WŁOSOGŁÓWKA - objawy, leczenie zakażenia
Włosogłówka ludzka to dość często występujący pasożyt. U niektórych osób, mimo zakażenia, nie pojawiają się żadne objawy. Pozostałe cierpią na dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nerwowego. U dzieci może nawet dojść do zahamowania wzrostu oraz opóźnienia rozwoju. Na czym polega leczenie zakażenia włosogłówką? Czy kąpiele ziołowe z miodem i mąką rzeczywiści pozawalają pozbyć się włosogłówki?
Spis treści
- Włosogłówka ludzka - jak można się zarazić?
- Włosogłówka ludzka - objawy
- Włosogłówka ludzka - diagnostyka. Jakie badania wykonać?
- Włosogłówka ludzka - leczenie
Włosogłówka ludzka (Trichuris trichiura) to pasożyt, który wywołuje chorobę o nazwie trychocefaloza (włosogłószczyca). Zakażenia włosogłówką są częste, zwłaszcza w krajach ciepłych i tropikalnych, najwięcej w rejonach Karaibów, w Afryce Południowej i Malezji. W Polsce najwięcej zakażeń stwierdza się na obszarach wiejskich.
Na włosogłówczycę chorują ludzie w każdym wieku, natomiast najczęściej diagnozowana jest u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Dorosły osobnik włosogłówki osiąga około 3-5 cm długości, żyje przez kilka lat i charakteryzuje się nietypowym kształtem ciała, który przypomina bicz.
W ciągu doby samice są w stanie złożyć od 2000 do 14000 jaj.
Mają one ciemnobrązowy kolor, podłużny, owalny kształt oraz charakterystyczne hialinowe zatyczki na obu biegunach.
W optymalnych warunkach środowiskowych zachowują żywotność nawet przez kilka lat.
Włosogłówka ludzka - jak można się zarazić?
W jajach włosogłówki wydalonych z kałem do środowiska zewnętrznego rozwijają się inwazyjne larwy. Po spożyciu jaj, w jelitach człowieka wylęgają się inwazyjne larwy pasożyta.
Należy zaznaczyć, że w zarażeniu mogą pośredniczyć muchy, przenoszące jajeczka z larwami z odchodów i gleby na produkty spożywcze.
na kilka dni larwy zakotwiczają się w błonie śluzowej jelita (faza histotropowa) i odżywiają się krwią żywiciela. Następnie z powrotem wracają do światła jelita, gdzie osiągają dojrzałość płciową. W ciele człowieka włosogłówka może przeżyć nawet 5 lat.
Włosogłówka ludzka - objawy
U nosicieli niewielkiej liczby pasożytów, nie stwierdza się żadnych objawów chorobowych. W przypadku intensywnej inwazji pojawiają się objawy, takie jak:
- brak apetytu
- bóle brzucha, zwykle w prawym dolnym kwadracie brzucha
- biegunka śluzowa, czasami z krwią
- spadek masy ciała
- bezsenność
- stany nerwicowe
- zawroty głowy
- bóle głowy
- niedokrwistość i objawy z niej wynikające (osłabienie, bladość skóry)
- objawy skórno-alergiczne
Zakażenie włosogłówką u dzieci dodatkowo objawia się zahamowaniem wzrostu oraz opóźnionym rozwojem poznawczym.
Aby zapobiec zakażeniu, należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Ponadto należy starannie myć spożywane w stanie surowym jarzyny oraz owoce.
Włosogłówka ludzka - diagnostyka. Jakie badania wykonać?
Wykonuje się badanie kału. Jaja pasożyta wydalane są wraz z kałem w trzy miesiące po zarażeniu. Samych pasożytów zazwyczaj nie stwierdza się w kale.
CZYTAJ TEŻ:
- Badanie kału na pasożyty - wyniki. Kiedy i jak wykonać badanie?
- Badania z krwi na pasożyty (parazytologiczne) - na czym polegają?
- Zakażenia pasożytnicze - lekceważony problem [WYWIAD]
Włosogłówka ludzka - leczenie
W leczeniu stosuje się leki przeciwpasożytnicze, takie jak albendazol, mebendazol albo iwermektyna. Leczenie zarażenia włosogłówką jest trudne, ze względu na silne i głębokie wnikanie pasożytów w ścianę jelita oraz małą wrażliwość na stosowane leki.
Porady eksperta
Włosogłówka - czy ziołowe kąpiele z mąki i miodu działają przeciwpasożytniczo?
Niektórzy przekonują, że ziołowe kąpiele z mąki miodu działają przeciwpasożytniczo. Po wymoczeniu się w naparze z ziół przeciwpasożytniczych, należy natrzeć skórę ramion, pleców, bocznej strony szyi, rąk i nóg miodem, a następnie oprószyć je mąką.
W ten sposób włosogłówki mają "wyjść" przez skórę. Zwolennicy tej metody zalecają, by pasożyty usuwać z powierzchni ciała, pocierając skórę gąbką lub goląc maszynką do golenia.
Podobno najlepsze rezultaty kąpieli widać wtedy, gdy stosuje się ją w pełni księżyca. Jednak "wychodzenie" pasożytów przez skórę jest niemożliwe. Włosogłówka pasożytuje bowiem w jelicie i nie ma zdolności przechodzenia przez jego ścianę. Poza tym po jej przekroczeniu musiałyby przejść jeszcze przez liczne tkanki i narządy, by finalnie dostać się do skóry. Takiej zdolności również nie posiada.