Karneol (karniol, krwawnik) - właściwości

2018-07-13 16:03

Karneol (karniol, krwawnik) przez swoją czerwoną barwę utożsamiany jest z cielesnością i zdrowiem. Uważa się go za kamień poprawiający kondycję organizmu. Wiedza ezoteryczna przypisuje mu właściwości dodające odwagi, pewności siebie. Przynosi również szczęście i jest amuletem chroniącym przed złem.

Karneol (karniol, krwawnik) - właściwości
Autor: Getty Images Karneol dodaje odwagi nieśmiałym w relacjach z płcią przeciwną.

Spis treści

  1. Karneol dla nieśmiałych
  2. Karneol na depresję

Karneol (karniol, krwawnik, łac. carneolus) to kamień z grupy kwarcu, czerwona lub pomarańczowa odmiana chalcedonu z domieszką żelaza.

Cieszy się niezmiennym powodzeniem u jubilerów już od czasów antycznych. Występuje w Indiach, Arabii Saudyjskiej, Urugwaju, Egipcie, Brazylii, USA, Australia oraz w Europie: w Rosji, Niemczech, Czechach, także w Polsce.

Nazwa karneolu pochodzi od łacińskiego słowa "ciało" (caro), przez skojarzenie z czerwoną barwą kamienia, choć niektórzy odwołują się do starofrancuskiego "cornele", czyli owoc derenia.

Karneol jest nieprzezroczysty, z lśniącym połyskiem w kształcie kropli.

Karneol dla nieśmiałych

Już w antyku korneol uważany był za kamień piękny i mający właściwości magiczne. Był amuletem dodającym energii i sprzyjającym wyrażaniu uczuć.

Od wieków nazywany był również kamieniem odwagi. Dodawał ducha osobom lękającym się, nie potrafiącym postawić na swoim i nieśmiałym w relacjach z płcią przeciwną.

W starożytnym Egipcie robiono z niego amulety "Krwi Izydy", chroniące zmarłych przed nieznanym światem podziemnym.

Karneol to nie tylko kamień odwagi, ale również szczęścia. Według starożytnych koił lęk przed śmiercią, łagodził  negatywne emocje, jak gniew, zapalczywość, okrucieństwo, a także nienawiść. Pozwalał otworzyć się na zmysłowość.

Przed wiekami z karneolu wykonywano talizmany chroniące domostwa przed piorunami i burzami, a także przed złymi mocami i  chorobami umysłowymi.

We współczesnej ezoteryce uznawany jest za kamień poprawiający asertywność i motywujący do działania.

Zdaniem specjalistów od mocy kamieni, karneol jest też materiałem idealnym na talizmany dla osób apatycznych, bez chęci do życia i widzących wszystko przez "czarne okulary" pesymistów. To dlatego, że karneol posiada energię, która działa pozytywnie na naszą spontaniczność, ciekawość świata, akceptację.

Kamień ten zapewnia również równowagę, dlatego nadaje się dla ludzi zapracowanych, zbyt zaangażowanych w jakieś działania - pomaga im zwolnić i osiągnąć chwilowy spokój.

Karneol na depresję

W medycynie niekonwencjonalnej karneol jest uznawany za kamień zwalczający depresję i spadki nastroju. Wprowadza harmonię w życie, dlatego łatwiej jest z nim pokonać smutki i pustkę, a także odegnać złe myśli.

Kamień ten utożsamiany z ciałem, pomaga w zachowaniu go w dobrej kondycji. Dodaje energii, witalności i chroni przed chorobami.

Kobietom pozwala żyć zgodnie z ich cyklem biologicznym, reguluje menstruacje, zmniejsza bóle miesiączkowe i ułatwia akcje porodową. U mężczyzn zwalcza bezpłodność i impotencję.

Przez litoterapeutów stosowany jest w leczeniu infekcji i zakażeń, hamuje ataki astmy i likwiduje bezsenność. Wpływa pozytywnie na regulowanie ciśnienia krwi i pomaga w hamowaniu krwawień.

Wielu specjalistów medycyny niekonwencjonalnej uważa karneol za najlepszy lek na bóle reumatyczne, leczenie żylaków oraz kamień wspomagający trawienie i przyswajanie pokarmów.

Karneol oczyszcza się pod wodą, nie powinno się go wystawiać na działanie słońca, aby nie zmienił barwy. Można go ładować za pomocą kryształów górskich.

Przeczytaj też o właściwościach innych kamieni:

Uwaga!

Pamiętaj, że sposoby proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.