Grypa a antybiotyk – leczenie grypy antybiotykami to zły pomysł

2018-02-28 13:04

Grypa i antybiotyk – czy takie połączenie jest właściwe? Czy leczenie grypy antybiotykami jest wskazane? Powszechnie uważa się, że antybiotyk to lek na grypę, dlatego gdy lekarz zdiagnozuje tę chorobę, prosimy go o receptę na antybiotyk. Czy jednak grypa to choroba, którą można wyleczyć antybiotykiem?

Grypa a antybiotyk – leczenie grypy antybiotykami to kiepski pomysł
Autor: Thinkstockphotos.com Grypa a antybiotyk – leczenie grypy antybiotykami to kiepski pomysł

Spis treści

  1. Grypa a antybiotyk – grypy nie leczy się antybiotykami
  2. Jak odróżnić grypę od przeziębienia? [#TOWIDEO]
  3. Jakie mogą być skutki leczenia grypy antybiotykami?
  4. Kiedy w przebiegu grypy zastosowanie antybiotyku jest uzasadnione?

Grypa i antybiotyk – czy takie połączenie jest właściwe? Czy leczenie grypy antybiotykami jest właściwym działaniem?  Antybiotyk jest stosowany w leczeniu infekcji wywołanych przez bakterie. Tymczasem grypa to choroba, której przyczyną są wirusy, w związku z tym antybiotyki są w tym przypadku nieskuteczne. Stosowanie antybiotyków jako leku na grypę nie tylko nie wyleczy choroby, lecz także może pogorszyć stan zdrowia chorego.

Grypa a antybiotyk – grypy nie leczy się antybiotykami

Leczenie grypy polega na łagodzeniu objawów. Można zastosować np. paracetamol działający przeciwgorączkowo i przeciwbólowo czy ibuprofen mający dodatkowo właściwości przeciwzapalne. Można także sięgnąć po leki zawierające składniki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa i gardła oraz wzmacniającą działanie przeciwbólowe kofeinę i składniki antyhistaminowe ułatwiające zasypianie.

W leczeniu grypy, poza antybiotykami, niewskazany jest także kwas acetylosalicylowy.

W zależności od objawów towarzyszących, lekarz może zalecić także leki przeciwkaszlowe czy łagodzące katar.

W niektórych przypadkach można zastosować lek przeciwwirusowy na grypę. Należy rozpocząć podawanie leku do 2 dni po wystąpieniu objawów, choć można spodziewać się działania leku również po podaniu go w późniejszym terminie. Preparat należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ważne jest także właściwe nawodnienie (np. ciepłe herbatki z miodem i cytryną, naturalne soki owocowe). Poza tym chory potrzebuje dużo spokoju, snu i wypoczynku w łóżku. Należy także często wietrzyć pokój, w którym przebywa choroby.

Warto wiedzieć:

Ważne

Grypa jest wywoływana przez wirusy, a antybiotyki nie działają na wirusy, tylko na bakterie, dlatego nie pomogą wyleczyć grypy.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia? [#TOWIDEO]

Sprawdź, jak odróżnić grypę od przeziębienia

Jakie mogą być skutki leczenia grypy antybiotykami?

Stosowanie antybiotyków w przebiegu grypy może dać efekt odwrotny do zamierzonego, zamiast poprawić stan zdrowia chorego, może go pogorszyć. Niewłaściwe stosowanie antybiotyków ma wiele skutków ubocznych, takich jak:

  • dolegliwości związane z układem pokarmowym
  • niszczenie naturalnej flory bakteryjnej
  • namnażanie się szczepów bakterii antybiotykoopornych

SPRAWDŹ: Antybiotyki: skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Kiedy w przebiegu grypy zastosowanie antybiotyku jest uzasadnione?

Stosowanie antybiotyków jest wskazane, jeśli w przebiegu grypy pojawiają się powikłania związane z  wtórnym nadkażeniem bakteryjnym.

Kiedy pojawiają się ból gardła i jego zaczerwienienie (sugerujące anginę), objawy zapalenia zatok, znaczne pogorszenie stanu pacjenta, wówczas celowe może być zastosowanie antybiotyków. Nigdy jednak nie należy zaczynać terapii od tego typu leków.