Demencja dopada nie tylko seniorów, może zaatakować dużo wcześniej. Oto pierwsze objawy

2022-07-25 15:03

Większość z nas postrzega demencję starczą jako problem zdrowotny, który dotyka najczęściej seniorów. Okazuje się, że może ona występować u coraz młodszych osób, nawet w okolicy 40. roku życia. To stadium określane jest wtedy jako demencja o wczesnym początku, która wcale nie musi objawiać się zanikami pamięci. Jak rozpoznać wczesne symptomy?

Kobieta siedząca przy ścianie
Autor: Getty Images

Demencja (tzw. otępienie) nazywana jest jako zespół objawów towarzyszących chorobom mózgu. Rozwija się podstępnie, sprawiając, że osoby nią dotknięta powoli mają coraz większe trudności z wykonywaniem codziennych czynności. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, natomiast spośród nich najczęściej wymieniana jest choroba Alzheimera.

Choć ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem i daje o sobie znać po 65. roku życia, to istnieją jednak przypadki, w których demencja może uaktywnić się dużo wcześniej, nawet u osób w okolicach czterdziestki. Mamy wtedy do czynienia z tak zwaną "demencją o wczesnym początku".

Pierwsze objawy demencji o wczesnym początku można łatwo przeoczyć

Około 10 proc. przypadków ma podłoże dziedziczne. U wielu osób, które są nią dotknięte, nie ma żadnych poważnych lub długotrwałych schorzeń. Początkowo pojawiają się subtelne objawy i wcale nie dotyczą pamięci. W tak wczesnym stadium demencja może być niestety trudna do rozpoznania. Pierwsze symptomy można przypisać złemu samopoczuciu i złożyć to na karb między innymi stresu, problemów w pracy lub związku. Co więcej, stopień ich występowania zależy od konkretnej postaci demencji o wczesnym początku.

Otępienie czołowo-skroniowe (FTD) jest specyficzną formą otępienia, w której objawy koncentrują się wokół zaburzeń w obrębie płatów czołowych i części płatów skroniowych mózgu. Według danych brytyjskiej organizacji "Alzheimer’s Society", FTD zaczyna częściej atakować osoby niż seniorów. Najczęściej wykrywania jest u pacjentów od 45 do 65 lat.

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Trzy warianty otępienia czołowo-skroniowego. Jak je rozpoznać?

Obecnie wyróżnia się trzy zasadnicze typy neuropatologicznych FTD i każde z nich objawia się inaczej.

  1. Wariant behawioralny to najczęstsza odmiana FTD, która daje o sobie znać w postaci problemów związanych z zachowaniem i osobowością, czyli utrata zahamowań, apatia (brak zainteresowania innymi ludźmi i tym, co się wokół dzieje), zaburzenia motywacji, impulsywne działanie, niecierpliwość, problemy z koncentracją, predyspozycje do osłabionej empatii oraz obsesyjne zachowania. Osoby, które zmagają się z FTD, wykazują skłonność do sięgania po słodkie i tłuste potrawy oraz bogate w węglowodany produkty.
  2. Afazja postępująca niefluentna charakteryzuje się stopniowym pogorszeniem funkcji językowych. Z biegiem czasu pojawiają się trudności w porozumiewaniu się z innymi, m.in. pogorszenie funkcji językowych, powolna i niepewna mowa, problemy w formułowaniu zdań poprawnych gramatycznie.
  3. Wariant skroniowy (otępienie semantyczne), w którym wyróżnia się takie symptomy jak zaburzenia mowy i zachowania, wielmówność przy ubogim słownictwie, czyli trudności w rozumieniu języka i znalezieniu odpowiedniego słowa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki