Brytyjski wariant koronawirusa - lista objawów, zakaźność, śmiertelność

2021-03-17 15:38

Brytyjski wariant koronawirusa jest obecnie dominujący w dużej części Europy, wydaje się również, że to właśnie ten wariant wywołuje większą część zakażeń w Polsce. Czym jest brytyjski wariant koronawirusa i dlaczego tak niepokoi naukowców? Czy brytyjski wariant koronawirusa jest bardziej zakaźny od pozostałych? Jakie są objawy zakażenia tym wariantem koronawirusa i jaka jest śmiertelność?

Nowa mutacja koronawirusa już w Czechach. Jest szybsza i groźniejsza?
Autor: Getty Images

Brytyjski wariant koronawirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy stwierdzono w Anglii już we wrześniu 2020 roku, zaś o jego wykryciu poinformował 14 grudnia 2020 roku brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Minister przekazał wtedy, że nowe zakażenia tą odmianą notowano przede wszystkim w południowej i w południowo-wschodniej Anglii.

Od tego czasu brytyjski wariant koronawirusa rozprzestrzenił się jednak do wielu innych krajów, dotarł również do Polski.

Spis treści

  1. Brytyjski wariant koronawirusa - czym jest
  2. Brytyjski wariant koronawirusa - bardziej zakaźny, bardziej śmiertelny
  3. Brytyjski wariant koronawirusa - objawy zakażenia 

Brytyjski wariant koronawirusa - czym jest

Brytyjski wariant koronawirusa to jeden z wielu wariantów koronawirusa, które powstały na skutek mutacji zachodzących w pierwotnym wirusie. Mutacje te zmieniły budowę cząsteczki wirusa, a także ich właściwości. Wariant brytyjski określany jest symbolem B.1.1.7., chociaż w literaturze naukowej można spotkać również inne jego nazwy - w tym VO 202012/01, 20I/501Y.V1, a także VUI-202012/01.

Brytyjskie badania, przeprowadzane m.in. na zlecenie New and Emerging Respiratory Virus Threats Advisory Group, dowiodły, że brytyjski wariant koronawirusa ma aż 17 różnych mutacji.

Jak powiedział w wypowiedzi dla BBC prof.  Lawrence Young, wirusolog i onkolog molekularny z Uniwersytetu w Warwick, w porównaniu z oryginalnym wirusem z Wuhan jest to już 23 wariant koronawirusa, a niektóre ze zmian, jakie zaszły w różnych jego fragmentach mogą wpływać zarówno na stopień i siłę odpowiedzi immunologicznej organizmu, jak i na zakres objawów związanych z samą infekcją.

Brytyjski wariant koronawirusa - bardziej zakaźny, bardziej śmiertelny

Dowody, którymi dotychczas dysponują naukowcy sugerują, że brytyjski wariant koronawirusa jest aż do 70 proc. bardziej zakaźny od pozostałych wariantów. Jest tak, gdyż z powodu jednej z mutacji wariant ten silniej i łatwiej wiąże się z obecnym na powierzchni komórek receptorem ACE2, za pośrednictwem którego koronawirus może do nich wnikać.

Wydaje się również, że chorzy zarażeni tym wariantem koronawirusa  mają wyższe miano wirusa, co oznacza, że w ich tkankach namnaża się więcej wirusów, czego efektem są bardziej nasilone objawy infekcji takie, jak kaszel, ból mięśni czy zmęczenie.

Prawdopodobnie ten wariant koronawirusa jest również bardziej śmiertelny - póki co są to jednak informacje, które wymagają dalszych badań.

Brytyjski wariant koronawirusa - objawy zakażenia 

Jak sugeruje badanie przeprowadzone przez brytyjski Office for National Statistic (ONS), objawy wywoływane przez brytyjski wariant koronawirusa SARS-CoV-2 są zasadniczo takie same, jak te wywoływane przez pozostałe warianty. Występują jednak w nieco innym nasileniu: niektóre z nich występują częściej, inne natomiast rzadziej albo wcale.

Badanie przeprowadzone przez ONS objęło losową próbę 6 tys. mieszkańców Anglii, zarówno u tych, którzy zarazili się podstawowym szczepem SARS-CoV-2, jak i tych, u których potwierdzono występowanie nowego, brytyjskiego wariantu. 

Analiza jest częścią długoterminowego badania na temat koronawirusa w populacji Wielkiej Brytanii, przeprowadzonego wspólnie przez Public Health England, University of Oxford i University of Manchester. Test trwał przez dwa miesiące - od połowy listopada do połowy stycznia, a objęto nim 3500 osób z nowym wariantem koronawirusa i 2500 osób ze starym wariantem.

Porównano w nim objawy, jakie towarzyszyły zakażeniu nową mutacją z tymi, jakie występowały u osób zakażonych podstawowym szczepem. Wykazano, że u chorych z brytyjskim wariantem koronawirusa najczęściej pojawiają się:

  • kaszel, również męczący i uporczywy (35 proc. wobec 28 proc. w przypadku poprzedniego wariantu),
  • zmęczenie (32 proc. wobec 29 proc.),
  • bóle mięśni (25 proc. wobec 21 proc.),
  • ból gardła (21,8 proc. wobec 19 proc.),
  • utrata węchu (16 proc. wobec 15 proc.)

Nie stwierdzono natomiast różnic w takich objawach jak utrata smaku (którą deklarowało po 18 proc. badanych w obu grupach), ból głowy, duszność, biegunka czy wymioty.

U większości zakażonych koronawirusem osób występuje co najmniej jeden z powyższych objawów.

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca