Pseudoefedryna - substancja lecznicza - jak działa?

2020-05-14 8:13

Pseudoefedryna jest składnikiem wielu leków przyjmowanych w czasie przeziębienia. Skutecznie łagodzi jego dokuczliwe objawy, ale czy pseudoefedryna zawsze jest bezpieczna?

PSEUDOEFEDRYNA - substancja lecznicza - jak działa?
Autor: Thinkstockphotos.com

Pseudoefedryna to pochodna efedryny występującej w naturze (pozyskuje się ją z zioła o nazwie Ephedra). Pseudoefedryna to sympatykomimetyk, czyli substancja, która działa bezpośrednio na receptory znajdujące się w błonie śluzowej dróg oddechowych. Jest stosowana w zapaleniach górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok, zapaleniu oskrzeli, astmie oskrzelowej, nieżycie nosa. W lekach bez recepty ma postać chlorowodorku lub siarczanu. Może być niezależnym lekiem albo dodatkiem do leków przeciwbólowych, przeciwhistaminowych, przeciwzapalnych.

Spis treści

  1. Pseudoefedryna: działanie
  2. Pseudoefedryna: skutki uboczne
  3. Stosujesz pseudoefedrynę - zachowaj ostrożność
  4. Pseudoefedryna - ograniczenia sprzedaży

Pseudoefedryna: działanie

Pseudoefedryna rozszerza oskrzela, więc ułatwia oddychanie. Podana doustnie zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa. Obkurcza naczynia krwionośne, przez co zmniejsza obrzęk śluzówki. Po przyjęciu leku, w ciągu 15-30 minut (wchłania się z przewodu pokarmowego) poprawia się drożność dróg oddechowych i łatwiej oczyszczają się zatoki i nos.

Efekt działania pseudoefedryny utrzymuje się przez 3-4 godziny, a tej pochodzącej z leków o przedłużonym działaniu - nawet do 12 godzin.

Pseudoefedryna może poprawiać sprawność narządu słuchu, np. wyrównać ciśnienie w uchu środkowym podczas lotu samolotem czy nurkowaniu. Niektórzy specjaliści sugerują, że bywa pomocna w zwalczaniu wysiłkowego nietrzymania moczu.

Lek nie powoduje senności.

Pseudoefedryna łagodzi objawy infekcji wirusowych, ale nie leczy ich przyczyny ani nie przyspiesza powrotu do zdrowia.

Pseudoefedryna: skutki uboczne

Jako pochodna efedryny ma zbliżone, ale o wiele słabsze od niej działanie. Pomimo to może:

Przedawkowana daje objawy charakterystyczne dla choroby Parkinsona. Bywa powodem zatrzymania moczu u mężczyzn. Działa na ośrodkowy układ nerwowy, powodując:

Lek rozszerza źrenice, pojawia się nadwrażliwość na światło, czasem opóźnienie reakcji i zaburzenia koncentracji. Nadużywanie pseudoefedryny prowokuje objaw Raynauda, czyli blędnięcie i sinienie palców rąk i stóp pod wpływem zimna bądź stresu.

Stosujesz pseudoefedrynę - zachowaj ostrożność

Leki zawierające pseudoefedrynę należy stosować nie dłużej niż 3-5 dni. Przyjmowane z:

Osoby przyjmujące kwas acetylosalicylowy (ASA) w tzw. dawkach kardiologicznych muszą wiedzieć, że pseudoefedryna neutralizuje antypłytkowe działanie ASA.

Substancja nie może być podawana dzieciom poniżej 2. roku życia, a w tabletkach o przedłużonym uwalnianiu także dzieciom poniżej 12. roku życia.

W czasie kuracji nie wolno pić kawy ani napojów z kofeiną, bo to połączenie nasila działanie pseudoefedryny.

Z alkoholem substancja tworzy metabolit silnie toksyczny dla wątroby.

Bez zgody lekarza pseudoefedryny nie wolno brać przy:

Pseudoefedryna - ograniczenia sprzedaży

Od 1 lipca 2015 roku można kupić tylko jedno opakowanie dostępnego bez recepty leku zawierającego pseudoefedrynę, dekstrometorfan lub kodeinę. Co więcej, farmaceuta może wydać lek zawierający którąś z tych substancji tylko osobie pełnoletniej.

Poza tym może odmówić jego sprzedaży, jeśli uzna, że lek może zostać wykorzystany w celach pozamedycznych lub spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia.

Przeczytaj też:

Tekst pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.