Uszkodzenie łąkotki - objawy, leczenie, rekonstrukcja

2020-09-01 13:24 redakcja

Łąkotki to dwie chrząstki w kolanie, które amortyzują pracę stawu. Przypominają porowatą gąbkę wypełnioną płynem. Kiedy idziemy niesie ona ciężar 2-5 razy przekraczający wagę naszego ciała. Podczas uprawiania sportu łąkotki niosą ciężar ponad 20 razy większy od naszej wagi. Jakie są objawy uszkodzenia łąkotki? Jakie zabiegi pozwalają na leczenie uszkodzonej łąkotki?

Urazy łąkotki są dość bolesne. Łąkotki łatwo przeciążyć, a z wiekiem chrząstki te twardnieją z powodu rozbudowujących się włókien kolagenowych i zużywają. Są  jednak w kolanie niezbędne. Gdy ich nie ma, stawy nie pracują właściwie i szybko dochodzi do zmian zwyrodnieniowych, a wręcz do zniszczenia stawu kolanowego i konieczności wszczepienia endoprotezy. Dlatego dziś za wszelką cenę ratuje się łąkotki: zszywa, zespala, odtwarza, a jeśli ulegną całkowitemu zniszczeniu – przeszczepia.

Spis treści

  1. Łąkotka: objawy uszkodzenia
  2. Przeciążona łąkotka: rehabilitacja
  3. Pęknięcie łąkotki - leczenie
  4. Uszkodzenie łąkotki: zabieg rekonstrukcji

Łąkotka: objawy uszkodzenia

O chorej łąkotce świadczy ból, uczucie zablokowania w kolanie lub jego uciekanie. Nie wolno takich objawów lekceważyć tylko odwiedzić ortopedę. Lekarz, za pomocą manipulacji kolanem zorientuje się czy powodem dolegliwości jest łąkotka. Ostateczny werdykt jednak może zapaść po wykonaniu rezonansu magnetycznego.

Przeciążona łąkotka: rehabilitacja

Jeśli mamy szczęście i łąkotka jest tylko przeciążona będzie potrzebna fizykoterapia – zabiegi krioterapii, laserowe oraz leczenie polem magnetycznym. Fizykoterapia może również pomóc, gdy dojdzie do niewielkiego rozerwania łąkotki. Chrząstka ta bowiem ma zdolność regeneracji i przy niewielkich uszkodzeniach organizm sam ją naprawia. O tym, czy można leczenie pozostawić naszemu ciału decyduje lekarz.

Pęknięcie łąkotki - leczenie

Jeśli łąkotka jest pęknięta na większym odcinku – trzeba ją zszyć. Robi się to dziś endoskopowo, przez dwa niewielkie nacięcia. Możliwe jest nie tylko tradycyjne szycie ale też zespolenie za pomocą kotwiczek biowchłanialnych.

Uszkodzenie łąkotki: zabieg rekonstrukcji

Jeżeli łąkotka jest uszkodzona maksymalnie w 75 procentach można przeprowadzić zabieg biologicznej rekonstrukcji zniszczonego fragmentu. W tym celu formuje się implant w kształcie łąkotki, wykonany z kolagenu wołowego lub specjalnych polimerów. Przyszywa się go do pozostałego fragmentu łąkotki. Na takiej piance osadza się potem komórki wielopotencjalne pobrane z krwi pacjenta. Komórki te mają zdolność przekształcania się w komórki tkanki, którą chcemy odtworzyć.

Operacja trwa od 30 do 60 minut. Następnie komórki własne pacjenta, wykorzystując wszczepione rusztowanie odbudowują tkankę łąkotki. Po roku do dwóch lat własna tkanka zastępuje implant, a po trzech latach kolagenowy podkład po prostu się rozpuszcza.

Zabieg takiego odtworzenia łąkotki jest kosztowny – od 18 do 20 tys. zł plus cena implantu – ok. 10 tys. zł. Jest jednak bezpieczniejszy niż przeszczep łąkotki od martwego dawcy, gdyż wyklucza możliwość zarażenia groźnymi wirusami. Przeszczep od dawcy stosuje się, gdy własna łąkotka jest usunięta. Łąkotki do wykonania takiego przeszczepu są przygotowywane przez bank tkanek założony jeszcze przez profesora Zbigniewa Religę.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Adam
|

Dla tego szpitale mają takie zadłużenia , bo stawki dość że wyssane są z palca to jeszcze zawyżone bez podstaw

szon
|

Można zrobić za 15000 .Gwarancji nie ma .Jak ktoś ma duży ubytek lub całą wyciętą to chyba lepiej uskładać .Był jeden szpital gdzie refundowali ale lekarz ,który robił to został zwolniony lub zmienił pracę .Ja miałem termin za 3 lata ,czekałem rok na darmo.

sajmon
|

" Zabieg takiego odtworzenia łąkotki jest kosztowny – od 18 do 20 tys. zł plus cena implantu – ok. 10 tys. zł. " "..wykonany z kolagenu wołowego lub specjalnych polimerów.."

To są jakieś kpiny ??? Czy tylko jawne zdzierstwo z chorego człowieka ???
Za te pieniądze można wyprodukować auto w którym ISTNIEJE całe mnóstwo TECHNOLOGII znacznie przekraczających wytworzenie polimerów ! Tym bardziej że operacja nie musi się powieść. Będzie zwrot pieniędzy jeżeli się nie uda ???

mina
|

Kosmiczne pieniądze, i za co oni tą kasę biorą? Gdybym miała wybierać, wolałabym kuśtykać, niż dać im taką kase za takie G!

Ile można zarobić na czyjejs c
|

Do tego ta cała medycyna + kapitalizm z wilczym ryjem prowadzi.... Dobrze ze chociaz stomatolodzy nie biorą po milion złotych za gips i plomby bo ludzie chodziliby jak w sredniowieczu - bez zębów albo z brązowymi... I tak naprawdę zarabianie lekarzy czy wynalazców nie stanowi tu problemu! Tylko po dordze jest dużo osób do położenia rączki na czyimś nieszczęsciu.

Alko
|

Podpinam się pod te komętarze że godzina zabiegu kosztuje tyle pieniędzy ta kwota jest chyba z palca wysłana i bazuje się tylko na nieszczęściu pacjenta rozumiem że lekarz musi zarobić no bo to się uczył ale cotam do cholery tyle kosztuje kolega miał zużywają łąkotkę tylko trzy szwy ponad 4 tys. Normalnie nóż w kieszeni się otwiera jak można tak żerować na chorobie człowieka choćby to miał płacić nfz to itak dużo zadłużo jak ma być system wydolny według ich kategorii myślenia to samochód musiałby kosztować milijony z poważaniem gdzie wasz rozsądek lekarze

kosa
|

Możnaby było dyskutować o ewentualnych zaletach tych implantu łękotki gdyby to nie kosztowało tak astronomicznych pieniędzy (w znacznej części opłacanych pośrednikom?). Dla zwykłego człowieka jest to raczej tylko ciekawostka prawie z pogranicza literatury fantasy. Może i fajnie że jest -ale jakoby nie było...

bohun
|

Szkoda że nie napisano, dlaczego toto jest takie drogie ??? Za kawałeczek pianki 20 tyś zł? Szkoda również że nie napisano że implant łąkotki nie zawsze musi się przyjąć, a organizm może go wchłonąć/rozpuścić po jakimś czasie. Czy jest na to jakaś gwarancja? Co w przypadku oderwania się tego elementu? Jakaś gwarancja? Szkoda że również przemilczano temat potencjalnych zagrożeniach.

Nawet niektórzy ortopedzi nie są przekonani co do wszczepiania tych implantów.