Urazy łąkotki na nartach: przyczyny, objawy i leczenie

2014-12-05 9:22 Anna Ławniczak

Urazy łąkotki na nartach to dość częsta przypadłość. Jakie objawy świadczą o uszkodzeniu łąkotki? Jak przebiega leczenie urazów łąkotki? Sprawdź, kiedy wystarczy fizykoterapia, a kiedy trzeba zastosować nowoczesne metody regeneracji łąkotki.

Urazu łąkotki nie wolno zlekceważyć. Urazy łąkotki na nartach zdarzają się dość często. W przypadku urazu łąkotki trzeba koniecznie skorzystać z pomocy ortopedy. Łąkotka bowiem jest naturalnym amortyzatorem przeciążeń. Dzięki dwóm łąkotkom umiejscowionym między kością piszczelową a udową, kolano może znosić duże obciążenia. Dziś nawet uszkodzone łąkotki wycina się bardzo niechętnie, bo pozbawiony ich staw kolanowy błyskawicznie się zużywa, do tego stopnia, że po 15 latach od usunięcia łąkotki nadaje się do wszczepienia endoprotezy. Dlatego uszkodzone łąkotki się reperuje, regeneruje albo przeszczepia.

Urazy łąkotki: objawy

  • ból po stronie bocznej lub przyśrodkowej kolana, nasilający się w czasie wysiłku lub bezpośrednio po nim
  • ograniczenie zakresu ruchomości kolana - kłopot z wyprostowaniem lub zgięciem ("zablokowanie") kolana
  • opuchnięcie, będące skutkiem gromadzenia się w stawie nadmiernej ilości płynu
  • trzaski
  • przeskakiwanie w kolanie
  • uczucie braku stabilności

Urazy łąkotki: diagnostyka

Jeśli masz te objawy, zrób zimny okład na nogę i udaj się do lekarza, który badając m.in. przez wykonywanie kolanem różnych manipulacji, może zdiagnozować kontuzję. Ostateczny werdykt zapada po wykonaniu USG łąkotki (w przypadku łąkotki przyśrodkowej leżącej od wewnętrznej strony kolana) lub rezonansu magnetycznego, gdy uszkodzona jest gorzej widoczna łąkotka zewnętrzna. Ból może być spowodowany przeciążeniem albo pęknięciem czy wręcz zmiażdżeniem łąkotki.

Urazy łąkotki: leczenie

Gdy łąkotka boli, ale jest cała, zazwyczaj stosuje się fizykoterapię - zabiegi krioterapii, laserowe oraz leczenie polem magnetycznym. Łąkotka pęknięta czasem regeneruje się sama - dotyczy to niedużych poziomych pęknięć. Przy pęknięciach pionowych lub rozległych lekarz zszywa łąkotkę. Dziś robi się to przy użyciu artroskopu. Lekarz wprowadza do stawu narzędzia i naprawia uszkodzona łąkotkę, zszywając ja lub zespalając za pomocą biorozpuszczalnych kotwiczek. Artroskopowo reperuje się także uszkodzoną łąkotkę za pomocą kolagenowych łatek. Można też wykorzystać technikę odtwarzania łąkotek metodą inżynierii tkankowej. W miejscu zniszczonej łąkotki umieszcza się implant w kształcie łąkotki wykonany z kolagenu lub polimerów, na którym "sadzi się" komórki wielopotencjalne (komórki niezróżnicowane, które mogą stać się dowolną tkanką) pobrane z krwi pacjenta. Mniej więcej po roku komórki wielopotencjalne odtwarzają tkankę łąkotki i zastępują implant, który po trzech latach rozpuszcza się.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Greg
|

Tez mialem wycinana lekotke i potem kolano puchlo i mialem docs zuzyte chrzastki kosci
Zdecydowalem sie na przeszczep komorek macierzystych
Jestem tydzien po zabiegu wiec jeszcze za wczesnie zeby cos powiedziec
Ciekawy jestem jakie zabiegi stosowal Dr. Slynarski?

KacperZ
|

Ryzyko kontuzji można zminimalizować dobrze rozgrzewajc się przez jazdą.

poken
|

W pierwszej kolejności po urazie to jakaś maść przeciwbólowa, chłodząca, żeby nie powiększać opuchlizny, może z mentolem. W miarę możliwości usztywnić i do lekarza, bo jak się przechodzi taką kontuzję to potem skutki mogą nas do starości męczyć.

anka
|

Gorąco polecam wybitnego, super utalentowanego lekarza ortopedę, "kolaniste" dr Konrada Słynarskiego, pracuje w Lek Medica w Warszawie, uratował mi kolano, po tym jak w państwowym szpitalu wycięli mi łąkotkę i zaczęły się namnażać dolegliwości bólowe, kolano zaczęło się degenerować w tak szybkim czasie, że po paru latach bez ingerencji dr Słynarskiego musiałabym mieć sztuczny staw kolanowy i ustawić się po rente do zusu. WYCINANIE ŁĄKOTEK POWINNO BYĆ ZAKAZANE!!!! TO ŚWIADOME DZIAŁANIE LEKARZA NA NIEKORZYŚĆ PACJENTA. PRZYPOMNIJCIE SOBIE PRZYSIĘGĘ HIPOKRATESA, BO STOSUJECIE PRZYSIĘGĘ HIPOKRYTA!!! Skazujecie niewinnych ludzi na bliskie inwalidztwo i zakup protezy, kto za wami stoi, lobby producentów protez ?!!! Zabraliście mi dwa lata z życia i rozpieprzyliście biodro!!!

A
|

Chyba łąkotki, ja leczyłem się prywatnie w ortopedice w Warszawie - wydałem kupę kasy, ale warto było...

Ada
|

czy to jest ŁĄKOTKA czy ŁĘKOTKA? wiem, że boli jak cholera, bez względu na nazwę... znacie jakiegoś dobrego lekarza, który zajmuje się leczeniem łąkotki/łękotki?