Ryzyko wcześniejszego porodu a wskazania do cesarskiego cięcia [Porada eksperta]

2015-02-19 22:58 Barbara Grzechocińska

Wczoraj miałam wizytę u ginekologa, który dał mi skierowanie do szpitala na sterydy, ponieważ jest zagrożenie wczesnego porodu, a płuca dziecka nie są jeszcze gotowe. I na dodatek dowiedziałam się, że mam grzybicę. To już 35. tydzień. Moje pytanie brzmi: czy nawet po sterydach urodzę wcześniej? Jeśli tak, to czy do 38. tygodnia dziecko przyjdzie na świat? Jak długo trwa pobyt w szpitalu ze względu na te sterydy? Czy nie mogę ich sama kupić i zrobić zastrzyk (ponieważ nienawidzę szpitali, a słyszałam, że takie rozwiązania też są). I czy grzybica i krótka szyjka macicy nie może być wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Zadaje pani pytania, na które może odpowiedzieć tylko jasnowidz. Skąd ma być wiadomo, co zdarzy się w przyszłości i kiedy pani urodzi. Długość pani pobytu w szpitalu może określić jedynie lekarz prowadzący, po przyjęciu pani do szpitala. Sterydy podaje się w warunkach szpitalnych, ponieważ ich podanie wymaga monitorowania zdrowia matki i płodu. Nad koniecznością hospitalizacji nie ma pani co się zastanawiać. Pisze pani, że "nienawidzi szpitali". Ma pani wybór, ale alternatywą dla tego pobytu może być chore dziecko. Ani grzybica pochwy, ani krótka szyjka macicy nie są wskazaniami do cięcia cesarskiego, wprost przeciwnie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE