Pole magnetyczne nie tylko na ból i obrzęki

Jak działa pole magnetyczne? Mechanizm jego działania do dzisiaj nie został w pełni wyjaśniony. Wiadomo jednak, że pole magnetyczne skutecznie przyspiesza regenerację chorych tkanek, łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. Dlatego zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego stosuje się u pacjentów, m.in. z osteoporozą, chorobą zwyrodnieniową stawów, nadciśnieniem tętniczym czy schorzeniami ginekologicznymi.

Pole magnetyczne towarzyszy nam w codziennym życiu, ponieważ wytwarza je każdy przewód czy obwód, w którym płynie prąd. Fizjoterapia wykorzystuje przede wszystkim pola magnetyczne o niskiej częstotliwości – od 0 do 50 Hz, i indukcji (sile) – od 0 do 15 mT, wytwarzane przez specjalnie do tego celu skonstruowane aparaty.

Pole magnetyczne: działanie lecznicze

Mechanizm działania pola magnetycznego jest bardzo złożony i nie został do dzisiaj w pełni wyjaśniony. W przeciwieństwie do innych postaci energii pole magnetyczne przenika przez całe ciało, docierając do każdej komórki i wywołując w ten sposób różnorakie skutki biofizyczne:

  • działa na struktury błon komórkowych, zmieniając ich właściwości, wznieca reakcję enzymatyczną;
  • działa na kolagen, kreatynę i inne białka, pobudzając wzrost kości, a także ruch komórek;
  • zmienia pH wody zawartej w organizmie, szybkość krystalizacji, stężenie rozpuszczonych w niej gazów (np. tlenu) i woda uzyskuje właściwości bakteriobójcze. Zmiany te utrzymują się do 30 godzin po zabiegu!

Najlepiej poznanym efektem jest wpływ pola magnetycznego na procesy oddychania tkankowego i regeneracji tkankowej:

  • przyśpiesza rozwój tkanki łącznej i wytwarzanie blizny kostnej;
  • powoduje zwiększenie przyswajania tlenu przez tkanki;
  • działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, łagodzi ból.

Zabieg z wykorzystaniem pola magnetycznego

W polu zabiegowym nie mogą znajdować się żadne metalowe elementy ani elektronika (należy zdjąć biżuterię, zegarek, wyłączyć telefon komórkowy), gdyż może to zaburzyć działanie pola magnetycznego.

Zabieg można wykonywać w ubraniu i przez opatrunki gipsowe.

Podstawowym urządzeniem jest cewka o różnych średnicach, generująca jednorodne pole magnetyczne. Część aparatów ma także aplikatory płaskie, które wytwarzają pole niejednorodne. Pacjent powinien siedzieć lub wygodnie leżeć, by część ciała poddawana zabiegowi znajdowała się wewnątrz cewki lub na niej. Średnio przeprowadza się 10 zabiegów, które na początku powinny być wykonywane codziennie, następnie co drugi dzień. Zabieg trwa 10-30 minut. Dawki natężenia i częstotliwości ustawia się zależnie od stanu pacjenta (im poważniejszy, tym są niższe).

Problem

Ważne szczegóły

  • Po zabiegu u niektórych pacjentów mogą wystąpić zaburzenia snu (starszym nie zaleca się wykonywania zabiegów po 17), koncentracji, uczucie ciepłoty lub drętwienia okolicy poddanej zabiegowi.
  • W czasie leczenia polem nie należy robić RTG i naświetlań UV. Można natomiast łączyć magnetoterapię z naświetlaniami promieniowaniem podczerwonym.

Wskazania do zabiegu z wykorzystaniem pola magnetycznego

Przeciwwskazania do zabiegu

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Jaś
|

Człowieku masz 62 lata tyle przypadłości i dbałóści o siebie. Gdzie się tak urządziłeś ? Ty wrak jesteś.

mgr inż Marcin
|

Pani Magdaleno.
W gniazdku mamy napięcie sinusoidalne (przemienne), więc i prąd, i pole magnetyczne będzie przemienne.

Magdalena
|

Panie Emeryt - miał Pan na myśli stałe pole magnetyczne. W medycynie fizykalnej używamy zmiennego.

Emeryt
|

Tak po prawdzie to każdy w domu ma prawie darmowy dostęp do pola magnetycznego,w gniazdku mamy prąd o częstotliwości 50 Hz,czyli taka częstotliwość jest potrzebna,wystarczy nawinąć odpowiednią cewkę zgodnie z wyliczeniami prawa Ohma,dobrze ją zaizolować i mamy urządzenie prawie darmo.

Zen
|

witam
kilka miesięcy temu złozyłem z małżonką dokumenty odnośnie skierowania do sanatorium.
mam już 62 wiosenki, no i 19-cie lat temu złapał mnie lekki zawał i dzisiaj powstały problemy ze skierowaniem do sanatorium, gdyż kardiolog na zaświadczeniu zaznaczył, iż nie wskazane leczenie ciepłem i zimnem, elektroterapia i pole magnetyczne.
Hmmm, byłem już 2 razy w 2011 i 2013 r. aż w Kołobrzegu ( mam tam 50 km, czyli daleko ) nie było problemów z w/w zakazami, miałem kąpiele ciepłem, leczenie polem magnetycznym i żyję. Nic nie odczuwałem a w dodatku kąpałem się w Bałtyku i byłem też w sanatorium Bałtyk przy molo. W domu mam wannę, mam Viofor JPS - do magnetoterapi - zawsze używamy i nam pomaga od ponad 14 lat.
No i co powiecie na to, że lekarz balneolog od kąpieli stwierdził iż ja do sanatorium się nie nadaję ?
Szukają kasy na 500 +
więc moja kasa zostanie w NFZ
a gdy kardiologa spytałem czemu tak jest, to powiedział, iż mieli tak narzucone na szkoleniu jakimś.
Pozdrawiam
was

Beata
|

Miałam zabiegi polem magnetycznym na NFZ, więc nikt nie naciągał mnie na zakup. Zabiegi bardzo przyspieszają powrót do zdrowia.

Beata
|

Wzięłam na próbę aparat do domowej magnetoterapii. Mam bóle kręgosłupa, blokady mięśni, problemy ze snem, lekkie nietrzymanie moczu związane z wiekiem. Już po pierwszej aplikacji mój stan się poprawił! Po 14 było super. Ale cena 4.000,-zł. jest dla mnie za wysoka i z żalem ale oddaję go. Jeżeli kogoś stać na zakup to polecam.

lucas
|

Dobre zdanie mam na temat obsługi w centrum Noma Medica, jakie u nas w Gdańsku otworzyli już jakiś czas temu. Byłam u nich z synkiem alergikiem, leczenie trwa i już widać efekty, sam syn mówi, że zdecydowanie łagodniej przechodzi kontakt z alergenami. Po szczegóły, namiary itp. to chyba najlepszym źródłem info będzie ich serwis – medicavolla.eu.

gfgf
|

Mi się bardzo przydaje w domu MagnetON max. Profesjonalne urządzenie do terapii polem magnetycznym. Używam tego głównie w związku z migrenami, a mąż to ostatnio zaczął stosować na bóle w kręgosłupie i obydwoje czujemy różnicę, choć sprzęt mamy dopiero od tygodnia.

Mona
|

Zgadzam sie z Alexem... To następny przekręt firm produkujących te bajery. Wkręcają nas firmy farmaceutyczne, producenci sprzętu. U nas nie ma lekarzy, rehabilitantów , którzy by traktowali pacjenta behawioralnie. Polska jest np w czołówce w Europie pod względem wydatków na leki !!! Dajemy sie truć i wykorzystywać !