Wahania cukru po sterydach [Porada eksperta]

2013-04-08 6:53 Jolanta Mętrak

Czy po sterydach może wystąpić podwyższenie cukru? Po ostatniej blokadzie zmierzono mi cukier i miałam 209mg,a za parę dni miałam 40 a przy tym zimne poty i drgawki. Musiałam mieć podaną glukozę w kroplówce. Czy muszę sprawdzać cukier?

Tak, sterydy sa odpowiedzialne za podwyższony poziom cukru we krwi, a nawet mogą spowodować cukrzycę sterydową. W takim przypadku, w nocy lub nad ranem, początkowo wysokie cukry spadają, dając objawy niedocukrzenia (takie jak miała Pani przy poziomie cukru 40). Często rano na czczo poziom cukru może być prawidłowy. Należy go więc oznaczać po śniadaniu lub po południu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Jolanta Mętrak

Prócz specjalizacji chorób wewnętrznych zajmuje się także fachowym odchudzaniem, przyjmuje w Centrum Medycznym DAMIANA i Poliklinice „Czajkowscy” w Piasecznie (ul. Kilińskiego 14).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE