Nawłoć kanadyjska: w czym tkwi sekret tej rośliny?

2020-12-07 16:50

Nawłoć kanadyjska to roślina, której sama nazwa wskazuje, że pochodzi z Ameryki Północnej. Zawitała już do Europy i powoli zaczynać wypierać nawłoć pospolitą nazywaną inaczej polską mimozą. Co warto wiedzieć na temat nawłoci kanadyjskiej?

Nawłoć kanadyjska
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Nawłoć kanadyjska: właściwości
  2. Nawłoć kanadyjska: działanie
  3. Nawłoć kanadyjska: zastosowanie
  4. Nawłoć kanadyjska: przepis na nalewkę

Nawłoć kanadyjska (łac. Solidago canadensis) znana jest również jako Drzewko Matki Boskiej. Ten gatunek rośliny wieloletniej zalicza się do rodziny astrowatych.

Jak rozpoznać nawłoć kanadyjską? Najpierw warto wiedzieć o tym, że zakwita ona pod koniec lata na łąkach, polach, pastwiskach i przy drogach. Zatem w tym okresie możemy udać się na jej poszukiwania.

Nawłoć kanadyjską można odróżnić od pozostałych roślin po żółtych kwiatkach, które tworzą małe koszyczki po 2-5 sztuk. Poza tym jest to roślina, która osiąga wysokość zazwyczaj około 1,5 m. Jej łodyga jest naga lub pokryta malutkimi włoskami, a liście są lancetowate i zaostrzone. Mają podwójną strukturę – z wierzchu są gładkie, a spód mają omszony. W niewielkich, jednonasiennych owocach nawłoci kanadyjskiej znajdują się jej drobne nasiona.

Po nazwie rośliny możemy domyślić się, że pochodzi z Ameryki Północnej, a dokładnie z południowej Kanady. Niemniej nawłoć kanadyjska znana jest na całym kontynencie – od Alaski po Florydę i Teksas. Uchodzi za roślinę ekspansywną, dlatego wzbudza powszechne zainteresowanie także w Europie i Azji.

Nawłoć kanadyjska: właściwości

Nawłoć kanadyjska ceniona jest za właściwości lecznicze. Dawniej z jej korzeni Indianie przygotowywali lewatywę albo z połączenia korzenia i ziela przyrządzali wyciąg na wzmocnienie i pobudzenie organizmu. Roślina z Kanady ma podobne właściwości, co nasza rodzima nawłoć pospolita (tzw. polska mimoza). Zawdzięcza je przede wszystkim zawartości: flawonoidów, saponiny, antyoksydantów i soli mineralnych. Dzięki nim nawłoć kanadyjska wykazuje działanie:

  • antyseptyczne,
  • przeciwbólowe,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwkaszlowe,
  • moczopędne,
  • przeciwgrzybiczne,
  • napotne,
  • ściągające,
  • odtruwające.

Nawłoć kanadyjska: działanie

Nawłoć kanadyjską jest sprzymierzeńcem w walce z różnymi dolegliwościami, m.in.:

Poza tym nawłoć kanadyjska reguluje ciśnienie tętnicze krwi, pracę układu pokarmowego, przy okazji oczyszczając organizm z toksyn. Pomaga też w dolegliwościach reumatycznych.

Nawłoć kanadyjska: zastosowanie

Nawłoć kanadyjska najczęściej jest poddawana procesowi suszenia w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza. W tej wersji jest najpopularniejsza i można z niej przyrządzić na przykład syrop, nalewkę czy nawet miód.

Z suszonej nawłoci kanadyjskiej warto robić napar, który zalecany jest do zastosowania:

  • wewnętrznego – nawłoć kanadyjską w postaci herbaty ziołowej pomoże w leczeniu stanów zapalnych dróg moczowych lub objawów grypopodobnych,
  • zewnętrznego – okłady ze świeżych kwiatów i liści nawłoci kanadyjskiej są dobre na rany lub podrażnienia mechaniczne skóry, ale również roślina ta sprawdza się jako płyn do płukania jamy ustnej, gardła lub jako naturalny specyfik przy infekcjach grzybiczych i bakteryjnych pochwy.

Napar z nawłoci kanadyjskiej stosuje się również w leczeniu trądziku. Ten napar warto pić ze względu na jego wyjątkowe właściwości. Przygotowanie napoju leczniczego trwa dosłownie chwilę. Wystarczy, że wsypiemy jedną łyżkę suszonego ziela do szklanki, zalejemy wrzątkiem i odstawimy do naciągnięcia na około 20 minut. Po upływie czasu przecedzimy i możemy raczyć się filiżanką naparu dwa razy dziennie.

Nawłoć kanadyjska: przepis na nalewkę

Z nawłoci kanadyjskiej możemy zrobić, jak już wiemy, napar, ale także nalewkę, która wspomaga:

  • leczenie schorzeń układu moczowego (np. zapalenie dróg moczowych, kamica nerkowa i pęcherzowa, przerost gruczołu moczowego),
  • prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych,
  • reguluje przemianę materii,
  • lekko obniża ciśnienie krwi.

 Jak przygotować nalewkę z nawłoci kanadyjskiej?

Składniki:

  • 50 g suszonej nawłoci kanadyjskiej
  • 500 ml spirytusu

Sposób przygotowania:

  1. Zalewamy ziele 750 ml wrzątku i odstawiamy po przykryciem na 30 minut.
  2. Następnie przecedzamy i dolewamy pół litra spirytusu.
  3. Dokładnie mieszamy, zostawiamy, aż płyn ostygnie.
  4. Ponownie przecedzamy i przelewamy do butelki z ciemnego szkła.
  5. Nalewka z nawłoci kanadyjskiej jest gotowa!

Dziennie możemy przyjąć 20-30 kropel trzy razie dziennie. Przed spożyciem musimy nalewkę rozcieńczyć z letnią wodą.

Bibliografia:

  1. L. Rutkowski, Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej, Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006.
  2. Z. Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Warszawa: PWRiL, 1989.
Zioła w ogrodzie - szałwia lekarska
Czy rozpoznasz te zioła?
Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka