Nie możesz mówić? Oto skuteczne sposoby na odzyskanie głosu
Zanik głosu pojawia się nagle i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przyczyną mogą być infekcje, przeciążenie strun głosowych, a nawet stres. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pomagają go odzyskać. Nawilżanie gardła, odpoczynek dla głosu i naturalne metody mogą znacząco przyspieszyć regenerację. Sprawdź, co działa najlepiej.

Co może być przyczyną utraty głosu?
Z medycznego punktu widzenia utrata głosu to laryngitis, czyli zapalenie krtani.
Wewnątrz krtani znajdują się struny głosowe - dwa fałdy błony śluzowej pokrywające mięśnie i chrząstkę. Zazwyczaj struny głosowe otwierają się i zamykają płynnie, tworząc dźwięki poprzez ruch i wibracje
- tłumaczy Mayo Clinic.
Proces ten można porównać do gry na trąbce: muzyk otwiera usta, by zaczerpnąć powietrza, a następnie ściska wargi, wprawiając je w drgania, co prowadzi do powstania dźwięku. Struny głosowe działają na podobnej zasadzie - otwierają się, by przepuścić powietrze, a następnie zamykają się i wibrują.
W przypadku zapalenia krtani struny głosowe stają się opuchnięte i podrażnione, co zniekształca dźwięki wytwarzane przez przepływające nad nimi powietrze.
Wówczas pojawia się charakterystyczna chrypka lub w ogóle nie udaje się wydobyć głosu. Objaw ten jest typowy dla przeziębienia, ale powodem może być też grypa lub COVID-19. Czasem winne są alergie, które powodują obrzęk strun głosowych.
Tak jak możesz uszkodzić kolano lub łokieć podczas gry w piłkę nożną, tak samo możesz uszkodzić fałdy głosowe podczas mówienia lub śpiewania. Jeśli pójdziesz na koncert i będziesz krzyczeć przez trzy godziny, następnego ranka możesz się obudzić bez głosu
- powiedział Bharat Panuganti, chirurg laryngologiczny i adiunkt na Wydziale Otolaryngologii Uniwersytetu Alabama w Birmingham.

Jak odzyskać głos?
Niestety, nie istnieje szybka metoda przywrócenia głosu - w większości przypadków pozostaje jedynie czekać.
Najlepsze, co możesz zrobić, jeśli straciłeś głos, to dać mu odpocząć. Twoje struny głosowe stykają się ze sobą za każdym razem, gdy mówisz, więc ograniczenie mówienia zmniejsza ryzyko dalszego pogorszenia ich stanu
- wyjaśnił Yin Yiu, lekarz laryngolog z Houston Methodist.
A kiedy mówimy o odpoczynku, mamy na myśli całkowitą ciszę. Wbrew powszechnemu przekonaniu, szeptanie nie jest dobrym rozwiązaniem i wcale nie pomaga strunom głosowym.
Kiedy mówisz, twoje fałdy głosowe wibrują względem siebie, aby wytworzyć dźwięk, a częstotliwość może występować od 100 do 300 razy na sekundę. Ta wibracja będzie występować niezależnie od tego czy mówisz cicho, czy głośno
- powiedział ekspert.
Mimo to istnieją sposoby, by poprawić stan gardła. Warto zadbać o nawodnienie - struny głosowe muszą być wilgotne, by działać prawidłowo. Dobrze jest unikać czynników drażniących, takich jak dym papierosowy i silne zapachy. Można także sięgnąć po dostępne bez recepty środki obkurczające błonę śluzową. Pomocne mogą okazać się również tabletki nawilżające gardło oraz te przeznaczone do leczenia chrypki, np. z tymiankiem.
