Urazy łąkotki na nartach: przyczyny, objawy i leczenie

2014-12-05 9:22

Urazy łąkotki na nartach to dość częsta przypadłość. Jakie objawy świadczą o uszkodzeniu łąkotki? Jak przebiega leczenie urazów łąkotki? Sprawdź, kiedy wystarczy fizykoterapia, a kiedy trzeba zastosować nowoczesne metody regeneracji łąkotki.

Urazy łąkotki na nartach: przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Photos.com Urazy łąkotki na nartach: przyczyny, objawy i leczenie

Spis treści

  1. Urazy łąkotki: objawy
  2. Urazy łąkotki: diagnostyka
  3. Urazy łąkotki: leczenie

Urazu łąkotki nie wolno zlekceważyć. Urazy łąkotki na nartach zdarzają się dość często. W przypadku urazu łąkotki trzeba koniecznie skorzystać z pomocy ortopedy. Łąkotka bowiem jest naturalnym amortyzatorem przeciążeń. Dzięki dwóm łąkotkom umiejscowionym między kością piszczelową a udową, kolano może znosić duże obciążenia. Dziś nawet uszkodzone łąkotki wycina się bardzo niechętnie, bo pozbawiony ich staw kolanowy błyskawicznie się zużywa, do tego stopnia, że po 15 latach od usunięcia łąkotki nadaje się do wszczepienia endoprotezy. Dlatego uszkodzone łąkotki się reperuje, regeneruje albo przeszczepia.

Urazy łąkotki: objawy

  • ból po stronie bocznej lub przyśrodkowej kolana, nasilający się w czasie wysiłku lub bezpośrednio po nim
  • ograniczenie zakresu ruchomości kolana - kłopot z wyprostowaniem lub zgięciem ("zablokowanie") kolana
  • opuchnięcie, będące skutkiem gromadzenia się w stawie nadmiernej ilości płynu
  • trzaski
  • przeskakiwanie w kolanie
  • uczucie braku stabilności

Urazy łąkotki: diagnostyka

Jeśli masz te objawy, zrób zimny okład na nogę i udaj się do lekarza, który badając m.in. przez wykonywanie kolanem różnych manipulacji, może zdiagnozować kontuzję. Ostateczny werdykt zapada po wykonaniu USG łąkotki (w przypadku łąkotki przyśrodkowej leżącej od wewnętrznej strony kolana) lub rezonansu magnetycznego, gdy uszkodzona jest gorzej widoczna łąkotka zewnętrzna. Ból może być spowodowany przeciążeniem albo pęknięciem czy wręcz zmiażdżeniem łąkotki.

Urazy łąkotki: leczenie

Gdy łąkotka boli, ale jest cała, zazwyczaj stosuje się fizykoterapię - zabiegi krioterapii, laserowe oraz leczenie polem magnetycznym. Łąkotka pęknięta czasem regeneruje się sama - dotyczy to niedużych poziomych pęknięć. Przy pęknięciach pionowych lub rozległych lekarz zszywa łąkotkę. Dziś robi się to przy użyciu artroskopu. Lekarz wprowadza do stawu narzędzia i naprawia uszkodzona łąkotkę, zszywając ja lub zespalając za pomocą biorozpuszczalnych kotwiczek. Artroskopowo reperuje się także uszkodzoną łąkotkę za pomocą kolagenowych łatek. Można też wykorzystać technikę odtwarzania łąkotek metodą inżynierii tkankowej. W miejscu zniszczonej łąkotki umieszcza się implant w kształcie łąkotki wykonany z kolagenu lub polimerów, na którym "sadzi się" komórki wielopotencjalne (komórki niezróżnicowane, które mogą stać się dowolną tkanką) pobrane z krwi pacjenta. Mniej więcej po roku komórki wielopotencjalne odtwarzają tkankę łąkotki i zastępują implant, który po trzech latach rozpuszcza się.