Choroby serca: podstawowa diagnostyka. Jakie badania kardiologiczne przeprowadza się w chorobach serca?

2016-08-26 15:11

Nieleczone choroby serca stanowią duże ryzyko dla życia pacjenta. Podstawowa diagnostyka chorób sercowo-naczyniowych pozwala jak najdłużej cieszyć się zdrowiem. Dzięki regularnym badaniom kardiologicznym można zapobiec np. chorobie niedokrwiennej serca, a co za tym idzie - zawałowi. Jakie badania kardiologiczne wykonuje się w diagnostyce chorób serca?

Choroby serca: podstawowa diagnostyka
Autor: Photos.com Choroby serca: podstawowa diagnostyka

Spis treści

  1. Choroby serca: wywiad z pacjentem
  2. Choroby serca - badania pacjenta
  3. Choroby serca - badania laboratoryjne
  4. Choroby serca - nieinwazyjne badania kardiologiczne
  5. Choroby serca - inwazyjne badania kardiologiczne

Podstawowa diagnostyka chorób serca obejmuje badania podmiotowe i przedmiotowe, badania laboratoryjne oraz specjalistyczne nieinwazyjne i inwazyjne badania kardiologiczne. Choroby serca, takie jak: choroba wieńcowa, udar mózgu, niewydolność krążenia i inne, stanowią przyczynę niemalże połowy wszystkich zgonów w Polsce. Sprawdź, jak rozpoznać choroby serca za pomocą badań kardiologicznych.

Choroby serca: wywiad z pacjentem

Podstawą rozpoznania choroby serca jest prawidłowo zebrany wywiad lekarski. Podczas wizyty lekarz zbiera informacje o aktualnych dolegliwościach występujących u pacjenta oraz o charakterze i czasie trwania objawów chorobowych. Pacjenci kardiologiczni najczęściej skarżą się na ból w klatce piersiowej. Zwykle ból ten opisywany jest jako uczucie ucisku, pieczenia, dławienia czy po prostu dyskomfortu w klatce piersiowej. Ból ten najczęściej jest zlokalizowany za mostkiem i może promieniować po całym ciele: do kończyn górnych (zwłaszcza lewej) i pleców. Pojawiają się również objawy, takie jak: duszności, zaburzenia rytmu serca, silne osłabienie organizmu lub omdlenia.

SPRAWDŹ >> Nerwica serca - objawy i przyczyny

Choroby serca - badania pacjenta

Badania fizykalne to badania dodatkowe, które służą do potwierdzenia, rozpoznania choroby. Pierwszym etapem tego typu badań jest osłuchiwanie serca. Dzięki niemu można stwierdzić obecność zjawisk patologicznych, takich jak nieprawidłowe szmery serca. Należy również mierzyć ciśnienie tętnicze w ciągu 24 godzin (kontrola ciśnienia tętniczego w ciągu doby pozwoli wykluczyć nadciśnienie tętnicze). Lekarz może obliczyć także wskaźnik masy ciała oraz obwód talii pacjenta. Nadwaga jest bowiem częstą przyczyną dolegliwości sercowych.

Choroby serca - badania laboratoryjne

Jednym z najważniejszych badań laboratoryjnych, wykonywanych u pacjentów z podejrzeniem choroby serca, jest lipidogram, czyli profil lipidów na czczo. Pozwala on określić poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i HDL oraz stężenie triglicerydów, stężenie glukozy na czczo i hemoglobiny glikowanej, białko C-reaktywne. W ten sposób można ocenić ryzyko wystąpienia miażdżycy, a w konsekwencji choroby wieńcowej czy zawału serca.

W diagnostyce niedokrwienia mięśnia sercowego ocenia się stężenie we krwi markerów sercowych. Ich podwyższony poziom świadczy o uszkodzeniu mięśnia sercowego, martwicy i śmierci komórek, które wynikają z niedokrwienia mięśnia sercowego.

Choroby serca - nieinwazyjne badania kardiologiczne

EKG, czyli elektrokardiografia

RTG, czyli badanie radiologiczne klatki piersiowej, pomaga ocenić stan układu sercowo-naczyniowego.

Echokardiografia (echo serca) pozwoli ocenić budowę serca za pomocą USG (ultrasonografu) ze specjalną sondą.

Badanie dopplerowskie serca jest stosowane w celu oceny przepływu krwi przez naczynia wieńcowe z wykorzystaniem ultrasonografu.

Rezonans magnetyczny serca pozwala na precyzyjną ocenę budowy serca i naczyń wieńcowych.

Scyntygrafia serca to badanie wykorzystujące izotopy promieniotwórcze do oceny budowy mięśnia sercowego, tętnic wieńcowych oraz pracy serca.

Choroby serca - inwazyjne badania kardiologiczne

Cewnikowanie serca to badanie serca z wykorzystaniem cewnika naczyniowego, który wprowadzany jest przezskórnie do komór serca w celu oceny budowy mięśnia sercowego, a także określenia rytmu serca.

Koronarografia to badanie służące do oceny tętnic wieńcowych, za pomocą wprowadzanego cewnika, środka kontrastowego i promieni rentgenowskich.