To może być wczesny objaw demencji. Ekspert ostrzega

2024-01-17 12:51

Według szacunków co roku na całym świecie przybywa aż 7,7 mln pacjentów, którzy cierpią na demencję. Rosnąca liczba przypadków stała się priorytetem dla zdrowia publicznego. Ekspert ostrzega przed wczesnym objawem demencji. Nie należy go lekceważyć.

To może być wczesny objaw demencji. Ekspert ostrzega
Autor: Getty Images To może być wczesny objaw demencji. Ekspert ostrzega

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że obecnie ponad 55 milionów osób na świecie boryka się z demencją. Jest kilka typów otępienia m.in. choroba Alzheimera, otępienie naczyniowe czy otępienie czołowo-skroniowe,

Demencja atakuje mózg i wpływa na zaburzenie funkcji poznawczych (np. pamięci, myślenia, zachowania, mowy), czyli tych umiejętności i czynników pozwalających na normalne funkcjonowanie społeczne. Obecnie nie ma leku na demencję, który byłby w stanie wyleczyć chorego lub przywrócić mu utracone umiejętności.

Pierwsze sygnały, które wskazują na demencję

Istnieje kilka początkowych sygnałów ostrzegawczych demencji, które każdy powinien znać. Nie da się jej wyleczyć, ale wczesna diagnoza i dobrana terapia daje duże szanse na jej spowolnienie. Brytyjska organizacja Alzheimer’s Society podaje, że jednym z najczęstszych wczesnych objawów są trudności z koncentracją.

Poradnik Zdrowie: demencja

Każdemu zdarza się przecież położyć gdzieś portfel i potem go szukać. Natomiast osoby cierpiące na demencję mogą mieć skłonność do odkładania rzeczy w niewłaściwe miejsca, na przykład wkładają zegarek do cukiernicy lub żelazko do zamrażarki.

Wśród wczesnych symptomów demencji wymienia się też m.in. dezorientację w miejscu i czasie (np. błądzenie, niezdolność do odnalezienia drogi do domu), zapominanie o ostatnich wydarzeniach czy trudności z wyrażaniem swoich myśli.

Wczesny objaw demencji. Zwróć na niego uwagę

Ekspert ds. demencji Richard Restac uważa, że mimo prawidłowej siły mięśniowej osoby z chorobą Alzheimera nie są w stanie wykonywać zadań, które wymagają świadomego wysiłku i pewnych umiejętności, takich jak mycie zębów. Jego zdaniem może to wskazywać na apraksję tzw. zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje się niezdolnością do wykonywania znanych ruchów lub czynności na polecenie.

Specjalista wyjaśnia w swojej książce „How to Prevent Dementia”, że osoby, u których występuje apraksja, są w stanie rozpoznać szczoteczkę i pastę do zębów, ale mogą nie podołać zadaniu, jakim jest wyciśnięcie pasty na szczoteczkę.

Jeśli masz problemy z pamięcią lub niepokojące sygnały wskazujące na demencję, zgłoś się z tym do lekarza.