Pole magnetyczne nie tylko na ból i obrzęki

2017-08-10 11:54

Jak działa pole magnetyczne? Mechanizm jego działania do dzisiaj nie został w pełni wyjaśniony. Wiadomo jednak, że pole magnetyczne skutecznie przyspiesza regenerację chorych tkanek, łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. Dlatego zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego stosuje się u pacjentów, m.in. z osteoporozą, chorobą zwyrodnieniową stawów, nadciśnieniem tętniczym czy schorzeniami ginekologicznymi.

POLE MAGNETYCZNE nie tylko na ból i brzęki
Autor: Thinkstockphotos.com Pole magnetyczne skutecznie przyspiesza regenerację chorych tkanek, łagodzi ból i działa przeciwzapalnie.

Spis treści

  1. Pole magnetyczne: działanie lecznicze
  2. Zabieg z wykorzystaniem pola magnetycznego
  3. Wskazania do zabiegu z wykorzystaniem pola magnetycznego
  4. Przeciwwskazania do zabiegu

Pole magnetyczne towarzyszy nam w codziennym życiu, ponieważ wytwarza je każdy przewód czy obwód, w którym płynie prąd. Fizjoterapia wykorzystuje przede wszystkim pola magnetyczne o niskiej częstotliwości – od 0 do 50 Hz, i indukcji (sile) – od 0 do 15 mT, wytwarzane przez specjalnie do tego celu skonstruowane aparaty.

Pole magnetyczne: działanie lecznicze

Mechanizm działania pola magnetycznego jest bardzo złożony i nie został do dzisiaj w pełni wyjaśniony. W przeciwieństwie do innych postaci energii pole magnetyczne przenika przez całe ciało, docierając do każdej komórki i wywołując w ten sposób różnorakie skutki biofizyczne:

  • działa na struktury błon komórkowych, zmieniając ich właściwości, wznieca reakcję enzymatyczną;
  • działa na kolagen, kreatynę i inne białka, pobudzając wzrost kości, a także ruch komórek;
  • zmienia pH wody zawartej w organizmie, szybkość krystalizacji, stężenie rozpuszczonych w niej gazów (np. tlenu) i woda uzyskuje właściwości bakteriobójcze. Zmiany te utrzymują się do 30 godzin po zabiegu!

Najlepiej poznanym efektem jest wpływ pola magnetycznego na procesy oddychania tkankowego i regeneracji tkankowej:

  • przyśpiesza rozwój tkanki łącznej i wytwarzanie blizny kostnej;
  • powoduje zwiększenie przyswajania tlenu przez tkanki;
  • działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, łagodzi ból.

Zabieg z wykorzystaniem pola magnetycznego

W polu zabiegowym nie mogą znajdować się żadne metalowe elementy ani elektronika (należy zdjąć biżuterię, zegarek, wyłączyć telefon komórkowy), gdyż może to zaburzyć działanie pola magnetycznego.

Zabieg można wykonywać w ubraniu i przez opatrunki gipsowe.

Podstawowym urządzeniem jest cewka o różnych średnicach, generująca jednorodne pole magnetyczne. Część aparatów ma także aplikatory płaskie, które wytwarzają pole niejednorodne. Pacjent powinien siedzieć lub wygodnie leżeć, by część ciała poddawana zabiegowi znajdowała się wewnątrz cewki lub na niej. Średnio przeprowadza się 10 zabiegów, które na początku powinny być wykonywane codziennie, następnie co drugi dzień. Zabieg trwa 10-30 minut. Dawki natężenia i częstotliwości ustawia się zależnie od stanu pacjenta (im poważniejszy, tym są niższe).

Problem

Ważne szczegóły

  • Po zabiegu u niektórych pacjentów mogą wystąpić zaburzenia snu (starszym nie zaleca się wykonywania zabiegów po 17), koncentracji, uczucie ciepłoty lub drętwienia okolicy poddanej zabiegowi.
  • W czasie leczenia polem nie należy robić RTG i naświetlań UV. Można natomiast łączyć magnetoterapię z naświetlaniami promieniowaniem podczerwonym.

Wskazania do zabiegu z wykorzystaniem pola magnetycznego

Przeciwwskazania do zabiegu

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza