Nowotwory

Niezależnie od tego co robimy w naszym życiu, każdy gest czy ruch jest pewnym rodzajem seksualności. Ciało to seksualność, a w obliczu choroby nowotworowej obraz ciała bardzo się zmienia, często zostaje naruszony. Przepracowanie spraw związanych z nowym obrazem ciała i nauka postrzegania swojej seksualności na nowo wymaga od pacjentów ogromnej pracy. Z psychoonkolog Adrianną Sobol rozmawia Marcelina Dzięciołowska
Mielofibroza - włóknienie szpiku kostnego - to najrzadszy spośród wszystkich nowotworów mieloproliferacyjnych, czyli związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem szpiku kostnego. To rzadki i dość trudny do zdiagnozowania nowotwór krwi. Objawy, zwłaszcza na początku choroby, mogą wskazywać na wiele innych schorzeń. Jakie są przyczyny i objawy mielofibrozy? Jak przebiega leczenie i jakie są rokowania?
Paweł miał 33 lata, gdy usłyszał diagnozę. Był rok 2019, miał wówczas 4,5-letniego syna, a jego żona była w ciąży z drugim dzieckiem. “Czułem się trochę jak bohater komedii” - mówi Paweł, opowiadając swoją historię autorkom książki “Oswoić raka. Inspirujące historie i przewodnik po emocjach”, wydanej przez Znak Horyzont, 2020.
Udało się opracować badanie, które umożliwi określenie prognoz tempa rozwoju raka piersi u pacjentek, u których potwierdzono nowotwór. Nowa metoda została utworzona przez Amerykanów, opisano ją na łamach "Clinical Cancer Research". Na czym polega to badanie?
Na raka jelita grubego każdego dnia umierają w Polsce 33 osoby. Mimo, że jest trzecim najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn i drugim wśród kobiet, to dla większości Polaków wciąż jest tematem tabu.

Materiał partnerski

Zdrowie jest trendy – o stosunkowo nowej modzie na zdrowy styl życia, profilaktyce nowotworowej i kampaniach, mających na celu budowanie świadomości społeczeństwa i zachęty do regularnego wykonywania badań profilaktycznych opowiada Adrianna Sobol, psychoonkolog, Członek Zarządu Fundacji OnkoCafe Razem Lepiej.
Nowe metody leczenia sprawiają, że nowotwór coraz częściej traktowany jest jak każda inna choroba przewlekła. Współczesne formy terapii napawają ogromnym optymizmem, dają nadzieję, ale przede wszystkim pozwalają pacjentowi na normalne życie. O wpływie nowych form terapii raka na pacjentów z psychoonkolog Adrianną Sobol rozmawia Marcelina Dzięciołowska
Czy istnieje życie po raku? Czy z chorobą nowotworową można wieść szczęśliwe życie? W jaki sposób diagnoza wpływa na pacjenta i jego bliskich? Okazuje się, że nowotwór może wnieść wiele dobrego do życia. Nierzadko też zdarza się, że pacjenci onkologiczni dziękują za raka. Jak to możliwe? Z psychoonkolog Adrianną Sobol rozmawia Marcelina Dzięciołowska.
W ciągu ostatnich 20-25 lat diametralnie zmieniło się podejście do leczenia zaawansowanego raka piersi. Przede wszystkim dokonał się ogromny postęp w naszej wiedzy na temat biologii raka piersi. Dzięki temu doszło do indywidualizacji postępowania w stosunku do chorych – mówi dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Materiał partnerski

Czy nastawienie pacjenta chorego na raka ma wpływ na powodzenie leczenia? Jakie postawy i maski przyjmują pacjenci chorzy onkologicznie? Jak reagować, gdy pacjent z nowotworem odrzuca pomoc? Na te pytania odpowiedziała psychoonkolog Adrianna Sobol - terapeutka, autorka książki "Oswoić raka", członek Zarządu Fundacji OnkoCafe - Razem lepiej!
Czym jest psychoonkologia i w jaki sposób zrewolucjonizowała podejście do tematu choroby nowotworowej? Czy można wieść szczęśliwe życie z ciążącym wyrokiem śmierci? W cyklu rozmów z psychoonkolog Adrianną Sobol wspólnie odczarowujemy mity na temat raka, edukujemy i zachęcamy do poznania faktów na temat leczenia onkologicznego.
Kliniczne objawy nowotworów zlokalizowanych w jamie brzusznej pojawiają się bardzo późno i są stosunkowo trudne do zdiagnozowania. Mowa tutaj przede wszystkim o raku jelita grubego (szczególnie, gdy zlokalizowany jest w prawej części okrężnicy), raku trzustki czy raku wątroby. Jakie są objawy najczęstszych nowotworów w obrębie jamy brzusznej? Co powinniśmy wiedzieć na ten ważny temat?

Nowotwory – choroby nowotworowe, rak szyjki macicy, rak piersi, rak jajnika, rak jelita grubego, rak płuc, rak oskrzeli, rak prostaty, białaczka, chłoniak, czerniak. Nowotwór łagodny i nowotwór złośliwy. Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka, przerzuty raka, samobadanie piersi, cytologia, usg piersi, badania profilaktyczne wykrywające raka, objawy raka, wczesne wykrywanie raka, leczenie nowotworu. Rak to nie wyrok - jak wygrać z chorobą nowotworową, walka z rakiem. Metody leczenia chorób nowotworowych, chemioterapia i radioterapia, leczenie chirurgiczne, immunoterapia. Wszystko na temat nowotworów i walki z chorobą.