Tantalus II - hit w leczeniu CUKRZYCY typu 2

2009-08-27 15:05 Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: prof. dr. hab. n. med. W. Tarnowski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Przewodu Pokarmowego w SPSK Warszawa

U chorych na cukrzycę typu 2 leczonych tabletkami przeciwcukrzycowymi przychodzi moment, gdy leki przestają działać – wtedy konieczne staje się codzienne podawanie insuliny. Generator Tantalus II to wielka szansa dla diabetyków leczonych preparatami doustnymi. Wszczepienie pod skórę niewielkiego urządzenia pozwala skutecznie kontrolować cukrzycę.

Po latach przyjmowania tabletek na cukrzycę typu 2 przychodzi moment, gdy przestają one działać i wtedy konieczna jest terapia insulinowa. Do niedawna nie było innej możliwości, ale dziś diabetycy mogą skorzystać z metody leczenia tego typu cukrzycy za pomocą urządzenia o nazwie Tantalus II.

Generator Tantalus II przyspiesza pracę żołądka u chorych na cukrzycę

Przy użyciu laparoskopu w ściany żołądka chorego wszczepia się trzy pary elektrod, które są podłączone do generatora impulsów elektrycznych umiejscowionego – podobnie jak stymulator serca – pod skórą. Generator nie działa bez przerwy jak rozrusznik serca. To urządzenie rozpoznaje moment, kiedy zjemy posiłek. Wówczas wytwarza impuls elektryczny. Pod jego wpływem zwiększa się ilość i siła skurczów żołądka, więc szybciej opróżnia się on z pokarmu. To ważne, bo u chorych na cukrzycę opróżnianie żołądka jest spowolnione, więc stale odczuwają przepełnienie (tzw. kamień w żołądku), dokuczają im wzdęcia. A na tym rola urządzenia się nie kończy – impuls elektryczny poprzez nerw błędny dociera do mózgu. Tu powstaje sygnał, który informuje cały organizm: już się najadłem, nie będę jadł więcej.

Ważne

Mały, wielki generator

To niewielkie urządzenie (ma wielkość pudełka od zapałek) o wdzięcznej nazwie Tantalus II może odmienić życie bardzo wielu osób. Niewiele jest przeciwwskazań medycznych do jego wszczepienia. Są to: cukrzyca typu 1, insulinoterapia, cukrzyca trwająca dłużej niż 10 lat, ponieważ zabieg nie da już wtedy efektu, wiek powyżej 65 lat.

Generator Tantalus II pełni rolę strażnika diety osoby chorej na cukrzycę

Osoby chore na cukrzycę dość często mają kłopoty z utrzymaniem właściwej diety. Wielokrotnie nie zdają sobie sprawy z tego, ile jedzą. Generator rejestruje każdy posiłek, nawet małą przegryzkę. Oczywiście nie jest to metoda cudownego leczenia cukrzycy. Choroba jako taka wciąż istnieje, ale po wszczepieniu elektrod jest bardzo skutecznie kontrolowana. Nie pogłębia się, a więc nie niszczy układu krążenia, nerwowego, nerek i oczu, nie ma skoków poziomu glukozy we krwi i – co najważniejsze – nie jest konieczne przyjmowanie insuliny. Trzyletnie obserwacje chorych leczonych przy zastosowaniu generatora pozwalają sądzić, że jest to bardzo skuteczna i wiele obiecująca metoda terapeutyczna.

Kwalifikacja chorych na cukrzycę do zabiegu wszczepienia generatora

Klinika Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego przy warszawskim Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego dołączyła do europejskich placówek wykonujących takie zabiegi w ramach badań klinicznych. Chory, który zostanie zakwalifikowany do takiej operacji, nie ponosi żadnych kosztów związanych ze wszczepieniem generatora, kontrolowaniem jego pracy (serwisem) ani badaniami czy pobytem w szpitalu klinicznym. Jedynym obowiązkiem pacjenta jest regularne zgłaszanie się na badania kontrolne do wyznaczonej przez szpital przychodni. Zainteresowani wszczepieniem generatora w pierwszej kolejności powinni się zgłosić do endokrynologa-diabetologa. Lekarz specjalista musi bowiem ocenić, czy dana osoba może być poddana takiej terapii. Po zakwalifikowaniu do operacji należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w miejscu zamieszkania i poprosić o skierowanie do Poradni Chirurgicznej przy Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie. Podczas pierwszej wizyty w poradni od razu ustala się termin zabiegu. Wszyscy pacjenci, którzy zostaną zakwalifikowani do operacji, będą ją mieli wykonaną.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
stefan
|

proszę o kontakt telefoniczny 667 607 007 koordynator badania w Warszawie

Lech Rogowski
|

Jestem lekarzem, współpracuję z firmą MetaCure, która jest w ścisłym kontakcie z Dr Kozakowskim ze szpitala Bielańskiego w sprawie badania nad systemem leczenia cukrzycy typu II systemem Tantalus II. Prosze o kontakt telefoniczny. + 48 602 777 060, adres e-mail lech_rogowski@wp.pl

Kamila, W-wa
|

JAK SOBIE ZNAJDZIESZ TABELE Z PRODUKTAMI ODPOWIEDNIO PROZDROWOTNIE, ODCHUDZAJĄCO SKLASYFIKOWANYMI, CZYLI:
Wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu, wówczas sprawę otyłości opanujesz, jeśli nie to pozostaniesz przy stanie wiedzy, która przekłada się na plagę otyłości, oraz cukrzycy typu 2.

ela
|

w szpitalu bielańskim trzeba prosić o kontakt z dr. Kozakowskim

Slodka 56
|

Bardzo, bardzo proszę o te numery telefonów. Cukrzycę mam zdiagnozowaną od listopada 2008 roku. Nie narobiła jeszcze szkód aż tak wielkich i bardzo chciałabym skorzystać z tej metody leczenia.

OLA
|

Mam cukrzycę od wielu lat zawsze mój głód odczuwam w mózgu ciężko to zrozumieć nawet tym co chcieli mi pomóc-oni chcieli pomóc a sztukę miałam zrobić ja.Nie chodzę już nigdzie poddałam się mam sześćdziesiątkę ale jeżeli taki generator pomógłby młodszym osobom - naprawdę byłabym szczerze zadowolona.

BETII
|

Mam 37 lat cukrzyce wykryto u mnie około 3 lat temu,bardzo chciałabym mieć taki generator!wykonalam telefony do szpitala Bielańskiego w Wa-szawie nikt nic nie wie ,nie potrafi nikt nawet pokierowć!Proszę bardzo aby podaś więcej szczegułów na temat generatora ale nie teori tylko praktyki w polsce!!TO DLA NAS CUKRZYKÓW bARDZO WAZNE!!

KASIAIGA1
|

BARDZO PROSZĘ O PODANIE NUMERÓW TELEFONÓW

wiesia
|

bardzo bym chciała mieć taki generator ,jeśli byłby skuteczny. Choruję już 21lat .cukrzyca zniszczyła mi serduszko. Ale czy ja wiem?. Napewno lekarze wiedzą co robią ,dzięki Wam za to co robićie.

alicja
|

w artykule jest napisane telefony podajemy obok niestety nie mogę ich nigdzie znaleźć proszę o podpowiedż