Jak zwiększyć wagę przy cukrzycy? [Porada eksperta]

Moja mama od 4 miesięcy leczy się na cukrzycę. Przez pierwsze 2 m-ce była na insulinie, teraz przeszła na tabletki. W krótkim czasie schudła ok. 10 kg. Teraz przy wzroście 172 cm waży tylko 52 kg. Czy normalne jest, że biorąc insulinę nadal chudła? Przestrzega diety, ale je dość dużo. Co powinna jeść osoba chora na cukrzycę, aby przytyć? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Dla osoby z cukrzycą niekorzystne jest przybywanie na wadze, więc nie radziłabym na siłę ją "tuczyć". Mama schudła, gdyż na początku choroby, jednym z objawów niewyrównania jest chudnięcie!

Jeżeli chora ma prawidłowo wyrównaną cukrzycę, to waga powinna się ustabilizować. Przytyje nieco, nawet stosując dietę cukrzycową - należy na to po prostu poczekać. Chyba, że cukrzyca nadal jest niewyrównana i stąd te kłopoty z wagą. Wtedy pacjentka wymaga konsultacji z diabetologiem i opracowania specjalnej, indywidualnej diety.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Jolanta Mętrak

Prócz specjalizacji chorób wewnętrznych zajmuje się także fachowym odchudzaniem, przyjmuje w Centrum Medycznym DAMIANA i Poliklinice „Czajkowscy” w Piasecznie (ul. Kilińskiego 14).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE