„Brytyjski” wariant koronawirusa nabiera tempa. WHO ostrzega

Światowa Organizacja Zdrowia przekazała, że „brytyjski” wariant rozprzestrzenia się na całym świecie. Jak pokazują dane w ubiegłym tygodniu, odnotowano jego obecność w 60 krajach i terytoriach.

W cotygodniowym przeglądzie epidemiologicznym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o rozprzestrzenianiu się „brytyjskiego” wariantu koronawirusa. Ten szczep zgłoszony w połowie grudnia 2020 r. do WHO jest o 50 do 70 proc. bardziej zaraźliwy niż oryginalny koronawirus SARS-CoV-2.

Szczep brytyjski rozprzestrzenia się na całym świecie – dotarł już do 60 krajów. Jak podaje WHO, to o 10 obszarów więcej niż 12 stycznia br. Z analiz Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że szczep południowoafrykański koronawirusa, który podobnie jak brytyjski jest znacznie bardziej zaraźliwy niż oryginalny wariant SARS-CoV-2. Tylko że rozprzestrzenia się wolniej i występuje w 23 krajach i terytoriach.

Pojawiły się jeszcze dwa nowe warianty?

Poza tym WHO monitoruje rozpowszechnianie się dwóch innych wariantów, które pojawiły się w Brazylii. Chodzi o wariant P1, który wykryto w stanie Amazonas oraz u czterech osób w Japonii wracających z Brazylii. Do tego obecny jest jeszcze jeden wariant.

WHO zwróciło uwagę, że obecnie nie ma zbyt wielu informacji pozwalających ocenić, czy zdolność przenoszenia się wirusa lub jego nasilenie są modyfikowane przez te dwa warianty. Jej zdaniem ich cechy genetyczne podobne do szczepów brytyjskiego i południowoafrykańskiego, więc konieczne są dalsze badania.

Do sprawy odniosła się agencja AFP, która napisała, że „zgodnie z obecnym stanem badań oba te warianty, które są znacznie bardziej zaraźliwe, nie są automatycznie bardziej niebezpieczne, ale sprzyjając zakażaniu się większej liczby osób, zwiększają presję na systemy opieki zdrowotnej, które w niektórych krajach, np. w Wielkiej Brytanii czy USA, są czasami na skraju wydolności”. Jeśli chodzi o kwestię szczepionek przeciwko tym nowym wariantom, na ten moment nic nie wskazuje, by dotychczas stosowane produkty były mniej skuteczne. Jak podkreśliła AFP „w razie potrzeby laboratoria są w stanie szybko dostarczyć nowe wersje swojej szczepionki”.

Liczba zgonów na całym świecie rośnie

Pandemia koronawirusa pochłonęła już ponad 2 miliony istnień ludzkich. WHO zauważa, że liczba zgonów wzrosła o 9 proc. w tygodniu kończącym się 17 stycznia w porównaniu z poprzednim tygodniem, osiągając rekordowy poziom 93 tys. ofiar śmiertelnych.

Jak oznajmił czołowy ekspert i dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan na posiedzeniu zarządu tej organizacji, że oczekuje się, iż "bardzo szybko" na świecie będzie dochodzić do 100 tys. zgonów tygodniowo w związku z COVID-19.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE