Suchy nos może uprzykrzyć życie. Co oznacza sucha śluzówka nosa?

2022-03-16 19:22

Suchy nos to dolegliwość, której przyczyny zwykle nie są powodem do niepokoju. Sucha śluzówka nosa najczęściej jest wynikiem przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu czy nadużywania kropli do nosa. Jednak w niektórych przypadkach suchy nos może być objawem choroby. Sprawdź, co oznacza suchy nos.

mężczyzna mający problem z suchym nosem
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Suchy nos a suche powietrze
  2. Suchy nos a kurz, dym papierosowy, chemikalia
  3. Suchy nos a niektóre leki
  4. Suchy nos a upały i mrozy
  5. Suchy nos - na jakie problemy zdrowotne może wskazywać?

Suchy nos to dolegliwość, która jest przyczyną znacznego dyskomfortu, tym bardziej, że suchej śluzówce nosa często towarzyszą inne objawy, takie jak zatkany nos (zwłaszcza rano, po przebudzeniu) i związane z tym trudności w oddychaniu, swędzenie i drapanie w nosie, obrzęk śluzówki nosa, przesuszona wydzielina pokrywająca śluzówkę, napady kichania, a czasem nawet krwawienia z nosa. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do stanów zapalnych zatok i gardła, gdyż pozbawiona śluzu błona jamy nosa nie stanowi wystarczająco dobrej bariery ochronnej przed bakteriami, wirusami i innymi patogenami.

Katar - jak go wyleczyć?

Suchy nos a suche powietrze

Zespół suchego nosa może być spowodowany przebywaniem w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze powietrza (np. ogrzewanych kaloryferem) lub w takich, gdzie używa się klimatyzacji bądź wentylatorów. W takich miejscach powietrze jest suche, a wilgotność nie przekracza 30 procent, a prawidłowo powinna wynosić 40-60 procent. Powoduje to wzrost zapotrzebowania na wodę - organizm zużywa jej więcej m.in. do nawilżenia wdychanego powietrza, stąd suchy nos.

Dlatego należy zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. W tym celu można zaopatrzyć się w miernik wilgotności powietrza (higrometr) i nawilżacz. Można również wieszać mokre ręczniki na kaloryferze. Przydatne jest także regularne wietrzenie pomieszczeń i mierzenie temperatury. Na przykład w sypialni powinna panować temperatura 18-20 st. C - nie więcej.

Suchy nos a kurz, dym papierosowy, chemikalia

Przyczyną suchego nosa mogą być unoszące się w powietrzu kurz, pyłki i dym papierosowy, które paraliżują rzęski znajdujące się we wnętrzu jamy nosowej. Syndrom suchego nosa mogą powodować także środki chemiczne, pyły i opary substancji drażniących, które powodują, że w śluzówce górnych dróg oddechowych pojawia się stan zapalny, unieruchamiający rzęski i proces oczyszczania nosa. Są na to narażeni pracownicy branży chemicznej, a nawet ekspedientki pracujące w perfumerii.

Suchość błony śluzowej nosa może być także spowodowana stosowaniem niektórych leków, np. kropli na alergię (w szczególności jeśli zawierają steroidy donosowe lub ksylometazolinę i stosujemy je dłużej niż kilka dni).

To ci się przyda

Suchy nos - jak nawilżyć suchą śluzówkę nosa?

Osobom z suchym nosem zaleca się wykonywanie od czasu do czasu inhalacji nosa wodą z solą lub z dodatkiem olejku tymiankowego, sosnowego, eukaliptusowego lub kamforowego. Warto wypróbować także apteczne preparaty bez recepty, pomagające utrzymać odpowiednią wilgotność nosa. Do wyboru mamy środki nawilżające w formie aerozoli i żeli, które zawierają chlorek sodu, wodę morską, kwas hialuronowy, glicerol, D-panthenol (prowitamina B5), mieszaninę naturalnych olejków eterycznych i witamin, a także preparaty na bazie farmaceutycznie oczyszczonej oliwy z oliwek, które nie tylko nawilżają, ale też sprzyjają regeneracji błony śluzowej nosa. W aptece można znaleźć także maści nawilżające do nosa, które łagodzą podrażnienia śluzówki (otarcia, zaczerwienienia) oraz uczucie pieczenia.

Przed ich zastosowaniem należy dokładnie czytać ulotki. Przeciwwskazaniem do stosowania niektórych preparatów jest nie tylko nadwrażliwość na którykolwiek ze składników, lecz także krwawienie z nosa. Kobiety, które są w ciąży (lub przypuszczają, że mogą być), karmiące piersią oraz osoby, które stosują inne preparaty do nosa (np. przeciwalergiczne, obkurczające naczynia), powinny skonsultować się z lekarzem.

Suchy nos a niektóre leki

Częstą przyczyną wysuszenia śluzówki nosa jest długotrwałe (ponad 7-10 dni) stosowanie kropli do nosa, które zawierają pochodne imidazolu (oksymetazolina, ksylometazolina). Jest to tzw. polekowy zanikowy nieżyt nosa. Suchy nos może być także skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków przeciwalergicznych, na nadciśnienie i wrzody.

Suchy nos a upały i mrozy

Siarczyste mrozy i wiatry wysuszają śluzówkę nosa, podobnie jak suche powietrze w czasie upałów. Jednak latem znaczenie łatwiej zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ przypomina nam o tym charakterystyczny znak ucieczki wody z organizmu – obfite pocenie. W związku z tym także zimą należy pamiętać o piciu przynajmniej 2-2,5 l płynów dziennie.

To ci się przyda

Ciekła parafina do natłuszczania nosa

Jednym ze sposobów na natłuszczenie suchej śluzówki nosa jest ciekła parafina. Jednak niektórzy twierdzą, że nie powinno się jej używać, ponieważ na skutek dużej lepkości, hamuje ruchy rzęsek i utrudnia dostęp do śluzówki nosa.

Suchy nos - na jakie problemy zdrowotne może wskazywać?

  • zespół Sjögrena (zespół suchości) - w przebiegu choroby dochodzi do upośledzenia wydzielania łez i śliny, czego skutkiem jest suchość rogówki i błon śluzowych oraz suchość w jamie ustnej;
  • zaburzenia hormonalne - suchość w nosie może się pojawić np. u kobiet w czasie menopauzy, u których spada poziom estrogenów w organizmie;
  • infekcje górnych dróg oddechowych - namnażające się drobnoustroje doprowadzają do uszkodzenia nabłonka rzęskowego w nosie i zatokach przynosowych;
  • „zespół pustego nosa” – jatrogenny nieżyt zanikowy nosa to choroba, która rozwija się u niektórych pacjentów po usunięciu dolnej małżowiny nosowej. Jej objawy to uczucie obustronnego zatkania nosa, obecność strupów i suchość w nosie;
  • alergia;

Inne, rzadsze przyczyny suchego nosa, to: