Nowotwory

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych objawów, a kiedy te się pojawiają, na skuteczne leczenie jest za późno. Jakie są przyczyny, objawy i rodzaje raka trzustki? Czy i kiedy możliwe jest jego skuteczne leczenie?
W Polce dostępne są nowoczesne metody leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca. Mimo to przeżywalność pacjentów, zwłaszcza tych z miejscowo zaawansowaną, nieoperacyjną postacią tej choroby ciągle jest zbyt niska. Tymczasem aż siedmiu na 10 takich chorych mogłoby żyć dłużej, gdyby byli leczeni zgodnie z obowiązującymi standardami. O diagnostyce raka płuc i wytycznych leczenia tego nowotworu w III stopniu zaawansowania rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Jackiem Fijuthem, prezesem Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej.
Biała chemioterapia (biała chemia) to potoczne określenie na terapię onkologiczną z wykorzystaniem wlewów zawierających bleomycynę. W powszechnej opinii jest uważana za najmniej obciążającą dla organizmu. Warto jednak zaznaczyć, że indywidualne reakcje pacjentów na lek mogą się od siebie różnić. Jak działa biała chemioterapia? Jakie działania niepożądane są związane z tą formą terapii onkologicznej?
„Czerwona chemia” jest potocznym terminem określającym każdą chemioterapię w trakcie której podaje się dożylnie doksorubicynę lub epirubicynę. Substancje te charakteryzują się czerwoną barwą, którą nadają stosowanym w leczeniu onkologicznym wlewom dożylnym. Jak działa czerwona chemia? Jakie działania niepożądane związane są z tą formą leczenia?
Guzy neuroendokrynne (NET) to rzadkie i nietypowe nowotwory, które mogą występować w różnych narządach i tkankach, jednak aż 70 procent z nich zlokalizowanych jest w przewodzie pokarmowym. Guzy neuroendokrynne dają niespecyficzne objawy, które mogą wskazywać na wiele innych chorób, w tym na astmę, nerwicę, wrzody żołądka, a nawet menopauzę. Jakie są rodzaje guzów endokrynnych i jakie dają objawy?
Potworniaki jajnika to najczęściej łagodne zmiany nowotworowe, charakteryzujące się strukturą nieuporządkowanych, przemieszanych ze sobą tkanek. Klasyfikowane są pod względem stopnia zróżnicowania komórek na potworniaki dojrzałe i niedojrzałe. Z powodu braku specyficznych objawów, zwykle wykrywane są podczas rutynowych badań obrazowych. Na czym polega leczenie potworniaków jajnika?
Czerniak kojarzony jest zwykle z nowotworem skóry uwidaczniającym się pod postacią znamion i pieprzyków na ciele. Okazuje się jednak, że występuje także typ czerniaka, który może objawiać się jako ciemne przebarwienie lub prążek pod paznokciem palca dłoni lub stopy. Często mylony z krwiakiem, diagnozowany jest w wielu przypadkach zbyt późno. Powstały obawy, że ryzyko powstania czerniaka podpaznokciowego może być bezpośrednio związane z wykonywaniem manicure hybrydowego.
Czynniki środowiskowe mogą mieć większy wpływ na rozwój nowotworów niż czynniki genetyczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) czynniki związane ze środowiskiem oraz prowadzonym przez nas stylem życia mogą warunkować ryzyko zapadania na choroby nowotworowe nawet w 70%! Jakie zachowania szkodzą nam najbardziej? Co możemy zrobić, aby skutecznie zminimalizować ryzyko zdiagnozowania nowotworu w przyszłości?
Na myśl o nowotworach złośliwych skóry w pierwszej kolejności przychodzi czerniak. Nic dziwnego - czerniak jest podstępnie rozwijającym się nowotworem, który charakteryzuje się największą złośliwością. Jednak należy mieć świadomość, że istnieją również inne złośliwe nowotwory skóry, o których warto dowiedzieć się nieco więcej. Sprawdź, które nowotwory skóry są równie niebezpieczne. Jakie są ich objawy? Na czym polega leczenie?
Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który wykryty we wczesnym stadium jest w pełni uleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka tego nowotworu. Sprawdź, czy umiałbyś go rozpoznać na pierwszym etapie rozwoju. Jakie zmiany skórne powinny skłonić cię do wizyty u lekarza?
Kliniczne objawy nowotworów zlokalizowanych w jamie brzusznej pojawiają się bardzo późno i są stosunkowo trudne do zdiagnozowania. Mowa tutaj przede wszystkim o raku jelita grubego (szczególnie, gdy zlokalizowany jest w prawej części okrężnicy), raku trzustki czy raku wątroby. Jakie są objawy najczęstszych nowotworów w obrębie jamy brzusznej? Co powinniśmy wiedzieć na ten ważny temat?
Chłoniaki nieziarnicze to nowotwory układu chłonnego, których leczenie - podobnie jak w przypadku innych nowotworów - zależy od stadium rozwoju i postaci choroby. Poza tym inną terapię stosuje się u dzieci, a inną u dorosłych. Sprawdź, jak zdiagnozować i leczyć chłoniaki nieziarnicze i jakie są rokowania.

Nowotwory – choroby nowotworowe, rak szyjki macicy, rak piersi, rak jajnika, rak jelita grubego, rak płuc, rak oskrzeli, rak prostaty, białaczka, chłoniak, czerniak. Nowotwór łagodny i nowotwór złośliwy. Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka, przerzuty raka, samobadanie piersi, cytologia, usg piersi, badania profilaktyczne wykrywające raka, objawy raka, wczesne wykrywanie raka, leczenie nowotworu. Rak to nie wyrok - jak wygrać z chorobą nowotworową, walka z rakiem. Metody leczenia chorób nowotworowych, chemioterapia i radioterapia, leczenie chirurgiczne, immunoterapia. Wszystko na temat nowotworów i walki z chorobą.