Bańki chińskie - właściwości i zastosowanie. Na czym polega masaż bańką chińską?

2021-03-05 10:53 Monika Majewska

Bańki chińskie są dobre nie tylko na brzuch i cellulit. Stosuje się je również w celu likwidacji bólów kręgosłupa czy dolegliwości mięśniowych. Bańki chińska mają wiele wspólnego z bańkami akupunkturowymi (leczniczymi), które stosuje się w medycynie ludowej w przypadku leczenia wielu dolegliwości. Sprawdź, na czym polega technika masażu bańką chińską.

Bańki chińskie to odmiana bańki próżniowej (zimnej), która wysysa powietrze pod ciśnieniem. Najczęściej można spotkać bańki chińskie wykonane z gumy, jednak stosowane są także bańki chińskie szklane i bambusowe. Ich cechą charakterystyczną jest okrągły kształt i zaokrąglone brzegi, dzięki którym mogą zassać się na skórze.

Technika masażu bańką chińską została zaczerpnięta z medycyny ludowej, w której bańki wykorzystywało się w celu leczenia grypy czy przeziębień. Obecnie masaż bańką wykonuje się także w celu likwidacji bólów kręgosłupa, dolegliwości mięśniowych, cellulitu czy zmniejszenia widoczności rozstępów.

Spis treści

  1. Zastosowanie bańki chińskiej w lecznictwie
  2. Zastosowanie bańki chińskiej w kosmetologii
  3. Masaż bańką chińską - na czym polega zabieg?
  4. Przeciwwskazania do masażu bańką chińską

Zastosowanie bańki chińskiej w lecznictwie

Bańki chińskie wykorzystywane są m.in. w celu masażu leczniczo-relaksacyjnego. Bańki zmniejszają napięcie mięśniowe, które powoduje np. bóle kręgosłupa, a także uciskanie splotów nerwowych i stopniowe powstawanie dolegliwości całego ciała.

  • bóle kręgosłupa
  • dolegliwości mięśniowe
  • problemy ze stawami
  • bóle różnego pochodzenia (w tym migrenowe i nerwobóle)
  • dolegliwości płucne
  • problemy z ukrwieniem

Zastosowanie bańki chińskiej w kosmetologii

Jak pozbyć się cellulitu [WIDEO]

Masaż bańką chińską - na czym polega zabieg?

Przed przystąpieniem do masowania masażysta natłuszcza skórę oliwką, która ułatwia przesuwanie bańki. W klasycznym zestawie znajdują się 4 bańki różnej wielkości. Będą one użyte w zależności od tego, jaka część ciała będzie poddawana zabiegowi.

Bańka aplikowana jest na skórze po wcześniejszym wyciśnięciu z niej powietrza. Podciśnienie, które wytwarza się w ten sposób w bańce, powoduje zassanie fałdu skóry i tkanek leżących pod nią do wnętrza bańki. Następnie masażysta wykonuje na przemian długie pociągnięcia bańką po skórze i ruchy okrężne w kierunku węzłów chłonnych, które nie trwają dłużej niż 3 minuty (zazwyczaj do wystąpienia zasinienia). Działanie próżni powoduje pobudzenie krążenia krwi, szybsze usuwanie toksyn z organizmu, a także rozluźnienie mięśni i uelastycznienie skóry.

Masaż bańką chińską trwa ok. 15-30, a nawet 60 minut (masaż większej partii ciała). Dla uzyskania oczekiwanych rezultatów powinien być wykonywany seriach (10-12 zabiegów), z odstępami między kolejnymi zabiegami nie rzadziej niż 3 dni. Profilaktycznie można go wykonywać przynajmniej 1 raz w tygodniu. Cena zależy od rodzaju zbiegu i waha się od 60 do 170 zł za godzinę masażu.

Ważne! Powstałe po masażu wybroczyny wchłaniają się zwykle w ciągu kilku dni i nie stanowią przeciwwskazania do wykonywania kolejnych zabiegów. Jeśli po takim masażu pojawią się dłuższe lub uporczywe bóle, weź gorący prysznic.

Przeciwwskazania do masażu bańką chińską

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Masażysta z Krakowa
|

Bo jak dostaniesz ataku podczas leżenia na stole, spadniesz i rozbijesz głowę to szczęśliwa na pewno z tego powodu nie będziesz :)

Monika
|

Jeżeli macie jakieś wątpliwości, to skonsultujcie je z kosmetologiem. Ja mam sporo pieprzyków na nogach i też bałam się, że są przeciwskazaniem, a bardzo napaliłam się na zabieg, bo moje koleżanki strasznie go zachwalają... Sam zabieg rewelacyjny, czuć przyjemne "ciągnięcie", a po dwóch zabiegach widzę, że skóra jest bardziej napięta. Polecam zwrócić się do specjalistów w Samui SPA w Warszawie, a na pewno wyjdziecie zachwycone.
http://www.samui-spa.pl/now...

gość
|

kaate myślę że masaż relaksacyjny Ci nie zaszkodzi chodzi o to że ludzie się boją ataków jak pomóc takiej osobie i jak się zachować w danej sytuacji .

kaate
|

Mam podobnie jak kasia, mam padaczkę od 4 lat i masowałam się w profesjonalnym gabinecie, oczywiście mając karteczkę od lekarza neurologa o braku przeciwskazań (wzięłam aby być ubezpieczoną) miałam 8 zabiegów i nie miałam ataku. Teraz od bisko 9 miesięcy się masuje i nic. Nawet przyznam, że przed zabiegami miałam dużo dużo częściej. Być może dlatego, że mialam zmiane leku.
Ale zabiegi są bardzo przyjemne i relaksujące.
To moje doświadczenia, więc nie mogę wziąć odpowiedzialności jeśli ktoś dostanie ataku.

Asia
|

kasia, ale ty masujesz się sama. Jakbyś poszła do profesjonalnego gabinetu masażu, to pewnie nie mogłabyś skorzystać z zabiegu. Czytałam, ze wszystkie choroby, które przebiegają z drgawkami są przeciwwskazaniem.

kasia
|

Dlaczego padaczka jest przeciwskazaniem? Ja mam od 5 lat padaczkę i od pół roku masuję się regularnie średnio co 2-3 dni.
Masuję ciało aby pozbyć się cellulitu (cel osiągnięty ! ) oraz dla wyciszenia organizmu i relaksacji.

Wypowiadam się z własnego doświadczenia.