HETEROCHROMIA czyli różnobarwne tęczówki oka
Heterochromia to niezwykle rzadka wada, dotykająca około 1 procent populacji. Polega na innym położeniu barwnika na przynajmniej dwóch częściach tęczówki jednego oka lub na odmiennym zabarwieniu oczu. Heterochromia nie jest uciążliwa i nie powoduje wady wzroku. Sprawdź, jakie są rodzaje heterochromii.
Spis treści
- Wyróżniamy dwie odmiany heterochromii
- Heterochromia - przyczyny
- Heterochromia - dlaczego niektórzy mają dwukolorowe oczy?
- Heterochromia - leczenie
Heterochromia to nie zawsze wada genetyczna. Osoba cierpiąca na to zaburzenie może mieć jedno oko brązowe, a drugie niebieskie bądź też fioletowy pierścień na piwnej tęczówce. Różnobarwne tęczówki mają też Jane Seymour czy Dan Ackroyd. Różne kolory kolory tęczówki miał David Bowie.
Wyróżniamy dwie odmiany heterochromii
- heterochromię iridis - różnobarwność jednej tęczówki
- heterochromię iridium - występuje wtedy, gdy obie tęczówki mają inną barwę
Heterochromia występuje bardzo często u psów rasy husky.
Heterochromia - przyczyny
Heterochromia to po prostu brak pigmentu melaniny lub jego nadwyżka. Melanina to substancja odpowiadająca za kolor nie tylko naszych oczu, ale też skóry czy włosów. Gdy jej ilość jest zachwiana w tęczówce może dojść do zaburzeń w utrzymaniu jednakowego koloru. Do najczęstszych przyczyn heterochromii zalicza się:
- dziedziczenie
- jaskrę - choroba ta prowadzi do nieodwracalnych zmian w nerwie wzrokowym i w siatkówce. Jak się okazuje również leki na jaskrę mogą doprowadzić do zaburzeń w kolorze tęczówki oka
- nerwiakowłókniakowatość typu 1
- wszelakiego rodzaju uszkodzenia oka spowodowane czynnikami zewnętrznymi - tępe urazy oka
- stany zapalne siatkówki czy rogówki, guzy i tętniaki
Heterochromia - dlaczego niektórzy mają dwukolorowe oczy?
Heterochromia - leczenie
Heterochromia nie jest groźną wadą i nie powoduje żadnych objawów. Nie ma też negatywnego wpływu na zdrowie, dlatego też nie wymaga żadnego leczenia.
Różne kolory tęczówek, zwłaszcza przy heterochromii iridium, choć są niezwykle oryginalne, mogą jednak u niektórych osób powodować kompleksy. W celu wyrównania koloru tęczówek można stosować specjalne kolorowe soczewki kontaktowe. Po dobraniu odpowiedniego koloru, osoba z heterochromią może ukryć swą wadę, nie narażając się na obniżenie swojej samooceny.