Trichurioza (włosogłówczyca) - przyczyny, objawy i leczenie
Trichurioza (włosogłówczyca) to groźna choroba pasożytnicza, którą można się zarazić m.in. w krajach tropikalnych, zwłaszcza na Karaibach, w Południowej Afryce i w Malezji, gdzie odnotowuje się najwięcej zachorowań. Jakie są przyczyny i objawy trichuriozy (włosogłówczycy)? Jak można się zarazić? Na czym polega leczenie? Jak zapobiec zakażeniu?
Spis treści
- Trichurioza (włosogłówczyca) - przyczyny
- Trichurioza (włosogłówczyca) - jak można się zarazić?
- Trichurioza (włosogłówczyca) - objawy
- Trichurioza (włosogłówczyca) - diagnoza
- Trichurioza (włosogłówczyca) - leczenie
Trichurioza, inaczej włosogłówczyca lub trychocefaloza, to choroba pasożytnicza, która jest powszechna na całym świecie, zwłaszcza w krajach o klimacie tropikalnym. Najwięcej zachorowań na włosogłówczycę odnotowuje się na Karaibach, w Południowej Afryce i w Malezji.
Trichurioza (włosogłówczyca) - przyczyny
Przyczyną choroby jest włosogłówka ludzka (Trichuris trichiura, Trichocephalus trichiurus) - bardzo mały robak (od 30 do 50 mm długości) należąc do nicieni, który pasożytuje zazwyczaj w jelicie ślepym i grubym człowieka.
Osobniki żeńskie składają codziennie od 2 do 5 tys. jaj, które dostają się do środowiska wraz z kałem żywiciela. Jednak wówczas nie są od razu zdolne do zakażania. Pasożyty są inwazyjne (czyli takie, w których rozwinęły się już larwy) dopiero po koło 3 tygodniach od wydalenia i rozwoju w odpowiednim środowisku, tj. wilgotnym, przy dostępie powietrza. Znajdujące się w jajeczkach larwy potrafią przeżyć w glebie nawet przez kilka miesięcy.
Trichurioza (włosogłówczyca) - jak można się zarazić?
Pasożyt dostaje się do organizmu człowieka za pośrednictwem brudnych rąk, jedzenia brudnych jarzyn i owoców, picia zanieczyszczonej wody itp.
Trichurioza (włosogłówczyca) - objawy
Po dostaniu się do organizmu, larwa włosogłówki pozbywa się otoczki jajowej w przewodzie pokarmowym, a następnie wędruje do jelita grubego. Tam w ciągu 4-5 tygodni staje się dojrzałą formą. Pasożyt bytuje u człowieka zazwyczaj w większych grupach - niekiedy stwierdza się nawet do 1000 osobników i więcej.
Przy niewielkiej liczbie pasożytów, tzn. gdy zakażenie ma łagodną postać, mogą objawy choroby mogą się nie pojawić. Masywne zarażenie przyczynia się do powstawania następujących objawów:
Włosogłówka może żyć w ciele człowieka nawet do 5 lat.
- reakcje alergiczne;
- bóle brzucha w okolicy jelita ślepego;
- luźne stolce lub biegunki zawierające śluz i/lub domieszkę krwi;
- nudności i wymioty;
- wzdęcia;
- kolki;
- bóle i zawroty głowy;
- wzmożona pobudliwość nerwowa;
- zaburzenia snu;
- postępujące osłabienie;
- brak apetytu i związane z tym wychudzenie;
Zarażenie włosogłówką ludzką może doprowadzić do rozwoju zapalenia wyrostka robaczkowego, anemii (z powodu krwawienia z błony śluzowej) i choroby wrzodowej.
Trichurioza (włosogłówczyca) - diagnoza
W przypadku podejrzenia choroby oddaje się do badania próbkę kału, by stwierdzić w nich obecność jaj. Jaja pasożyta wydalane są wraz z kałem w trzy miesiące po zarażeniu. Samych pasożytów zazwyczaj nie stwierdza się w kale.
W niektórych przypadkach pomocna może się okazać kolonoskopia.
Trichurioza (włosogłówczyca) - leczenie
W leczeniu stosuje się leki przeciwpasożytnicze, takie jak albendazol, mebendazol albo iwermektyna. Niestety, leczenie jest trudne ze względu na silne i głębokie wnikanie pasożytów w ścianę jelita oraz małą wrażliwość na stosowane leki.
Porady eksperta
Trichurioza (włosogłówczyca) - jak zapobiec zakażeniu?
Przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Ponadto należy starannie myć spożywane w stanie surowym jarzyny oraz owoce. Ważne jest także zabezpieczanie gleby i wody przed możliwością rozprzestrzeniania się w nich jaj włosogłówki.