Prawidłowy poziom cukru [Porada eksperta]

2013-04-08 15:22 Jolanta Mętrak

Moja 63-letnia mama ma cukrzycę typu II (zdiagnozowaną 2 miesiące temu). Czy poziom cukru 125-130( taki ma najczęściej) rano, przed posilkiem jest prawidłowy, czy świadczy o niewłaściwym leczeniu? Poziom cukru wieczorem najczęściej jest niższy.

Taki poziom cukru na czczo jest nieprawidłowy, ale nie ma on na ogół związku z leczeniem. Poranny poziom cukru zależy od pracy wątroby i faktu, że w cukrzycy receptory wątrobowe dla insuliny stają się niewrażliwe. Najlepsze efekty obniżenia cukru na czczo ma podanie insuliny wieczorem. Leki doustne są na ogół słabo skuteczne. No i oczywiście dieta, redukcja ciężaru ciała może ten problem zlikwidować.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Jolanta Mętrak

Prócz specjalizacji chorób wewnętrznych zajmuje się także fachowym odchudzaniem, przyjmuje w Centrum Medycznym DAMIANA i Poliklinice „Czajkowscy” w Piasecznie (ul. Kilińskiego 14).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE