Olej z wiesiołka: bogaty skład, właściwości lecznicze, zastosowanie

2020-12-29 16:58

Olej z wiesiołka przygotowywany jest z ziaren tej niepozornej rośliny, którą można spotkać na polach, łąkach czy nieużytkach. Dzięki niej olej ma niepospolite właściwości, dlatego jest tak ceniony w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Preparat ma działanie wielokierunkowe, m.in. wykorzystywany jest w leczeniu chorób skórnych oraz w walce z nadwagą i niepłodnością. Do tego wzmacnia też odporność i obniża cholesterol. Jaki sekrety skrywa w sobie jeszcze olej z wiesiołka? Sprawdźmy!

Olej z wiesiołka nie tylko na skórę. Właściwości lecznicze i kosmetyczne wiesiołka
Autor: Getty Images

Olej z wiesiołka ma złocisty kolor i subtelny orzechowo-zbożowy smak. Powstaje w procesie tłoczenia na zimno z bardzo drobnych i twardych nasion tej znanej rośliny. Wytłoczony tą metodą zachowuje cenne składniki odżywcze wiesiołka, które nie przetrwałyby w wysokiej temperaturze. 

Spis treści

 1. Olej z wiesiołka: skład
 2. Olej z wiesiołka: zastosowanie  
 3. Olej z wiesiołka: właściwości
 4. Olej z wiesiołka: przeciwwskazania

Olej z wiesiołka: skład

Olej z wiesiołka jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym kwas linolowy (LA) i gamma-linolenowy (GLA), należące do grupy omega-6. Wpływają one pozytywnie na zdrowie i nawet pomagają w odchudzaniu.

Ponadto w skład oleju z wiesiołka wchodzą również:

Ze względu na prawdziwe bogactwo i cenne źródło składników odżywczych, olej z wiesiołka jest chętnie wykorzystywany do produkcji leków i kosmetyków.

Olej z wiesiołka: zastosowanie  

Olej z wiesiołka nadaje się do stosowania zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Zaleca się przyjmować go trzy razy dziennie po jednej łyżeczce przed każdym posiłkiem w celach leczniczych. Profilaktycznie najlepiej zażywać do dwóch łyżeczek w ciągu doby.

Olej z wiesiołka uchodzi za zdrowy składnik diety, który wzbogaci smak potraw podawanych  wyłącznie na zimno, m.in. sałatek, sosów. Olej z wiesiołka nie nadaje się do gotowania ani smażenia, więc warto tego unikać.

Na rynku jest również dostępny olej z wiesiołka w kapsułkach. Preparat można znaleźć w aptekach lub w sklepach ze zdrową żywnością. Należy spożywać go zgodnie z informacjami na ulotce – najczęściej zalecane są dwie kapsułki trzy razy dziennie podczas posiłków.

Po otwarciu olej z wiesiołka należy przechowywać w lodówce i zużyć do daty ważności.

Natomiast, jeśli chodzi o stosowanie zewnętrzne, olej z wiesiołka to bardzo dobry preparat do wcierania bezpośrednio w skórę. Wystarczy 2-3 krople rozprowadzić na skórze twarzy i delikatnie wmasować przez około 30 sekund, aż do całkowitego wchłonięcia. Olej z wiesiołka jest przyjemny w stosowaniu, ponieważ nie pozostawia tłustego filtru.

Zioła w ogrodzie - lubczyk, pietruszka, kolendra, szczypior

Olej z wiesiołka: właściwości

Olej z wiesiołka charakteryzuje się dużą zawartością składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na stan zdrowia i samopoczucie. Jakie ma właściwości olej z wiesiołka?

1. Wspomaga trawienie i zapobiega magazynowaniu się tłuszczów

Kwas GLA pobudza brunatną tkankę tłuszczową i zwiększa tempo przemian metabolicznych. Dlatego olej z wiesiołka jest skutecznym czynnikiem wspomagającym procesy odchudzania

2. Pomaga w walce ze zmianami skórnymi 

Olej z wiesiołka pomaga w leczeniu trądziku, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, egzemy oraz alergii skórnych. Nienasycone kwasy tłuszczowe inicjują produkcję enzymu (delta- 6-desaturaza), który wspiera leczenie tych dolegliwości skórnych. Poza tym wpływają one też na funkcjonowanie membran i przestrzeni międzykomórkowych, utrzymują odpowiedni poziom nawodnienia organizmu oraz zapobiegają utracie wody przez zewnętrzne warstwy skóry. Zatem spożywanie oleju z wiesiołka wspomaga utrzymanie jej prawidłowej struktury i elastyczności.

3. Wspiera leczenie chorób reumatycznych

Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z wiesiołka, m.in.:

 • łagodzą bóle reumatyczne
 • pobudzają regenerację tkanki chrzęstnej
 • działają leczniczo w chorobach stawów
 • przyspieszają proces gojenia się ran
 • przeciwdziałają zapaleniu stawów

4. Chroni układ krążenia

Natomiast zawartość kwasu GLA sprawia, że olej z wiesiołka:

 • działa antyagregacyjnie na płytki krwi,
 • poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych,
 • obniża ciśnienie, co zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu.

5. Obniża poziom tzw. złego cholesterolu (LDL)

Olej z wiesiołka jest bogaty w kwasy linolenowe i kwasy z grupy omega, które zapobiegają utlenianiu cholesterolu i odkładaniu się w postaci złogów w ściankach naczyń krwionośnych. Do tego zmniejszają one ryzyko rozwoju miażdżycy. Działanie tych kwasów normalizuje poziom cholesterolu dobrego (HDL), który usuwa nadmiar komórek tłuszczowych z żył i tętnic.

6. Usprawnia pracę móz gu

Olej z wiesiołka dzięki zawartości kwasów tłuszczowych, a dokładnie DHA, znacznie poprawia:

 • pracę mózgu,
 • pamięć i koncentrację,
 • dobry nastrój,
 • sprawne myślenie.

Spożywanie oleju z wiesiołka poleca się szczególnie osobom starszym z objawami demencji. Stosowany jest również w leczeniu sklerodermii i schizofrenii.

7. Ułatwia zapłodnienie

Olej z wiesiołka pobudza wydzielanie płodnego śluzu (tuż przed owulacją i po niej), poprawia jego jakość i ukrwienie śluzówki macicy. Może też wspomagać męską potencję.

8. Łagodzi dolegliwości przedmiesiączkowe i towarzyszące menopauzie

Olej z wiesiołka bogaty w kwasy tłuszczowe i magnez korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiecego organizmu, co w efekcie:

 • niweluje drażliwość i wahania nastroju,
 • zmniejsza bóle piersi, 
 • łagodzi bóle miesiączkowe,
 • zmniejsza intensywność i częstość uderzeń gorąca,
 • poprawia samopoczucie.

9. Wspomaga terapię nowotworową

Olej z wiesiołka może wesprzeć walkę z rakiem piersi. Zapobiega zachorowaniu oraz pomaga w leczeniu jego agresywnej postaci. Kwas GLA zwalcza komórki rakotwórcze i ogranicza ich zdolność do rozmnażania się.

Olej z wiesiołka: przeciwwskazania

Olej z wiesiołka stosować najlepiej regularnie jednak w rozsądnych ilościach. Preparatu nie mogą spożywać dzieci poniżej 12 lat, kobiety w ciąży i w okresie laktacji oraz osoby, które:

 • wykazują nadwrażliwość na substancje czynne,
 • są podatne na występowanie zaburzeń krwawienia,
 • przyjmują leki przeciwpłytkowe i antykoagulantów.

Czy rozpoznajesz to zioło?

Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda