Witaminy przed ciążą [Porada eksperta]

2015-04-09 17:18 Barbara Grzechocińska

Jestem kobietą starającą się o ciążę. W lutym poroniłam swoją pierwszą ciążę. Do kolejnej chcę się lepiej przygotować. Wcześniej, zanim zaszłam w ciążę, nie brałam żadnych witamin.Robiłam to dopiero wtedy, kiedy się o niej dowiedziałam. Teraz chcę uniknąć tego błędu. Obecnie biorę Jodid 200, Vitrum D3 (mój poziom wit. D3 wynosi 16, a norma zaczyna się od 30) oraz piję Inofem. Czy zamiast tego Inofemu mogę zacząć brać Folik i czy do tego jeszcze mogę dołączyć Acti-Globin? Czy można to wszystko połączyć?

Inofem to nie to samo co kwas foliowy i nie można go zastąpić Folikiem. Inofem w swoim składzie zawiera kwas foliowy. Jest go tylko trochę za mało. Zalecana dawka to 400 mg, a w 1 tabletce Inofemu jest go 200 mg. Acti-Globin ma w swoim składzie kwas foliowy. Nie ma przeciwwskazań do łączenia wszystkich wymienionych przez panią leków. Może warto zastanowić się nad dietą i zamiast w tabletkach, przyjmować witaminy w pokarmach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE