Pierwsze objawy cukrzycy. Sprawdź, czy też je masz
Cukrzycę łatwo można potwierdzić, wystarczy wykonać badania, zlecone przez lekarza - poziom cukru we krwi i doustny test obciążenia glukozą. Ale po czym poznać, że takie badania są konieczne? Przeczytaj, jakie objawy mogą sugerować, że chorujesz na cukrzycę, tylko jeszcze o tym nie wiesz.
Cukrzyca jest chorobą podstępną: pierwsze jej objawy trudno jednoznacznie skojarzyć z tą chorobą. Warto jednak je znać, gdyż - jak wynika ze statystyk - w Polsce 1 na 4 osoby powyżej 60. roku życia ma stwierdzoną cukrzycę. Dane, jakimi dysponuje Ministerstwo Zdrowia wskazują, że w Polsce w 2018 r na cukrzycę chorowało 2,9 dorosłych Polaków, czyli co 11 obywatel - są to tylko potwierdzone zachorowania.
Duży odsetek osób ma również stan przedcukrzycowy (czyli w badaniu krwi na czczo poziom glukozy 100-125 mg/dl) lub nie wie, że ma cukrzycę - bo się nie bada. Eksperci szacują, że nawet dwa miliony osób w Polsce obecnie nie jest świadoma, że choruje na cukrzycę.
I przewidują, że w Polsce do 2030 roku cukrzycę będzie miało ponad 10% populacji. Dlatego wielu lekarzy w ramach badań profilaktycznych zleca pacjentom również oznaczenie poziomu cukru we krwi, a w razie wątpliwości co do wyniku badania kieruje także na doustny test obciążenia glukozą.
O tym, że chorujesz na cukrzycę możesz podejrzewać również obserwując u siebie pewne objawy, które na pozór nie kojarzą się z tą chorobą, często są jednak efektem zaburzeń w gospodarowaniu glukozą. Warto je znać.
Objawy mogące świadczyć o cukrzycy:
- Swędząca skóra - szczególnie świąd w okolicy narządów płciowych
- Skłonności do grzybicy skóry stóp.
- Wypadanie włosów - szczególnie w okolicy szczytu głowy
- Częste wahania nastroju - trudne do wytłumaczenia stresem lub depresją
- Zmęczenie fizyczne
- Nawracające zakażenia pochwy
- Zaburzenia erekcji
- Przekrwione spojówki i zaburzenia widzenia - związane z mikrouszkodzeniem naczyń włosowatych w siatkówce oka
- Otyłość i problem ze zrzuceniem nadmiaru kilogramów
- Źle gojące się rany
- Problemy z dziąsłami - pleśniawki, zakażenia drożdżakowe
- Zapach acetonu z ust
- Pieczenie języka lub jamy ustnej, zaburzenia smaku
- Drobne pęknięcia na języku
- Trudne do ugaszenia pragnienie
- Częste oddawanie moczu w nocy.
Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Być może to nie cukrzyca jest za nie odpowiedzialna, ale im wcześniej się o tym dowiesz, tym lepiej, gdyż nie leczona cukrzyca powoduje poważne powikłania.
Sprawdź, czy masz stan przedcukrzycowy. Rozwiąż test!
Polecany artykuł: