Uszkodzenie łąkotki - objawy, leczenie, rekonstrukcja

2022-02-09 14:18

Łąkotki to dwie chrząstki w kolanie, które amortyzują pracę stawu. Przypominają porowatą gąbkę wypełnioną płynem. Kiedy idziemy niesie ona ciężar 2-5 razy przekraczający wagę naszego ciała. Podczas uprawiania sportu łąkotki niosą ciężar ponad 20 razy większy od naszej wagi. Jakie są objawy uszkodzenia łąkotki? Jakie zabiegi pozwalają na leczenie uszkodzonej łąkotki?

Kobieta ma założoną opaskę uciskową na kolano.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Łąkotka - objawy uszkodzenia
  2. Przeciążona łąkotka - rehabilitacja
  3. Pęknięcie łąkotki - leczenie
  4. Uszkodzenie łąkotki - zabieg rekonstrukcji

Urazy łąkotki są dość bolesne. Łąkotki łatwo przeciążyć, a z wiekiem chrząstki te twardnieją z powodu rozbudowujących się włókien kolagenowych i zużywają. Są  jednak w kolanie niezbędne. Gdy ich nie ma, stawy nie pracują właściwie i szybko dochodzi do zmian zwyrodnieniowych, a wręcz do zniszczenia stawu kolanowego i konieczności wszczepienia endoprotezy. Dlatego dziś za wszelką cenę ratuje się łąkotki: zszywa, zespala, odtwarza, a jeśli ulegną całkowitemu zniszczeniu – przeszczepia.

Poradnik Zdrowie. Kiedy iść do fizjoterapeuty?

Łąkotka - objawy uszkodzenia

O chorej łąkotce świadczy ból, uczucie zablokowania w kolanie lub jego uciekanie. Nie wolno takich objawów lekceważyć tylko odwiedzić ortopedę. Lekarz, za pomocą manipulacji kolanem zorientuje się, czy powodem dolegliwości jest łąkotka. Ostateczny werdykt jednak może zapaść po wykonaniu rezonansu magnetycznego.

Przeciążona łąkotka - rehabilitacja

Jeśli mamy szczęście i łąkotka jest tylko przeciążona będzie potrzebna fizykoterapia – zabiegi krioterapii, laserowe oraz leczenie polem magnetycznym. Fizykoterapia może również pomóc, gdy dojdzie do niewielkiego rozerwania łąkotki. Chrząstka ta bowiem ma zdolność regeneracji i przy niewielkich uszkodzeniach organizm sam ją naprawia. O tym, czy można leczenie pozostawić naszemu ciału decyduje lekarz.

Pęknięcie łąkotki - leczenie

Jeśli łąkotka jest pęknięta na większym odcinku – trzeba ją zszyć. Robi się to dziś endoskopowo, przez dwa niewielkie nacięcia. Możliwe jest nie tylko tradycyjne szycie, ale też zespolenie za pomocą kotwiczek biowchłanialnych.

Czytaj też: Urazy łąkotki na nartach: przyczyny, objawy i leczenie

Uszkodzenie łąkotki - zabieg rekonstrukcji

Jeżeli łąkotka jest uszkodzona maksymalnie w 75 procentach można przeprowadzić zabieg biologicznej rekonstrukcji zniszczonego fragmentu. W tym celu formuje się implant w kształcie łąkotki, wykonany z kolagenu wołowego lub specjalnych polimerów. Przyszywa się go do pozostałego fragmentu łąkotki. Na takiej piance osadza się potem komórki wielopotencjalne pobrane z krwi pacjenta. Komórki te mają zdolność przekształcania się w komórki tkanki, którą chcemy odtworzyć.

Operacja trwa od 30 do 60 minut. Następnie komórki własne pacjenta, wykorzystując wszczepione rusztowanie odbudowują tkankę łąkotki. Po roku do dwóch lat własna tkanka zastępuje implant, a po trzech latach kolagenowy podkład po prostu się rozpuszcza.

Zabieg takiego odtworzenia łąkotki jest kosztowny – od 18 do 20 tys. zł plus cena implantu – ok. 10 tys. zł. Jest jednak bezpieczniejszy niż przeszczep łąkotki od martwego dawcy, gdyż wyklucza możliwość zarażenia groźnymi wirusami. Przeszczep od dawcy stosuje się, gdy własna łąkotka jest usunięta. Łąkotki do wykonania takiego przeszczepu są przygotowywane przez bank tkanek założony jeszcze przez profesora Zbigniewa Religę.

Jaka to choroba?
Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle