6 najczęstszych następstw udaru. Jak sobie z nimi radzić?

2022-02-14 12:09

Przy wystąpieniu udaru najważniejszy jest czas reakcji – im szybciej zastosuje się odpowiednie leczenie, tym większe szanse na powrót pacjenta do zdrowia. Usprawnianie po epizodzie udarowym jest złożonym procesem. Sprawdź, jak wrócić do sprawności i walczyć z najczęstszymi skutkami udaru.

Kobieta zmaga się z napadem duszności.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Najczęstsze skutki udaru
  2. Trudności w mowie
  3. Obrzęk mózgu
  4. Problemy z równowagą
  5. Osłabienie
  6. Spastyczność mięśni
  7. Zaburzenia wzroku

Najczęstsze skutki udaru

Przyczyną udaru jest niedrożność lub pęknięcie naczyń krwionośnych dostarczających krew do mózgu. Leczenie udaru jest zależne od jego rodzaju, a także nasilenia skutków ubocznych. Na tempo powrotu do sprawności może mieć wpływ wiek, lokalizacja ogniska udarowego, motywacja pacjenta czy jego kondycja zdrowotna.

Do najczęściej występujących następstw udaru zalicza się:

  1. Trudności w mowie
  2. Obrzęk mózgu
  3. Problemy z równowagą
  4. Osłabienie
  5. Spastyczność mięśni
  6. Zaburzenia wzroku
Udar mózgu - przyczyny, objawy

Trudności w mowie

Osoby, które przeszły udar mogą mieć problem ze zrozumieniem języka, doborem właściwych słów, a także poprawnym wysławianiem się. Może pojawić się także afazja, czyli utrata zdolności mowy. To schorzenie indywidualne, nie ma dwóch takich samych przypadków afazji i każdy chory przeżywa ją na swój sposób.

Neurolog może skierować pacjenta na terapię logopedyczną. Logopeda pomoże naprawić utracone w wyniku udaru umiejętności mowy. Istnieje wiele programów oraz aplikacji, które mogą pomóc w nauce słów i komunikacji.

Obrzęk mózgu

Zazwyczaj obrzęk mózgu pojawia się natychmiast po wystąpieniu udaru i może prowadzić do innych poważnych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • drgawki,
  • utrata pamięci
  • trudności w mówieniu.

Znaczący obrzęk mózgu jest niepokojący i wymaga intensywnego monitorowania. Jeśli pacjent po przejściu udaru przebywał w szpitalu, to regularnie wykonuje się badanie ciśnienia śródczaszkowego poprzez wprowadzenie przez czaszkę niewielkiej, niezwykle czułej na nacisk sondy. Dostępne są także leki i techniki chirurgiczne, które mogą zmniejszać tę dolegliwość.

Problemy z równowagą

To jeden z najczęstszych skutków udarów. Zwykle występują z powodu osłabienia, ale mogą być spowodowane uszkodzeniem móżdżku, który odpowiada za koordynację.

W przypadku problemów z utrzymaniem równowagi zaleca się zazwyczaj trening chodu, który jest stałym elementem fizjoterapii pacjentów po udarze. Oprócz tego terapeuta pracuje nad wzmocnieniem rdzenia kręgowego.

Osłabienie

Pacjenci po udarze skarżą się na osłabienie mięśni twarzy, nóg, ramion. Często mają problemy z utrzymaniem rąk prosto, a w niektóry przypadkach mogą nie być w stanie poruszać daną kończyną. Jest to zależne od tego, które naczynia krwionośne uległy obumarciu – zazwyczaj pólkule mózgu kontrolują przeciwne strony ciała, czyli jeśli pacjent doznał udaru w prawej stronie mózgu może odczuwać osłabienie w lewej stronie ciała.

Jeśli stan chorego jest stabilny pod kątem czynności serca, oddychania, ciśnienia krwi oraz krwawienia wewnętrznego można rozpocząć terapie fizyczną, która pozwoli na poprawę stanu zdrowia. Dzięki temu czynności, takie jak ubieranie się, jedzenie czy branie kąpieli mogą ulec znaczącemu usprawnieniu.

Spastyczność mięśni

Bardzo często występującym powikłaniem po udarze jest sztywnienie i napinanie mięśni. Ponad 25% osób, które przeszły udar doświadcza tego problemu. Ma to związek z wpływem obumarłych lub pękniętych naczyń krwionośnych na kontrolę motoryczną i napięcie mięśniowe. Mięśnie nie są w stanie odbierać przesyłanych przez mózg sygnałów dotyczących ich rozluźnienia.

Lekarze w takich przypadkach zalecają leki lub zastrzyki, które pozwolą rozluźnić się na tyle, by móc wykonywać ćwiczenia fizjoterapeutyczne, które wzmocnią uszkodzone mięśnie. Najczęściej osoby dotknięte spastycznością otrzymują zastrzyki w niesprawne części ciała lub w ich pobliżu.

Zaburzenia wzroku

Deficyty widzenia mogą wynikać z udarów płata skroniowego, ciemieniowego albo potylicznego. Pogorszenie wzroku dotyka ponad 50% osób doświadczających epizodu udarowego. Najczęściej pojawia się utrata widzenia peryferyjnego, czyli dostrzegania obiektów, które znajdują się poza centrum pola widzenia.

Aby zniwelować zaburzenia wzroku lekarz najczęściej kieruje pacjenta na zajęcia rehabilitacyjne dotyczące tego zmysłu. Jeśli problemu nie poprawia rehabilitacja leczenie polega na dostosowaniu się do zmian w widzeniu.

Czy grozi ci udar mózgu?
Pytanie 1 z 7
Czy masz powyżej 55 lat?
Czy grozi ci udar - quiz