Czy wzdęcia mogą oznaczać, że ktoś ma zespół SIBO? Odpowiada gastroenterolog [VIDEO]

2022-01-05 11:47

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś tak silnego wzdęcia, że nie mogłeś zapiąć spodni? Jeśli regularnie masz problemy z gazami i wzdęciami, możesz mieć do czynienia z zespołem SIBO. O to, czy jest to możliwe, zasięgnęliśmy fachowej wiedzy u gastrologa.

Ujęcie młodej kobiety cierpiącej na skurcze żołądka.
Autor: Getty Images

Zespół rozrostu bakteryjnego (z ang. SIBO – small intestinal bacterial overgrowth) jest poważnym stanem wpływającym na funkcjonowanie jelita cienkiego. Pojawia się wtedy, gdy dochodzi do nadmiernego rozrostu flory bakteryjnej w tym organie. To powoduje ból, biegunkę, a w niektórych przypadkach nawet spadek wagi. Jakie objawy daje jeszcze zespół SIBO?

Na liście objawów SIBO znajdują się wzdęcia. Czy w takim razie mogą one świadczyć o zespole rozrostu bakteryjnego? Na to pytanie udzielił odpowiedzi gastrolog i gastroenterolog dr Dariusz Maj z Centrum Medycznego Damiana w Warszawie.

Czy wzdęcia mogą oznaczać, że ktoś ma zespół SIBO?

- Wzdęcie może sugerować, że jest to SIBO, natomiast generalnie wzdęcie jest też takim objawem bardzo mało charakterystycznym, którym nie da się zero-jedynkowo przysposobić do jednej jednostki chorobowej. To może być objaw wielu różnych chorób, ale rzeczywiście, jeżeli ktoś odczuwa wzdęcia, to możemy u niego rozpoznać SIBO, zwłaszcza jeżeli pojawiają się po pokarmach z dużą zawartością cukru  – powiedział dr Dariusz Maj w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie.

Zespół SIBO może wystąpić między innymi, gdy występują:

O tym, jak leczyć zespół SIBO, przeczytasz w artykule zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego

Mikrobiota jelitowa. Sprawdź, co o niej wiesz!

Pytanie 1 z 6
Dysbioza jelitowa to: