Chcesz ustrzec się przed demencją? Po pierwsze: zadbaj o prawidłowe ciśnienie

2022-10-27 12:53

Grupa australijskich naukowców dowiodła, że istnieje związek między nadciśnieniem a ryzykiem wystąpienia demencji. Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "European Heart Journal", obniżenie ciśnienia krwi może zapobiec otępieniu. Dotyczy to tylko pewnej grupy pacjentów.

Zbliżenie na starszego mężczyznę, który zmaga się z demencją
Autor: Getty Images

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że demencja (inaczej otępienie) jest nie tylko główną przyczyną niepełnosprawności i konieczności opieki, ale także siódmą przyczyną zgonów. Na łamach czasopisma medycznego "The Lancet Public Health" ukazała się informacja, że liczba przypadków demencji na świecie może niemal potroić się w ciągu najbliższych trzech dekad. Jak wynika z tych szacunków, w 2050 roku około 153 mln osób może zmagać się z demencją w porównaniu z 57 mln w 2019 roku.

Poradnik Zdrowie: demencja

Nadciśnienie tętnicze a demencja – czy istnieje między nimi związek?

Temat demencji jest stałym przedmiotem niepokoju i dyskusji w środowisku naukowym. Uczeni stale badają czynniki, które mogą znacząco wpłynąć na zmniejszenie zagrożenia demencją. Według najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie "European Heart Journal" istnieje zależność między obniżeniem ciśnienia tętniczego a niższym ryzykiem otępienia. Dotyczy to osób w wieku 69 lat i starszych.

To globalne badanie objęło 28 tys. uczestników, którzy pochodzili z 20 krajów. Łączyło ich to, że każdy z nich borykał się z problemem wysokiego ciśnienia.

Celem tej analizy było zbadanie związku między nadciśnieniem tętniczym a demencją. W rezultacie uczeni prześledzili pięć randomizowanych badań z podwójnie ślepą próbą i kontrolowanych placebo, gdzie stosowali różne terapie, które polegały na obniżeniu ciśnienia krwi. Uczeni obserwowali ochotników aż do momentu rozwoju demencji.

Naukowcy znają sposób walki z demencją

Nad bezpieczeństwem i przebiegiem badania czuwał dr Ruth Peters, profesor nadzwyczajny z UNSW Sydney i kierownik programu ds. otępienia w The George Institute z siedzibą w Australii. Twierdzi, że wobec braku znaczących przełomów w leczeniu demencji zmniejszenie ryzyka jej rozwoju byłoby krokiem naprzód.

- Mając na uwadze starzenie się społeczeństwa i wysokie wydatki na opiekę nad osobami dotkniętymi demencją, nawet niewielka redukcja może mieć znaczący wpływ na cały świat – wyjaśnił ekspert. Wyniki badania sugerują, że stosowanie łatwo dostępnych metod leczenia wysokiego ciśnienia krwi może być obecnie jednym z najlepszych rozwiązań w walce z otępieniem.

W czasopiśmie medycznym "European Heart Journal" autorzy analizy napisali, że "wyniki badań obejmujących rekordową liczbę osób wskazują na zależność między obniżeniem ciśnienia tętniczego a niższym ryzykiem otępienia u osób w wieku 69 lat i starszych".

Liczne badania naukowe dowodzą korzyści zdrowotnych przy obniżaniu wysokiego ciśnienia krwi. Niewiele z nich jednak uwzględniało wyniki dotyczące demencji. Jak podkreślił dr Peters, "większość badań została przerwana wcześnie ze względu na znaczący wpływ obniżenia ciśnienia krwi na zdarzenia sercowo-naczyniowe, które zwykle pojawiają się wcześniej niż objawy otępienia".