Pompa insulinowa [Porada eksperta]

2013-04-08 9:42 Jolanta Mętrak

Choruję na cukrzycę typu 1 od 2004 roku, mam 19 lat. Ile kosztuje pompa insulinowa i na czym polega jej użytkowanie?Czy mogę przejść z insuliny na tabletki? Aby mieć pompę trzeba przejść jakiś zabieg?

Skoro potrafisz korzystać z internetu, to dlaczego tak mało wiesz o swojej chorobie i jej leczeniu? Cukrzyca typu 1 może być leczona wyłącznie przy pomocy insuliny, więc tabletki nie są dla Ciebie. Pompy są różne, więc ich ceny też - od 4 do 10 tys., ale jest także najnowszy model pompy insulinowej za 17 tys. Można je kupować na raty, w kredycie, ale osprzęt do pompy miesięcznie kosztuje ok. 300 zł. Podłączenie pompy nie wymaga żadnego zabiegu, poza zmianą wkłucia co 3-4 dni, ale jej obsługa wymaga sporej wiedzy od pacjenta oraz częstych kontroli poziomów cukru.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Jolanta Mętrak

Prócz specjalizacji chorób wewnętrznych zajmuje się także fachowym odchudzaniem, przyjmuje w Centrum Medycznym DAMIANA i Poliklinice „Czajkowscy” w Piasecznie (ul. Kilińskiego 14).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE