WŁOSOGŁÓWKA - objawy, leczenie zakażenia

2019-02-06 14:52

Włosogłówka ludzka to dość często występujący pasożyt. U niektórych osób, mimo zakażenia, nie pojawiają się żadne objawy. Pozostałe cierpią na dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nerwowego. U dzieci może nawet dojść do zahamowania wzrostu oraz opóźnienia rozwoju. Na czym polega leczenie zakażenia włosogłówką? Czy kąpiele ziołowe z miodem i mąką rzeczywiści pozawalają pozbyć się włosogłówki?

WŁOSOGŁÓWKA - objawy, leczenie. Czy kąpiele z miodu i mąki działają przeciwpasożytniczo?
Autor: Thinkstockphotos.com WŁOSOGŁÓWKA - objawy, leczenie. Czy kąpiele z miodu i mąki działają przeciwpasożytniczo?

Spis treści

  1. Włosogłówka ludzka - jak można się zarazić?
  2. Włosogłówka ludzka - objawy
  3. Włosogłówka ludzka - diagnostyka. Jakie badania wykonać?
  4. Włosogłówka ludzka - leczenie

Włosogłówka ludzka (Trichuris trichiura) to pasożyt, który wywołuje chorobę o nazwie trychocefaloza (włosogłószczyca). Zakażenia włosogłówką są częste, zwłaszcza w krajach ciepłych i tropikalnych, najwięcej w rejonach Karaibów, w Afryce Południowej i Malezji. W Polsce najwięcej zakażeń stwierdza się na obszarach wiejskich.

Na włosogłówczycę chorują ludzie w każdym wieku, natomiast najczęściej diagnozowana jest u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Dorosły osobnik włosogłówki osiąga około 3-5 cm długości, żyje przez kilka lat i charakteryzuje się nietypowym kształtem ciała, który przypomina bicz.

W ciągu doby samice są w stanie złożyć od 2000 do 14000 jaj.

Mają one ciemnobrązowy kolor, podłużny, owalny kształt oraz charakterystyczne hialinowe zatyczki na obu biegunach.

W optymalnych warunkach środowiskowych zachowują żywotność nawet przez kilka lat.

Włosogłówka ludzka - jak można się zarazić?

W jajach włosogłówki wydalonych z kałem do środowiska zewnętrznego rozwijają się inwazyjne larwy. Po spożyciu jaj, w jelitach człowieka wylęgają się inwazyjne larwy pasożyta.

Należy zaznaczyć, że w zarażeniu mogą pośredniczyć muchy, przenoszące jajeczka z larwami z odchodów i gleby na produkty spożywcze.

na kilka dni larwy zakotwiczają się w błonie śluzowej jelita (faza histotropowa) i odżywiają się krwią żywiciela. Następnie z powrotem wracają do światła jelita, gdzie osiągają dojrzałość płciową. W ciele człowieka włosogłówka może przeżyć nawet 5 lat.

Włosogłówka ludzka - objawy

U nosicieli niewielkiej liczby pasożytów, nie stwierdza się żadnych objawów chorobowych. W przypadku intensywnej inwazji pojawiają się objawy, takie jak:

Zakażenie włosogłówką u dzieci dodatkowo objawia się zahamowaniem wzrostu oraz opóźnionym rozwojem poznawczym.

Aby zapobiec zakażeniu, należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Ponadto należy starannie myć spożywane w stanie surowym jarzyny oraz owoce.

Włosogłówka ludzka - diagnostyka. Jakie badania wykonać?

Wykonuje się badanie kału. Jaja pasożyta wydalane są wraz z kałem w trzy miesiące po zarażeniu. Samych pasożytów zazwyczaj nie stwierdza się w kale.

CZYTAJ TEŻ:

Włosogłówka ludzka - leczenie

W leczeniu stosuje się leki przeciwpasożytnicze, takie jak albendazol, mebendazol albo iwermektyna. Leczenie zarażenia włosogłówką jest trudne, ze względu na silne i głębokie wnikanie pasożytów w ścianę jelita oraz małą wrażliwość na stosowane leki.

Warto wiedzieć

Włosogłówka - czy ziołowe kąpiele z mąki i miodu działają przeciwpasożytniczo?

Niektórzy przekonują, że ziołowe kąpiele z mąki miodu działają przeciwpasożytniczo. Po wymoczeniu się w naparze z ziół przeciwpasożytniczych, należy natrzeć skórę ramion, pleców, bocznej strony szyi, rąk i nóg miodem, a następnie oprószyć je mąką.

W ten sposób włosogłówki mają "wyjść" przez skórę. Zwolennicy tej metody zalecają, by pasożyty usuwać z powierzchni ciała, pocierając skórę gąbką lub goląc maszynką do golenia.

Podobno najlepsze rezultaty kąpieli widać wtedy, gdy stosuje się ją w pełni księżyca. Jednak "wychodzenie" pasożytów przez skórę jest niemożliwe. Włosogłówka pasożytuje bowiem w jelicie i nie ma zdolności przechodzenia przez jego ścianę. Poza tym po jej przekroczeniu musiałyby przejść jeszcze przez liczne tkanki i narządy, by finalnie dostać się do skóry. Takiej zdolności również nie posiada.