Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

2021-11-25 21:52

Zapalenie tęczówki to nawrotowa choroba oczu, która prowadzi do postępującego uszkodzenia wzroku, a u 20 proc. pacjentów do ciężkiego, trwałego upośledzenia widzenia lub jego utraty. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia tęczówki? Na czym polega leczenie?

Zapalenie tęczówki
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Zapalenie tęczówki - przyczyny
 2. Zapalenie tęczówki - objawy
 3. Zapalenie tęczówki - badania
 4. Zapalenie tęczówki - leczenie

Zapalenie tęczówki to choroba oczu, która obejmuje tęczówkę, czyli barwną część błony gałki ocznej w kształcie krążka, i podtrzymujące ją ciało rzęskowe.

Zapalenie tęczówki - przyczyny

W większości przypadków zapalenie tęczówki występuje w przebiegu chorób autoimmunologicznych, z czego większa część to choroby reumatyczne:

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do okulisty?

Zapalenie tęczówki to częsty objaw pozastawowy chorób reumatycznych, przede wszystkim spondyloartropatii (zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa). Najczęstszą chorobą reumatyczną, w przebiegu której występuje, jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).

  Inne przyczyny zapalenie tęczówki to: gruźlica, kiła, zakażenia narządu wzroku, chłoniaki, powikłania pooperacyjne.

  U części chorych nie można rozpoznać przyczyny choroby. Wówczas mowa o idiopatycznym zapaleniu tęczówki. Jednak niektórzy specjaliści uważają, że tego typu zapalenie tęczówki jest wczesnym objawem spondyloartropatii (może na wiele lat poprzedzać wystąpienie objawów chorób z tej grupy).

  Zapalenie tęczówki - objawy

  Ostre zapalenie tęczówki daje objawy, takie jak:

  Przewlekłe zapalenie tęczówki daje mniej nasilone objawy. Początkowo chory może nie odczuwać bólu, nie ma zaczerwienionego oka, a spadek ostrości widzenia zwykle następuje powoli.

  Zapalenie tęczówki - badania

  W przypadku podejrzenia zapalenia tęczówki wykonuje się badanie w lampie szczelinowej (badanie dna oka).

   Zapalenie tęczówki - leczenie

   Z reguły lekarz przepisuje leki do stosowanie miejscowego. W przypadku zaostrzenia choroby dodatkowo podaje się kortykosteroidy do gałki ocznej i doustnie.

   Jeśli dochodzi do częstych nawrotów z postępującym uszkodzeniem narządu wzroku lub do pojawienia się nowych objawów, które pozwalają na rozpoznanie choroby ogólnoustrojowej, stosuje się terapię lekami z grupy przeciwreumatycznych modyfikujących przebieg choroby (disease modyfying anty-rheumatic drugs – DMARD).

   Do czasu zakończenia leczenia należy nosić okulary przeciwsłoneczne, nie oglądać telewizji, nie czytać.