Wczesne objawy chorób serca, których nie należy bagatelizować

2021-10-27 9:08

Choroby serca są jedną z częstszych przyczyn zgonów w krajach wysokorozwiniętych, a tym samym zostały uznane za jedne z chorób cywilizacyjnych naszych czasów. W codziennym, zabieganym życiu rzadko kiedy zwracamy uwagę na „drobne” dolegliwości. Objawy takie jak kołatanie serca, ból w klatce piersiowej czy duszności bagatelizujemy i przypisujemy je zbyt szybkiemu trybowi życia, niewyspaniu i zmęczeniu. Okazuje się, że mogą one oznaczać problemy z sercem.

wczesne objawy chorób serca
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ból w klatce piersiowej
  2. Kołatanie serca
  3. Obrzęki kończyn dolnych
  4. Omdlenia
  5. Bezdech senny
  6. Zmęczenie
  7. Ciemne plamki pod paznokciami
  8. Krwawienie dziąseł
  9. Znak Franka na uchu

Choroby układu krążenia odpowiadają za niemal połowę zgonów w Polsce. Choroba wieńcowa i niewydolność serca znajdują się w czołówce. By w porę wykryć zagrożenie, powinniśmy co najmniej raz w roku wykonać szczegółowe badania krwi – również pod kątem cholesterolu i w miarę możliwości jak najczęściej mierzyć ciśnienie tętnicze. Objawy chorób serca mogą pojawić się nagle i niespodziewanie, a niekiedy powoli narastają przez lata. Niestety sygnały wysyłane przez organizm często bagatelizujemy, nie traktujemy ich jako znak ostrzegawczy. Na jakie wczesne objawy chorób serca powinniśmy zwrócić uwagę?

Poradnik Zdrowie: zawał serca

Ból w klatce piersiowej

Ból trwający więcej niż kwadrans, rozpoczynający się w klatce piersiowej i promieniujący aż do ramion, żuchwy lub szyi jest jednym z częstszych objawów chorób serca. Ból związany jest z niedokrwieniem mięśnia sercowego.

Chorzy odczuwają uczucie pieczenia, gniecenia i ściskania w klatce piersiowej. Niekiedy pojawia się jedynie niewielki dyskomfort. Ból nie ustaje i nie zmienia swojego nasilenia przy zmianie pozycji. Jeśli towarzyszą mu inne dolegliwości np. duszność lub obfite poty, wskazuje na zawał serca.

Kołatanie serca

Kołatanie serca jest jednym z objawów chorób serca, który może świadczyć o zaburzeniach rytmu serca. Przyspieszone lub niemiarowe bicie serca powinno skłonić do wizyty u lekarza. Niekiedy jednak kołatanie pojawia się w wyniku silnego stresu, emocji lub dużego wysiłku fizycznego i nie jest wynikiem nieprawidłowości.

Obrzęki kończyn dolnych

Obrzęki kończyn dolnych najczęściej pojawiają się podczas dłuższego siedzenia lub stania. Jednak te występujące na nogach i w okolicy brzucha mogą być wynikiem słabego krążenia krwi i niewydolności serca.

Wskazują na osłabienie prawej strony mięśnia sercowego. Obrzęki mogą być również wynikiem skrzepu, który blokuje powrót krwi z kończyn dolnych do serca.

Omdlenia

Choć omdlenia i zawroty głowy mogą być objawem przemęczenia czy niewyspania, to często związane są z nieprawidłowościami w układzie krążenia. Wynikają ze złego stanu serca, które nie pompuje wystarczająco dużej ilości krwi utlenionej do mózgu.

Bezdech senny

Bezdech senny jest zaburzeniem snu, na który najczęściej narażony są osoby otyłe. Osoby cierpiące na bezdech wykazują wzmożoną aktywność układu współczulnego i wysokie ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Bezdech senny wskazuje również na zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca, udaru mózgu i niewydolność serca.

Zmęczenie

Choć uczucie zmęczenia najczęściej powiązujemy z niewyspaniem, dużą ilością pracy i zbyt szybkim stylem życia, to niekiedy może być wynikiem niewydolności serca.

Kiedy serce nie toczy wystarczającej ilości krwi możemy czuć się zmęczeni, niewyspani i osłabieni. W przypadku, gdy przemęczenie pojawia się niemalże każdego dnia, konieczna jest wizyta u lekarza.

Ciemne plamki pod paznokciami

Smugi krwi pod paznokciami są jednym z nietypowych objawów chorób serca. W przypadku, gdy plamki krwi nie przesuwają się wraz z rosnącym paznokciem, a wydłużają, najprawdopodobniej są skutkiem zaburzeń układu krwionośnego i wskazują na zakażenie wsierdzia.

Krwawienie dziąseł

Mało kto krwawienie dziąseł łączy z chorobami serca. Jednak dolegliwości tej nie można lekceważyć. W niektórych przypadkach choroby dziąseł są objawem stanu zapalnego wywołanego właśnie przez choroby serca.

Dodatkowo stan zapalny umożliwia bakteriom przedostanie się do krwiobiegu, co może wywołać zapalenie wsierdzia.

Znak Franka na uchu

Kolejnym nietypowym objawem wskazującym na choroby serca jest zmarszczka na uchu. Często wskazuje na niewydolność serca.

Badanie przeprowadzone przez naukowców potwierdziło związek pomiędzy nietypowym wyglądem kształtu ucha, a zwiększonym ryzykiem miażdżycy. Ponadto okazało się, że zmarszczka na uchu może wskazywać na zagrażające życiu choroby sercowo-naczyniowe.

Nie lekceważ!

Powyższe dolegliwości, choć często nie wskazują na nic groźnego, należy skonsultować z kardiologiem. Lekarz zmierzy ciśnienie, osłucha serce, przeprowadzi wywiad i skieruje na dodatkowe badania – jeśli uzna za konieczne.

Wczesne objawy chorób serca, które wysyła organizm nie powinny być bagatelizowane. Zadbajmy o serce – nasze i naszych bliskich!

Czy prawidłowo dbasz o swoje serce?

Pytanie 1 z 10
Które zdanie najlepiej opisuje twoją dietę?