Trichurioza (włosogłówczyca) - przyczyny, objawy i leczenie

2014-12-16 8:31

Trichurioza (włosogłówczyca) to groźna choroba pasożytnicza, którą można się zarazić m.in. w krajach tropikalnych, zwłaszcza na Karaibach, w Południowej Afryce i w Malezji, gdzie odnotowuje się najwięcej zachorowań. Jakie są przyczyny i objawy trichuriozy (włosogłówczycy)? Jak można się zarazić? Na czym polega leczenie? Jak zapobiec zakażeniu?

Trichurioza (włosogłówczyca) - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Trichurioza (włosogłówczyca) - przyczyny
 2. Trichurioza (włosogłówczyca) - jak można się zarazić?
 3. Trichurioza (włosogłówczyca) - objawy
 4. Trichurioza (włosogłówczyca) - diagnoza
 5. Trichurioza (włosogłówczyca) - leczenie

Trichurioza, inaczej włosogłówczyca lub trychocefaloza, to choroba pasożytnicza, która jest powszechna na całym świecie, zwłaszcza w krajach o klimacie tropikalnym. Najwięcej zachorowań na włosogłówczycę odnotowuje się na Karaibach, w Południowej Afryce i w Malezji.

Trichurioza (włosogłówczyca) - przyczyny

Przyczyną choroby jest włosogłówka ludzka (Trichuris trichiura, Trichocephalus trichiurus) - bardzo mały robak (od 30 do 50 mm długości) należąc do nicieni, który pasożytuje zazwyczaj w jelicie ślepym i grubym człowieka.

Osobniki żeńskie składają codziennie od 2 do 5 tys. jaj, które dostają się do środowiska wraz z kałem żywiciela. Jednak wówczas nie są od razu zdolne do zakażania. Pasożyty są inwazyjne (czyli takie, w których rozwinęły się już larwy) dopiero po koło 3 tygodniach od wydalenia i rozwoju w odpowiednim środowisku, tj. wilgotnym, przy dostępie powietrza. Znajdujące się w jajeczkach larwy potrafią przeżyć w glebie nawet przez kilka miesięcy.

Trichurioza (włosogłówczyca) - jak można się zarazić?

Pasożyt dostaje się do organizmu człowieka za pośrednictwem brudnych rąk, jedzenia brudnych jarzyn i owoców, picia zanieczyszczonej wody itp.

Włosogłówka może żyć w ciele człowieka nawet do 5 lat.

Trichurioza (włosogłówczyca) - objawy

Po dostaniu się do organizmu, larwa włosogłówki pozbywa się otoczki jajowej w przewodzie pokarmowym, a następnie wędruje do jelita grubego. Tam w ciągu 4-5 tygodni staje się dojrzałą formą. Pasożyt bytuje u człowieka zazwyczaj w większych grupach - niekiedy stwierdza się nawet do 1000 osobników i więcej.

Przy niewielkiej liczbie pasożytów, tzn. gdy zakażenie ma łagodną postać, mogą objawy choroby mogą się nie pojawić. Masywne zarażenie przyczynia się do powstawania następujących objawów:

 • reakcje alergiczne;
 • bóle brzucha w okolicy jelita ślepego;
 • luźne stolce lub biegunki zawierające śluz i/lub domieszkę krwi;
 • nudności i wymioty;
 • wzdęcia;
 • kolki;
 • bóle i zawroty głowy;
 • wzmożona pobudliwość nerwowa;
 • zaburzenia snu;
 • postępujące osłabienie;
 • brak apetytu i związane z tym wychudzenie;
Ważne

Zarażenie włosogłówką ludzką może doprowadzić do rozwoju zapalenia wyrostka robaczkowego, anemii (z powodu krwawienia z błony śluzowej) i choroby wrzodowej.

Trichurioza (włosogłówczyca) - diagnoza

W przypadku podejrzenia choroby oddaje się do badania próbkę kału, by stwierdzić w nich obecność jaj. Jaja pasożyta wydalane są wraz z kałem w trzy miesiące po zarażeniu. Samych pasożytów zazwyczaj nie stwierdza się w kale.

W niektórych przypadkach pomocna może się okazać kolonoskopia.

Trichurioza (włosogłówczyca) - leczenie

W leczeniu stosuje się leki przeciwpasożytnicze, takie jak albendazol, mebendazol albo iwermektyna. Niestety, leczenie jest trudne ze względu na silne i głębokie wnikanie pasożytów w ścianę jelita oraz małą wrażliwość na stosowane leki.

Ważne

Trichurioza (włosogłówczyca) - jak zapobiec zakażeniu?

Przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Ponadto należy starannie myć spożywane w stanie surowym jarzyny oraz owoce. Ważne jest także zabezpieczanie gleby i wody przed możliwością rozprzestrzeniania się w nich jaj włosogłówki.