulenie lekarzy na możliwość, że odczuwane dolegliwości mogą być pierwszym zwiastunem choroby nowotworowej jest bardzo istotna dla wczesnego rozpoznania i rozpoczęcia leczenia. Dowiedz się, jak powstają zespoły paraneoplastyczne, w jaki sposób się objawiają oraz którym nowotworom towarzyszą najczęściej.
Rak endometrium, czyli rak błony śluzowej trzonu macicy, to złośliwy nowotwór żeńskiego układu rozrodczego. Rokowanie w raku endometrium jest zależne od stopnia zaawansowania nowotworu w chwili jego rozpoznania. Wiedza o tym, jakie są objawy tego nowotworu może umożliwić odpowiednio wczesne zgłoszenie się na badania i zwiększyć szanse pełnego wyleczenia. Sprawdź, jakie są przyczyny rozwoju raka endometrium, jakie objawy mogą być jego pierwszym sygnałem oraz jak wygląda krok po kroku proces diagnostyki i leczenia.
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy diagnozowany u kobiet. Zachorowalność na raka piersi systematycznie wzrasta - w Polsce co roku rozpoznaje się około 18 tysięcy nowych przypadków. Mimo rosnącej tendencji zachorowań, skuteczność terapii tego nowotworu stale się poprawia. Dzięki badaniom profilaktycznym coraz częściej udaje się go wykryć we wczesnym stadium - gdy szanse na pełne wyleczenie są zdecydowanie większe. Jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka piersi? Które objawy powinny budzić zaniepokojenie? Jak przebiega proces diagnostyki i leczenia?

Materiał partnerski

Nowotwory – choroby nowotworowe, rak szyjki macicy, rak piersi, rak jajnika, rak jelita grubego, rak płuc, rak oskrzeli, rak prostaty, białaczka, chłoniak, czerniak. Nowotwór łagodny i nowotwór złośliwy. Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka, przerzuty raka, samobadanie piersi, cytologia, usg piersi, badania profilaktyczne wykrywające raka, objawy raka, wczesne wykrywanie raka, leczenie nowotworu. Rak to nie wyrok - jak wygrać z chorobą nowotworową, walka z rakiem. Metody leczenia chorób nowotworowych, chemioterapia i radioterapia, leczenie chirurgiczne, immunoterapia. Wszystko na temat nowotworów i walki z chorobą.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019