Nowotwory

„Czerwona chemia” jest potocznym terminem określającym każdą chemioterapię w trakcie której podaje się dożylnie doksorubicynę lub epirubicynę. Substancje te charakteryzują się czerwoną barwą, którą nadają stosowanym w leczeniu onkologicznym wlewom dożylnym. Jak działa czerwona chemia? Jakie działania niepożądane związane są z tą formą leczenia?
Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych objawów, a kiedy te się pojawiają, na skuteczne leczenie jest za późno. Jakie są przyczyny, objawy i rodzaje raka trzustki? Czy i kiedy możliwe jest jego skuteczne leczenie?
Rak tarczycy jest obecnie na szóstym miejscu pod względem częstotliwości występowania u kobiet i stanowi już 4 procent wszystkich nowotworów złośliwych rozpoznawanych w Polsce. Jakie są czynniki ryzyka oraz objawy raka tarczycy? Jak wygląda jego diagnostyka oraz leczenie? Na te pytania odpowiada prof. dr hab. Marcin Barczyński, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, z europejską podspecjalizacją w zakresie chirurgii endokrynologicznej z krakowskiego SCM clinic.
Białko p53 jest nazywane potocznie "strażnikiem genomu" z powodu kluczowej funkcji jaką pełni w ochronie naszego DNA. Konsekwencją nieprawidłowej funkcji białka p53 w komórce spowodowanej np. mutacjami genetycznymi jest powstawanie różnych typów nowotworów. Jakie jeszcze funkcje w komórce pełni białko p53?
Rak jajnika jest uważany za jeden z najbardziej podstępnych nowotworów u kobiet. Objawy raka jajnika są mało specyficzne, dlatego chorobę rzadko udaje się wykryć we wczesnej fazie rozwoju. Dowiedz się, jakie są czynniki ryzyka raka jajnika, jakie objawy może powodować rak jajnika, jak przebiega diagnostyka raka jajnika oraz jakie są metody leczenia raka jajnika.
Mastektomia to zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu gruczołu piersiowego. Mastektomię zazwyczaj wykonuje się z powodu schorzeń nowotworowych piersi, wśród których najczęstszym jest rak piersi. Mastektomia może również stanowić element profilaktyki przeciwnowotworowej - mówimy wówczas o mastektomii profilaktycznej. Sprawdź, jakie są wskazania do mastektomii, jak przebiega mastektomia, jakie są rodzaje mastektomii oraz jakie są możliwe powikłania po mastektomii.
"Zaawansowany rak piersi" to pojęcie najczęściej dotyczące raka piersi w stadium uogólnionym, czyli rozsianym. Oznacza ono, że ogniska choroby nowotworowej pojawiły się poza jej pierwotną lokalizacją, a zatem u pacjentki obecne są przerzuty raka piersi. Rozpoznanie zaawansowanego raka piersi wymaga szerokiej diagnostyki, która umożliwi wybranie odpowiednich metod leczenia. W zaawansowanym raku piersi istotną rolę odgrywają dodatkowe metody terapii, pozwalające opanować najbardziej uciążliwe objawy i powikłania choroby.
Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - u 50-80 proc. pacjentów cierpiących z powodu nowotworu ten ból nie jest w ogóle leczony lub jest leczony nieprawidłowo. W Polsce szacuje się, że z powodu bólu nowotworowego cierpi ok. 50 tys. chorych.
Rak piersi u mężczyzn zwykle kończy się śmiercią chorego. Wszystko dlatego, że nowotwór jest zbyt późno rozpoznawany. Większość mężczyzn sądzi, że rak piersi dotyczy tylko kobiet i lekceważy wczesne objawy rozwoju nowotworu. Jakie są przyczyny i objawy raka piersi u mężczyzn? Jak przebiega leczenie? Jakie są rokowania?
Gruczolakorak, inaczej rak gruczołowy, to rodzaj nowotworu złośliwego. Gruczolakorak jest typem histologicznym nowotworu, a więc został wyodrębniony na podstawie budowy mikroskopowej. Gruczolakorak w organizmie człowieka może rozwinąć się wszędzie tam, gdzie znajduje się nabłonek gruczołowy. Istnieje więc wiele możliwych lokalizacji gruczolakoraka, wśród których najczęstszymi są jelito grube, żołądek, płuca, macica, prostata oraz trzustka. Dowiedz się, jak powstaje gruczolakorak, w jaki sposób ustala się rozpoznanie gruczolakoraka, jak określa się rokowanie w gruczolakoraku oraz których narządów może dotyczyć gruczolakorak.
Potworniaki to guzy, które są zlepkiem różnych tkanek budujących ciało człowieka. Mogą być w nich włosy, skóra, gruczoły (łojowe, ślinianki), tkanka chrzęstna, kostna, mięśniowa, nerwowa. W tej bezładnej masie zdarzają się nawet zdeformowane zęby. Jakie są przyczyny powstawania potworniaków? Na czym polega ich leczenie?
Szpiczak mnogi (inaczej szpiczak plazmocytowy, choroba Kahlera) to choroba, którą na początku łatwo pomylić z przeziębieniem. Dopiero badania krwi ujawniają, z jakim przeciwnikiem mamy do czynienia. To choroba nowotworowa, ale w porę wykryta daje się opanować. Sprawdź, jakie są przyczyny choroby Kahlera i jakie są objawy szpiczaka mnogiego.

Nowotwory – choroby nowotworowe, rak szyjki macicy, rak piersi, rak jajnika, rak jelita grubego, rak płuc, rak oskrzeli, rak prostaty, białaczka, chłoniak, czerniak. Nowotwór łagodny i nowotwór złośliwy. Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka, przerzuty raka, samobadanie piersi, cytologia, usg piersi, badania profilaktyczne wykrywające raka, objawy raka, wczesne wykrywanie raka, leczenie nowotworu. Rak to nie wyrok - jak wygrać z chorobą nowotworową, walka z rakiem. Metody leczenia chorób nowotworowych, chemioterapia i radioterapia, leczenie chirurgiczne, immunoterapia. Wszystko na temat nowotworów i walki z chorobą.