Minoksydyl - działanie, wskazania, skutki uboczne

2021-08-31 11:22

Minoksydyl wykazuje działanie hipotensyjne, poprzez aktywację kanałów potasowych zależnych od ATP oraz zmniejszenie wrażliwości naczyń na katecholaminy. Wpływa również na zwiększenie retencji wody i sodu.

Minoksydyl - działanie, wskazania, skutki uboczne
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Wskazania do stosowania minoksydylu
  2. Dawkowanie minoksydylu
  3. Przeciwwskazania i środki ostrożności
  4. Działania niepożądane minoksydylu
Łysienie u mężczyzn

Wskazania do stosowania minoksydylu

Wskazaniem do jego stosowania może być leczenie ciężkiego opornego na leczenie nadciśnienia w skojarzeniu z diuretykiem lub beta-adrenolitykiem.

W tym kierunku jest rzadko stosowany. Wykorzystywany jest natomiast w preparatach stosowanych w leczeniu łysienia androgenowego, ponieważ zastosowany miejscowo stymuluje podział keranocytów mieszka włosowego.

Dodatkowo wpływa na geny odpowiedzialne za proliferację i różnicowanie komórek mieszka włosowego. Hamuje syntezę kolagenu hamując tym samym procesy włóknienia w obrębie mieszka włosowego i skóry właściwej. 

Dawkowanie minoksydylu

Leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn i kobiet polega na stosowaniu 2% lub 5% roztworu minoksydylu na skórę głowy. Roztwór nanosi się na miejsce łysienia w ilości 1 ml i czynność tą powtarza się 2 razy na dobę.

Nie należy stosować podwójnej dawki w przypadku pominięcia jednej z dawek.

Pierwsze efekty leczenia widoczne są po około 2 miesiącach terapii. Zaprzestanie korzystania z minoksydylu może spowodować ponowną utratę włosów. Jeżeli po 4-6 miesięcy stosowania nie zauważy się poprawy należy zakończyć leczenie minoksydylem. 

Leczenie minoksydylem można stosować jedynie u pacjentów między 18. a 65. rokiem życia.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest łysienie nagłe i nierównomierne, stosowanie opatrunków, łuszczyca, poparzenia słoneczne, uszkodzenie skóry głowy. Nie należy stosować preparatu na ogoloną skórę głowy oraz u kobiet u których w trakcie trwania terapii zaobserwuje się wzrost włosów na twarzy. 

Leczenie minoksydylem jest możliwe w przypadku wykluczenia przyczyn endokrynologicznych, chorób ogólnoustrojowych i niedożywienia. 

Należy przerwać leczenie jeżeli u pacjenta wystąpi:

Minoksydylu nie należy stosować u pacjentów z chorobami kardiologicznymi takimi jak:

Nie należy go również łączyć z lekami stosowanymi podczas leczenia tych stanów chorobowych. 

Nie należy stosować produktów zawierających minoksydyl w trakcie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane minoksydylu

Do najczęstszych działań niepożądanych należą: