Usunięta tarczyca a leczenie nadżerki i planowanie ciąży [Porada eksperta]

2015-04-18 18:04

Mam 22 lata, jestem 4 lata po usunięciu tarczycy (guzki i wrodzona niedoczynność tarczycy, biorę Euthyrox 100). Ostatnio miałam robioną cytologię, w wyniku: zamiany nienowotworowe - czynniki infekcyjne mikroorganizmy: zmiany flory bakteryjnej. Pani doktor stwierdziła u mnie małą nadżerkę. Czy pani radzi, żeby już ją wymrozić czy mogę poczekać? (nigdy jeszcze nie rodziłam) .Czy po operacji tarczycy będą miała problemy z zajściem w ciążę i czy duże jest ryzyko poronienia lub urodzenia chorego dziecka? Czy ciąża musi być dużo wcześniej planowana? Jakie badania muszę zrobić przed zajściem w ciążę i kiedy?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Nadżerka wymaga leczenia, jeśli są do tego wskazania. O potrzebie jej leczenia może pani rozmawiać wyłącznie z lekarzem, który ma możliwość zbadania pani.

Jeśli czynność tarczycy będzie dobrze wyrównana lekami, to nie będzie z tego powodu zagrożenia poronieniem lub nieprawidłowym rozwojem ciąży. Zaraz po rozpoznaniu ciąży powinna pani zgłosić się do lekarza, najprawdopodobniej dawki Euthyroxu ulegną zmianie. Radzę również skonsultować się osobiście w sprawie planowanej ciąży. Zalecenia ogólne obejmują przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 400 mg/dobę. Czasami zaleca się również badanie morfologii, TSH (na pewno w pani przypadku), szczepienia (o ile jest taka potrzeba) przeciwko różyczce. Inne badania w zależności od potrzeb i istniejących chorób ogólnoustrojowych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta