Nowotwory

Czy istnieje życie po raku? Czy z chorobą nowotworową można wieść szczęśliwe życie? W jaki sposób diagnoza wpływa na pacjenta i jego bliskich? Okazuje się, że nowotwór może wnieść wiele dobrego do życia. Nierzadko też zdarza się, że pacjenci onkologiczni dziękują za raka. Jak to możliwe? Z psychoonkolog Adrianną Sobol rozmawia Marcelina Dzięciołowska.
W ciągu ostatnich 20-25 lat diametralnie zmieniło się podejście do leczenia zaawansowanego raka piersi. Przede wszystkim dokonał się ogromny postęp w naszej wiedzy na temat biologii raka piersi. Dzięki temu doszło do indywidualizacji postępowania w stosunku do chorych – mówi dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Materiał partnerski

Czy nastawienie pacjenta chorego na raka ma wpływ na powodzenie leczenia? Jakie postawy i maski przyjmują pacjenci chorzy onkologicznie? Jak reagować, gdy pacjent z nowotworem odrzuca pomoc? Na te pytania odpowiedziała psychoonkolog Adrianna Sobol - terapeutka, autorka książki "Oswoić raka", członek Zarządu Fundacji OnkoCafe - Razem lepiej!
Czym jest psychoonkologia i w jaki sposób zrewolucjonizowała podejście do tematu choroby nowotworowej? Czy można wieść szczęśliwe życie z ciążącym wyrokiem śmierci? W cyklu rozmów z psychoonkolog Adrianną Sobol wspólnie odczarowujemy mity na temat raka, edukujemy i zachęcamy do poznania faktów na temat leczenia onkologicznego.
Kliniczne objawy nowotworów zlokalizowanych w jamie brzusznej pojawiają się bardzo późno i są stosunkowo trudne do zdiagnozowania. Mowa tutaj przede wszystkim o raku jelita grubego (szczególnie, gdy zlokalizowany jest w prawej części okrężnicy), raku trzustki czy raku wątroby. Jakie są objawy najczęstszych nowotworów w obrębie jamy brzusznej? Co powinniśmy wiedzieć na ten ważny temat?
Rak skóry to nie tylko czerniak. Różne mogą być nie tylko rodzaje, lecz także objawy raka skóry. Sprawdź jakie są rodzaje raka skóry, jak rozpoznać ich objawy i jak wyglądają.
Rak pęcherza moczowego to jeden z częściej występujących nowotworów u osób starszych. Niestety, w Polsce rak pęcherza moczowego wykrywany jest zbyt późno, gdy szanse na wyleczenie są niewielkie. Dzieje się tak m.in. dlatego, że pacjenci bagatelizują jego pierwsze symptomy. Jakie są przyczyny i objawy raka pęcherza? Na czym polega leczenie?
Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który wykryty we wczesnym stadium jest w pełni uleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka tego nowotworu. Sprawdź, czy umiałbyś go rozpoznać na pierwszym etapie rozwoju. Jakie zmiany skórne powinny skłonić cię do wizyty u lekarza?
Włókniak to łagodna zmiana dermatologiczna o charakterze nowotworowym. Najczęściej manifestuje się ona na powierzchni skóry na całym ciele, jako drobne grudki lub wypustki. Niekiedy, włókniaki mogą powstać także w jamie ustnej. Czy takie zmiany są groźne? Jak należy je leczyć i czy można im zapobiegać?
Niekontrolowane chudnięcie może być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Uważa się również, że chudnięcie może być objawem rozwoju choroby nowotworowej. Czy faktycznie wszystkie nowotwory prowadzą do wyniszczenia ustroju? Jak powinniśmy się odżywiać podczas terapii onkologicznej, aby utrzymać dotychczasową wagę?
Potworniaki to rodzaj guzów zarodkowych (germinalnych). Rozwijają się z komórek zarodkowych czyli tzw. wielopotencjalnych, które mogą dać początek każdej tkance w organizmie człowieka. Są zlepkiem różnych tkanek budujących ciało człowieka. Mogą być w nich włosy, skóra, gruczoły (łojowe, ślinianki), tkanka chrzęstna, kostna, mięśniowa, nerwowa. W tej bezładnej masie zdarzają się nawet zdeformowane zęby. Mogą występować u dzieci i osób dorosłych. Jakie są przyczyny powstawania potworniaków? Na czym polega ich leczenie?
Guzy neuroendokrynne (NET) to rzadkie i nietypowe nowotwory, które mogą występować w różnych narządach i tkankach, jednak aż 70 procent z nich zlokalizowanych jest w przewodzie pokarmowym. Guzy neuroendokrynne dają niespecyficzne objawy, które mogą wskazywać na wiele innych chorób, w tym na astmę, nerwicę, wrzody żołądka, a nawet menopauzę. Jakie są rodzaje guzów endokrynnych i jakie dają objawy?

Nowotwory – choroby nowotworowe, rak szyjki macicy, rak piersi, rak jajnika, rak jelita grubego, rak płuc, rak oskrzeli, rak prostaty, białaczka, chłoniak, czerniak. Nowotwór łagodny i nowotwór złośliwy. Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka, przerzuty raka, samobadanie piersi, cytologia, usg piersi, badania profilaktyczne wykrywające raka, objawy raka, wczesne wykrywanie raka, leczenie nowotworu. Rak to nie wyrok - jak wygrać z chorobą nowotworową, walka z rakiem. Metody leczenia chorób nowotworowych, chemioterapia i radioterapia, leczenie chirurgiczne, immunoterapia. Wszystko na temat nowotworów i walki z chorobą.