Sport po pięćdziesiątce: dlaczego warto się ruszać?

2019-10-02 16:22

Sport po pięćdziesiątce jest tak samo ważny, jeśli nie ważniejszy niż w latach wcześniejszych. Ewolucja stworzyła nas do chodzenia i biegania. Pracując przy komputerze, polegując na kanapie, postępujemy wbrew naturze. By zachować zdrowie, powinniśmy się więcej ruszać!

Sport po pięćdziesiątce: dlaczego warto się ruszać?
Autor: gettyimages.com W sporcie po pięćdziesiątce ważna jest regularność, a nie intensywność wysiłku.

Spis treści

  1. Sport po pięćdziesiątce: korzyści zdrowotne
  2. Sport po pięćdziesiątce: jak ćwiczyć efektywnie?
  3. Sport po pięćdziesiątce: coś dla początkujących

Sport po pięćdziesiątce - dlaczego warto być aktywnym w dojrzałym wieku? Różnica między tym, jak zaprojektowany jest ludzki organizm a trybem życia, jaki prowadzimy w dojrzałym wieku, wielu nam zaczyna "wychodzić bokiem".

Mamy coraz mniej ruchu, za to jedzenie jest w zasięgu ręki – stąd często spotykana u ludzi w średnim wieku nadwaga i otyłość, zachorowania na cukrzycę, choroby układu krążenia, nowotwory. Mało aktywny tryb życia powoduje zwyrodnienia stawów i kręgosłupa.

Pozostawanie przez wiele godzin w pozycji siedzącej nie daje szansy na rozładowane stresu. Zamiast stosować dyktowaną przez adrenalinę taktykę "walcz lub uciekaj" – próbujemy radzić sobie z nim podjadaniem albo używkami, co ma fatalny wpływ na ciało i psychikę.

Sport po pięćdziesiątce: korzyści zdrowotne

Pierwotną równowagę organizmu przywróci aktywność ruchowa. Szczupła sylwetka to tylko jedna z korzyści, jakie daje. Regularne ćwiczenia fizyczne sprzyjają mineralizacji kości, zapobiegając osteoporozie. Utrzymują na dobrym poziomie sprawność i wytrzymałość mięśni, zapobiegają zwyrodnieniom stawów, łagodzą dolegliwości reumatyczne. Wpływają także pozytywnie na psychikę.

Nawet półgodzinny poranny spacer poprawia psychiczny komfort i pracę umysłu: dotleniając mózg, sprawia, że można pracować dłużej bez zmęczenia. Podczas wysiłku fizycznego obniża się poziom hormonów stresu we krwi, co redukuje psychiczne napięcie. Udział w zajęciach sportowych pozwala też nawiązywać ciekawe znajomości.

Czytaj też:

Dieta po pięćdziesiątce: co jeść, by zachować zdrowie?

Jak złagodzić bóle w stawach u osób starszych?

Bóle stawów u seniora - przyczyny

Sport po pięćdziesiątce: jak ćwiczyć efektywnie?

Aktywność powinna angażować układ oddechowy i układ krążenia, zwiększać siłę mięśni i wytrzymałość, ale nie narażać na kontuzje i przeciążanie stawów. Ruch nie musi być intensywny, ale za to regularny.

Badania wykazały, że nawet dawka 5 tysięcy kroków dziennie ma korzystny wpływ na zdrowie i kondycję. Warto codziennie zaplanować 30 minut marszu, ale jeśli brakuje ci czasu, ruch możesz wmontować nawet w przeładowany plan dnia. Zrezygnuj częściowo z dojazdów samochodem, wypraw się pieszo po poranną gazetę, wychodź z pracy – zamiast na papierosa – na kilka krótkich spacerów. Szukaj pretekstów, by wstać od biurka: przejdź się do kuchni na herbatę, idź do kolegi załatwić coś osobiście zamiast dzwonić. Drogę do pracy – lub jej część – spróbuj pokonać na rowerze. Na weekend zawsze zaplanuj aktywność fizyczną.

Na wstępie rozgrzej mięśnie, rozciągnij stawy. Podczas ćwiczeń monitoruj tętno. Dla początkujących to 50-60% tętna maksymalnego, które oblicza się według wzoru: 220 – wiek. Tak więc dla osoby w wieku 50 lat: 220 – 50 = 170 to tętno maksymalne, a tętno dla początkujących to ok. 90. 

Jakakolwiek aktywność jest lepsza niż żadna
Robert Dołowy, fizjoterapeuta, Enel-Med

Jakakolwiek aktywność jest lepsza od siedzenia w fotelu, i nigdy nie jest na nią za późno. Osoby, które do tej pory nie trenowały, powinny zacząć od aktywności bezpiecznych, nie wymagających dużej sprawności, takich jak spacer czy nordic walking, aby stopniowo przyzwyczaić organizm do ruchu.

Aktywność powinna być poprzedzona rozgrzewką. Każdy sport niesie z sobą prawdopodobieństwo kontuzji, dlatego zanim zaczniemy na serio trenować konkretną dyscyplinę, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który podpowie, jaki rodzaj sportu złagodzi dolegliwości, a jakiego w naszym przypadku lepiej unikać. Kontakt ze specjalistą jest wskazany tym bardziej, gdy przydarzy nam się kontuzja lub gdy ćwiczenia zaostrzają dolegliwości.

Sport po pięćdziesiątce: coś dla początkujących

Poniższe rodzaje aktywności są bezpieczne dla osób, które do tej pory nie uprawiały regularnie sportu.

Pływanie – angażuje wszystkie grupy mięśni, odciąża stawy, ćwiczy wydolność serca i płuc; podobny efekt daje gimnastyka w wodzie. Polecane przy bólach kręgosłupa i stawów.

Spalanie: 30 minut/275 kcal

Marsz – ćwiczy mięśnie nóg, stawy biodrowe, dotlenia, odpręża. Przyzwyczaja do wysiłku; dla osób o niewielkiej sprawności polecany jako wstęp do dalszej aktywności.

Spalanie: 30 minut/100 kcal

Nordic walking – angażuje ok. 80% mięśni, ćwiczy nogi i obręcz barkową, oszczędzając stawy nóg, poprawia wydolność serca i płuc, dotlenia. Polecany wszystkim, a zwłaszcza osobom z problemem spiętych barków, który przekłada się na dolegliwości kręgosłupaszyjnego i manifestuje bólami głowy.

Spalanie: 30 minut /150 kcal

Jazda na rowerze – trenuje serce, mięśnie nóg i ramion, zwiększa objętość płuc, nie obciąża stawów nóg, ćwiczy koordynację ruchów i równowagę. Bezpieczna dla osób otyłych, cierpiących na bóle stawów i kręgosłupa. Zalecana jest jazda po równym terenie, ścieżkami rowerowymi; warto mieć rower z amortyzatorem siodełka i siodełko żelowe.

Spalanie: 30 minut/150 kcal (przy tempie 10 km/h)

Joga – rozciąga i uelastycznia stawy, wycisza, redukuje napięcie psychiczne – dla osób o dużym poziomie stresu, odczuwających niepokój i lęk. Początkującym zaleca się rozpocząć od zajęć z profesjonalnym instruktorem, gdyż ćwiczenia wykonywane bez wprawy mogą powodować dolegliwości.

Spalanie: 30 minut/144 kcal

Jazda na nartach biegowych – ćwiczy mięśnie nóg i ramion, brzucha i grzbietu, zwiększa wydolność serca oraz płuc; dla osób sprawnych.

Spalanie: 30 minut/287 kcal

Taniec, zumba – odpręża, uelastycznia stawy, ćwiczy koordynację ruchów, prostuje sylwetkę. Przed przystąpieniem do treningu szczególnie ważny jest stretching kończyn i rozgrzewka.

Spalanie: 30 minut/200 kcal

Ping-pong – ćwiczy skoczność, wyrabia refleks i koordynację ruchów. Dla osób, którym szybki ruch pozwala zrzucić napięcie, oraz lubiących rywalizację.

Spalanie: 30 minut/140 kcal