WŁOSOGŁÓWKA - objawy, leczenie zakażenia

2019-02-06 14:52 Monika Majewska

Włosogłówka ludzka to dość często występujący pasożyt. U niektórych osób, mimo zakażenia, nie pojawiają się żadne objawy. Pozostałe cierpią na dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nerwowego. U dzieci może nawet dojść do zahamowania wzrostu oraz opóźnienia rozwoju. Na czym polega leczenie zakażenia włosogłówką? Czy kąpiele ziołowe z miodem i mąką rzeczywiści pozawalają pozbyć się włosogłówki?

Spis treści

  1. Włosogłówka ludzka - jak można się zarazić?
  2. Włosogłówka ludzka - objawy
  3. Włosogłówka ludzka - diagnostyka. Jakie badania wykonać?
  4. Włosogłówka ludzka - leczenie

Włosogłówka ludzka (Trichuris trichiura) to pasożyt, który wywołuje chorobę o nazwie trychocefaloza (włosogłószczyca). Zakażenia włosogłówką są częste, zwłaszcza w krajach ciepłych i tropikalnych, najwięcej w rejonach Karaibów, w Afryce Południowej i Malezji. W Polsce najwięcej zakażeń stwierdza się na obszarach wiejskich.

Na włosogłówczycę chorują ludzie w każdym wieku, natomiast najczęściej diagnozowana jest u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Dorosły osobnik włosogłówki osiąga około 3-5 cm długości, żyje przez kilka lat i charakteryzuje się nietypowym kształtem ciała, który przypomina bicz.

W ciągu doby samice są w stanie złożyć od 2000 do 14000 jaj.

Mają one ciemnobrązowy kolor, podłużny, owalny kształt oraz charakterystyczne hialinowe zatyczki na obu biegunach.

W optymalnych warunkach środowiskowych zachowują żywotność nawet przez kilka lat.

Włosogłówka ludzka - jak można się zarazić?

W jajach włosogłówki wydalonych z kałem do środowiska zewnętrznego rozwijają się inwazyjne larwy. Po spożyciu jaj, w jelitach człowieka wylęgają się inwazyjne larwy pasożyta.

Należy zaznaczyć, że w zarażeniu mogą pośredniczyć muchy, przenoszące jajeczka z larwami z odchodów i gleby na produkty spożywcze.

na kilka dni larwy zakotwiczają się w błonie śluzowej jelita (faza histotropowa) i odżywiają się krwią żywiciela. Następnie z powrotem wracają do światła jelita, gdzie osiągają dojrzałość płciową. W ciele człowieka włosogłówka może przeżyć nawet 5 lat.

Włosogłówka ludzka - objawy

U nosicieli niewielkiej liczby pasożytów, nie stwierdza się żadnych objawów chorobowych. W przypadku intensywnej inwazji pojawiają się objawy, takie jak:

Zakażenie włosogłówką u dzieci dodatkowo objawia się zahamowaniem wzrostu oraz opóźnionym rozwojem poznawczym.

Aby zapobiec zakażeniu, należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Ponadto należy starannie myć spożywane w stanie surowym jarzyny oraz owoce.

Włosogłówka ludzka - diagnostyka. Jakie badania wykonać?

Wykonuje się badanie kału. Jaja pasożyta wydalane są wraz z kałem w trzy miesiące po zarażeniu. Samych pasożytów zazwyczaj nie stwierdza się w kale.

CZYTAJ TEŻ:

Włosogłówka ludzka - leczenie

W leczeniu stosuje się leki przeciwpasożytnicze, takie jak albendazol, mebendazol albo iwermektyna. Leczenie zarażenia włosogłówką jest trudne, ze względu na silne i głębokie wnikanie pasożytów w ścianę jelita oraz małą wrażliwość na stosowane leki.

Warto wiedzieć

Włosogłówka - czy ziołowe kąpiele z mąki i miodu działają przeciwpasożytniczo?

Niektórzy przekonują, że ziołowe kąpiele z mąki miodu działają przeciwpasożytniczo. Po wymoczeniu się w naparze z ziół przeciwpasożytniczych, należy natrzeć skórę ramion, pleców, bocznej strony szyi, rąk i nóg miodem, a następnie oprószyć je mąką.

W ten sposób włosogłówki mają "wyjść" przez skórę. Zwolennicy tej metody zalecają, by pasożyty usuwać z powierzchni ciała, pocierając skórę gąbką lub goląc maszynką do golenia.

Podobno najlepsze rezultaty kąpieli widać wtedy, gdy stosuje się ją w pełni księżyca. Jednak "wychodzenie" pasożytów przez skórę jest niemożliwe. Włosogłówka pasożytuje bowiem w jelicie i nie ma zdolności przechodzenia przez jego ścianę. Poza tym po jej przekroczeniu musiałyby przejść jeszcze przez liczne tkanki i narządy, by finalnie dostać się do skóry. Takiej zdolności również nie posiada.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Iff
|

ja tez mam to zalecone od pediatry :)

Marko
|

Ci którzy piszą o odebraniu dzieci powinni wziąć pod uwagę także wszystkich palaczy i przekraczających prędkość na drodze. Dlaczego mamy ograniczać się tylko do osób które z ciekawości wykonują ZUPEŁNIE NIESZKODLIWĄ pielęgnację miodem i mąka? Jak wiadomo, taki zabieg nikogo nie zabije, nikomu nie zaszkodzi, w przeciwieństwie do podanych przeze mnie ważniejszych czynników. Wołanie o odebranie dzieci pod tym artykułem jest absurdem i podbużaniem innych podatnych ludzi do pisania podobnie absurdalnych tekstów.

Marianna
|

Robilam ten zabieg z miodem i maka zrobilam papke miodu polaczonego z maka i odalam odrobine wody a potem smarowalm tym cialo i wmasowywalammta papke w skore i naprawde wychodzilo ze skory masa jakichs malutkichch pasozytow , wiec sa rowniec w skorze

ps
|

natychmiast powinni zabrac pani dziecko

Joanna
|

A ja robiłam kąpiel mojemu dziecku i wyszły trochę inaczej jak tu jest napisane kąpiel z słomą oczywiście wywar ze słomy i miod z mąką w formie papki posmarować kark ramiona masować ogrzewać woda i wyszły ale należy pamiętać żeby dziecku nie dawać przez jeden dzień glutenu i słodyczy a kompiel trwa ok 1.30 czasem dopiero po 30 min zaczynają wychodzić najpierw widać coś jak zaskurniaki a puzniej rosną i wygląda jak pryszcze usuwamy paznokciem albo szorstka gąbką lepiej paznokciem a nie jestem osobą która wieży w bzdury stwiedziałam ze nie zaszkodzi sama natura a może pomoże i pomogło z nadpobudliwego dziecka zrobił się aniołek potrafi usiąść pobawić się cicho w pokoju nie to dziecko polecam to nic prawie nie kosztuje miód może być sztuczny

Naukowa
|

Jakby tak było to leżałaby Pani w szpitalu, prawdopodobnie nieprzytomna.

Naukowa
|

Współczuję Pani skórze... podrażnienia i pewnie zniszczony naskórek.. radzę się douczyć i poczytać podręczniki z biologii i medycyny.

Blablabla
|

Ludzie leczcie się na głowę XD
Wylejcie trochę miodu na blat albo coś płaskiego, posypcie mąką i zacznijcie to pocierać. Albo nie bo stwierdzicie że w meblach też są XD
Polecam trochę poczytać podręczników do medycyny i biologii bo pierdzielicie farmazony i wprowadzacie ludzi w błąd XD
A tym którzy nacierają swoje psy miodem i robią jakieś kąpiele z ziół radzę strzelić sobie w łeb bo tylko psy cierpią na waszych głupich pomysłach XD

dddd
|

genarator plazmowy? ultradźwieki? Przecież plazma a ultradźwięki to zupełnie co innego - na kkilometr smierdzi jakimis pseudonaukowymi terminami ktore moga robic wrazenie na laikach bo takim mozna wszystko wmowic. Plazma to trzeci stan skupienia substancji (oprucz ciala stalego, cieklego i lotnego-pary). A ultradźwieki to fale dźwiękowe o okreslonej dlugosci fali. nie piszscie jakis dyrdymal o "generatorze plazmowym , który dzięki ultradźwiękom o danych częstotliwościach rozbija pasożyty" bo to pseudonaukowy bełkot

Mała Mi
|

To nie tylko sama kąpiel. Zaczynałam od kuracji lekiem na pasożyty. Nie pamiętam nazwy - tanie tabletki, ale na receptę, duże dawki przez kilka dni. Potem olej z pestek dyni bodaj przez 3 dni przed kąpielą. Do kąpieli trzeba przygotować zioła, miód sztuczny i mąkę. Zagotowany wywar z ziół, ciepły, wlewa się do wanny. Po wymoczeniu się w ziołach smarujemy ciało miodem i osypujemy mąką. Po niedługim czasie na skórze pojawiają się grudki. To wychodzące pasożyty. Nie są to grudki mąki - uprzedzam możliwe wątpliwości - ewidentnie białko. Można zeskrobywać szpatułką lub ścierać gąbką. Po spłukaniu ziołami powtarzamy smarowanie miodem, mąka itd. Ja robię tak długo, aż się zmęczę. Nawet kilkanaście razy. Byłam sceptyczna przed pierwszą kąpielą. Przekonałam się, że działa.