Opryszczka - wypróbowane domowe sposoby na opryszczkę
Domowe sposoby na opryszczkę są tanie i zawsze pod ręką. Pomogą złagodzić ból, świąd i uczucie pieczenia, choć nie dają gwarancji wyleczenia. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na opryszczkę.
Dokucza ci opryszczka wargowa? Możesz wypróbować liczne domowe sposoby na opryszczkę. Należy jednak zaznaczyć, że najlepiej działają one wtedy, gdy pojawiają się pierwsze objawy opryszczki, takie jak: mrowienie, pieczenie w okolicach warg.
Pamiętaj - jeśli opryszczka często powraca, zrezygnuj z domowych sposobów i udaj się do lekarza. Być może konieczny jest silniejszy środek dostępny na receptę.
Po dotknięciu opryszczki, np. naniesieniu na nią leku, dokładnie umyj ręce. Na czas infekcji zrezygnuj z całowania, pożyczania szminek, ręczników i butelek z napojami.
Walcząc z opryszczką, należy pamiętać o odpowiedniej diecie, która wzmocni organizm. Opryszczka uaktywnia się bowiem w chwilach obniżonej odporności organizmu, gdy człowiek jest przemęczony, zestresowany i niedożywiony, a także gdy jego ciało jest przegrzane lub zmarznięte.
Spis treści
- Domowe sposoby na opryszczkę - melisa
- Domowe sposoby na opryszczkę - miód
- Domowe sposoby na opryszczkę - aloes
- Domowe sposoby na opryszczkę - olejek z drzewa herbacianego
- Domowe sposoby na opryszczkę - czosnek i cebula
- Zobacz jak powstaje opryszczka
- Domowe sposoby na opryszczkę - herbata
Domowe sposoby na opryszczkę - melisa
Melisa to zioło, które wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Udowodniono naukowo, że zawarte w wodnych wyciągach z liści tego zioła taniny oraz kwasy fenolowe zwalczają m.in. wirusa opryszczki Herpes simplex - szczególnie tego wywołującego opryszczkę wargową. Dlatego aby pozbyć się opryszczki, przyłóż do zmienionego chorobowo miejsca okłady z melisy. Swędzący pęcherzyk można także posmarować olejkiem melisowym.
Innymi ziołami, które radzą sobie z opryszczką, są:

Najnowsze rozwiązania dostępne na rynku są nie tylko łatwe w użyciu, ale również dyskretne. Hascovir Control oraz Hascovir Lipożel to produkty lecznicze dostępne bez recepty zawierające acyklowir, który hamuje namnażanie się wirusa opryszczki.
Gdy czujesz pierwsze objawy opryszczki, nie czekaj! Pierwsze 24 h są kluczowe w leczeniu. Powiedz STOP opryszczce!
Hascovir Control (tabletki):
- Hamuje rozwój opryszczki od wewnątrz [1]
- Przyspiesza gojenie o 3 dni [2,3]
- Ogranicza nawroty
Hascovir Lipożel:
- Szybko się wchłania i nie zostawia białych śladów [4]
- Nawilża i chłodzi [5]
- Łagodzi swędzenie i pieczenie [5]
[1] Charakterystyka Produktu Leczniczego Hascovir Control – Hascovir Control zawiera acyklowir, który hamuje namnażanie się wirusa opryszczki. [2] M. Figlerowicz: Wirusy opryszczki – przebieg kliniczny infekcji i terapia. Przew Lek, 2005; 6: 96-103. [3] Raborn GW et al. Oral acyclovir and Herpes labialis: a randomized, doubleblind, placebo-controlled study. J Am Dent Assoc., 1987, 115 (1): 38-42. [4] Dzięki liposomowej formulacji po aplikacji na skórę szybko się wchłania i nie zostawia białego śladu. [5] A. Lesiak, J. Narbutt: Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej. Forum Dermatologicum, 2017, tom 3, nr 4, 147-151.
Domowe sposoby na opryszczkę - miód
Miód także wykazuje właściwości bakterio- i wirusobójcze, dlatego również jest jednym ze skutecznych sposobów na tę chorobę wirusową. Wystarczy posmarować opryszczkę odrobiną miodu, by ograniczyć rozprzestrzenianie się stanu zapalnego.
WARTO WIEDZIEĆ >> APITERAPIA - leczenie miodem i nie tylko. Na czym polega apiterapia?
Domowe sposoby na opryszczkę - aloes
Znanym sposobem na opryszczkę jest także aloes. Wystarczy uciąć liść aloesu, ułamać go i miąższ przyłożyć do pęcherzyka. Aloes przyspieszy proces gojenia.
Domowe sposoby na opryszczkę - olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego wykazuje właściwości antywirusowe, odkażające i przyśpiesza proces gojenia ran. Aby się o tym przekonać, wystarczy wymieszać kilka kropli olejku z kremem i wmasować w opryszczkę.
Domowe sposoby na opryszczkę - czosnek i cebula
Aby pozbyć się opryszczki, przyłóż do chorego miejsca przekrojony na pół ząbek czosnku lub kawałek cebuli. Tego typu okłady należy trzymać krótko - kilka minut. Można także przygotować syrop z cebuli i wsmarowywać go (lub przyłożyć wacik nim nasączony) w bolący pęcherzyk.
Zobacz jak powstaje opryszczka
Domowe sposoby na opryszczkę - herbata
Innym sposobem na opryszczkę jest przyłożenie do niej ciepłej torebki ze świeżo zaparzonej herbaty. Herbata, podobnie jak melisa, zawiera taniny, które mają właściwości ściągające i działają przeciwwirusowo.
Hascovir Control, 200 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 200 mg acyklowiru (Aciclovirum). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Leczenie nawrotowej opryszczki warg i twarzy wywołanych przez wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex) u dorosłych. Produkt leczniczy może być stosowany jedynie u pacjentów, u których w przeszłości rozpoznano zakażenie wirusem opryszczki pospolitej. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na acyklowir, walacyklowir lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.
Hascovir LIPOŻEL, 50 mg/g, żel. Skład: 1 g żelu zawiera 50 mg acyklowiru (Aciclovirum). Postać farmaceutyczna: żel. Wskazania do stosowania: Leczenie opryszczki wargowej (tzw. zimno) i zmian opryszczkowych twarzy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na acyklowir, walacyklowir lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.