Enteropatia wysiękowa (z utratą białka) - przyczyny, objawy i leczenie
Enteropatia wysiękowa pojawia się wtedy, gdy równowaga między wytwarzaniem a rozpadem białka, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zostaje zburzona w wyniku utraty białka z osocza do jelita. Wówczas dochodzi do obniżenia stężenia albumin - głównych białek surowicy krwi, a dalej do wystąpienia dokuczliwych objawów chorobowych. Jakie są objawy enteropatii wysiękowej? Na czym polega leczenie?
Spis treści
- Enteropatia wysiękowa (z utratą białka) - przyczyny
- Enteropatia wysiękowa (z utratą białka) - objawy
- Enteropatia wysiękowa (z utratą białka) - diagnoza
- Enteropatia wysiękowa (z utratą białka) - leczenie
- Enteropatia wysiękowa (z utratą białka) - ważna dieta
Ryzyko wystąpienia enteropatii wysiękowej jest duże zwłaszcza w przebiegu tocznia, celiakii i choroby Leśniowskiego-Crohna
Enteropatia wysiękowa (protein losing enteropathy – PLE) to zaburzenie, w przebiegu którego dochodzi do przenikania z osocza krwi do jelita zbyt dużej ilości białka. Stąd inna nazwa schorzenia – enteropatia z utratą białka.
Prawidłowo w ciągu doby białko jest produkowane w wątrobie w takich ilościach, w jakich później jest tracone (m.in. przez przewód pokarmowy). Równowaga między wytwarzaniem a rozpadem białka jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak w przebiegu enteropatii wysiękowej wątroba nie wytwarza wystarczającej ilości białka, tzn. takiej, która pozwoliłaby nie tylko na zaspokojenie potrzeb organizmu, lecz także na wyrównanie powstałych strat białka, które w nadmiernych ilościach przeniknęło przez błonę śluzową jelita. Wówczas dochodzi do obniżenia stężenia albumin (to główne białka surowicy krwi, produkowane w wątrobie) w surowicy krwi i pojawienia się objawów chorobowych.
Enteropatia wysiękowa (z utratą białka) - przyczyny
Przyczyną enteropatii wysiękowej mogą być:
- choroby serca (np. niewydolność prawej komory, zapalenie osierdzia, wady wrodzone);
- uszkodzenia układu chłonnego (np. w wyniku sarkoidozy, radioterapii i chemioterapii podczas leczenia chorób nowotworowych);
- choroby wątroby (np. marskość, zakrzepica żył wątrobowych);
- wrodzone wady układu chłonnego (np. naczyniaki limfatyczne jelit);
- liczne choroby układu pokarmowego (m.in wrzody żołądka i dwunastnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, rak żołądka, choroby pasożytnicze układu pokarmowego);
- choroby układowe tkanki łącznej (np. toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów);
Również nadużywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych może doprowadzić do enteropatii wysiękowej.
Enteropatia wysiękowa (z utratą białka) - objawy
- obrzęki na całym ciele;
- biegunki – długotrwałe i tłuszczowe (stolce mają bardzo nieprzyjemny, gnilny zapach, a ich powierzchnia jest błyszcząca. Poza tym trudno je spłukać);
- zmniejszenie masy ciała;
- bóle brzucha;
- wodobrzusze, czyli nagromadzenie płynu w jamie brzusznej (może także dojść do gromadzenia się płynu w opłucnej i worku osierdziowym);
Ponadto dochodzi do pojawienia się objawów niedoboru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – niedoboru witaminy A (m.in. sucha skóra, trądzik, zespół suchego oka) i witaminy D (m.in. patologiczne złamania, zapalenie spojówek, zwyrodnienia układu kostnego oraz zapalenie skóry).
Enteropatia wysiękowa (z utratą białka) - diagnoza
Wykonuje się badania krwi. W przypadku enteropatii wysiękowej stwierdza się niskie stężenie białka całkowitego i albumin oraz podwyższony poziom cholesterolu.
Pomocne są także badanie kału (w celu oznaczenia wydalania alfa1–antytrypsyny – białka osocza krwi) oraz USG lub tomografia komputerowa jamy brzusznej.
Jeśli lekarz ma wątpliwości co do diagnozy, może zlecić badanie endoskopowe, w czasie którego zostanie pobrana próbka jelita do badania histopoatologicznego. W laboratorium obserwuje się zanik kosmków jelitowych, naciek i obrzęk śluzówki jelita.
Enteropatia wysiękowa (z utratą białka) - leczenie
Należy leczyć chorobę, która doprowadziła do rozwoju enteropatii wysiękowej. Jej wyleczenie powoduje ustąpienie objawów. Nie dotyczy to jednak chorób, takich jak, np. toczeń rumieniowaty układowy czy choroba Leśniowskiego-Crohna, gdyż ich całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Można jedynie złagodzić ich objawy. W przypadku takich chorób pacjent powinien znajdować się pod stalą kontrolą lekarza.
Poza tym chory powinien suplementować witaminy i składniki mineralne (by uzupełnić ich niedobór w organizmie). Okresowo podaje się także leki odwadniające i drogą dożylną albuminy (białka) oraz osocze krwi.
Jeśli objawy choroby są bardzo nasilone, stosuje się częściowe żywienie pozajelitowe.
Enteropatia wysiękowa (z utratą białka) - ważna dieta
Ważnym elementem leczenia enteropatii jest odpowiednia dieta - przede wszystkim wysokobiałkowa. Chory powinien otrzymać od 1,5 do 3,0 gramów białka na kilogram masy ciała na dobę. Po za tym należy ograniczyć sól i tłuszcze (a konkretnie długołańcuchowe kwasy tłuszczowe).
Należy stosować równocześnie preparaty ze średniołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi, ponieważ prowadzą do zmniejszenia zaburzeń wchłaniania.
Porady eksperta