Jak się wyspać, gdy partner obok chrapie? Oto 6 skutecznych wskazówek

2024-11-01 17:01

Spanie obok chrapiącego partnera to prawdziwe wyzwanie, które może znacząco wpłynąć na jakość snu. Frustracja staje się codziennością, gdy przez wiele godzin pomimo zmęczenia zaśnięcie jest niemożliwe lub głośne chrapanie powoduje częste pobudki. Jak poradzić sobie z chrapiącym partnerem?

Jak wyspać się, gdy partner obok chrapie? Oto 6 skutecznych wskazówek
Autor: Getty Images

Sposoby na chrapiącego partnera

Odwróć uwagę

Czasem warto spróbować skupić się na czymś innym, by zignorować dźwięk chrapania. Możesz wypróbować różne metody, takie słuchanie podcastów, czy medytacji z przewodnikiem. Te techniki mogą pomóc zminimalizować dźwięk chrapania i ułatwić zaśnięcie.

Zatyczki do uszu

Prostym rozwiązaniem są zatyczki do uszu, które pomagają stłumić hałas chrapania. Możesz wybrać miękkie pianki z drogerii lub silikonowe zatyczki, które lepiej izolują dźwięk. Jeśli nie są dla ciebie komfortowe, spróbuj słuchawek z redukcją szumów.

Słuchaj muzyki lub białego szumu

Urządzenie z białym szumem generuje uspokajający, ciągły dźwięk, który ułatwia zasypianie. Możesz także korzystać z aplikacji na smartfona, która oferuje dźwięki natury lub medytacje, aby zamaskować chrapanie.

Zmień pozycję partnera

Chrapanie często nasila się, gdy partner leży na plecach. Możesz spróbować delikatnie zmienić jego pozycję. Istnieją również specjalne poduszki lub pasy, które pomagają uniknąć spania na plecach. Warto także użyć piłki tenisowej i podłożyć mu ją pod plecy, aby utrudnić leżenie w tej pozycji.

Zachęć partnera do badań

Porozmawiaj z partnerem o jego chrapaniu i zasugeruj wizytę u lekarza. Możesz zaoferować towarzystwo podczas badania, co może pomóc mu się zrelaksować. Jeśli badanie wykryje obturacyjny bezdech senny, lekarz zaproponuje odpowiednią metodę leczenia.

Śpij w innym pokoju

Czasami warto zastosować radykalne rozwiązania. Jeśli chrapanie jest zbyt uciążliwe, rozważ spanie w innym pokoju. Nie musi to być codziennością, ale w kryzysowych momentach może pomóc.

Chrapanie

Czy chrapanie wpływa na zdrowie?

Badania wykazały, że osoby, które śpią obok partnerów z obturacyjnym bezdechem sennym (OSA), często mają gorszą jakość snu oraz trudności w funkcjonowaniu w ciągu dnia. Niedobór snu może prowadzić do problemów z pamięcią, zaburzeń nastroju, a także zwiększać ryzyko wystąpienia:

Analiza z 2018 roku pokazała, że osoby, które spały mniej niż 5-6 godzin dziennie, były bardziej narażone na otyłość, co z kolei może zwiększać ryzyko wystąpienia wielu przewlekłych schorzeń.

Zły sen może także prowadzić do problemów z sercem. Na przykład badanie z 2023 roku ujawniło, że mężczyźni, którzy nie śpią dobrze, zapadają na choroby układu krążenia średnio 2,3 roku wcześniej niż osoby śpiące zdrowo, natomiast kobiety 1,8 roku wcześniej. Lecząc chrapanie swojego partnera, zwiększasz swoje szanse na lepszy sen nocą i w efekcie poprawia się również twoje zdrowie.

Test ryzyka ZBS (Zespół Bezdechu Sennego)
Pytanie 1 z 7
Czy chrapie Pan/Pani w nocy?