Poród naturalny po dwóch cesarkach? [Porada eksperta]

2016-10-23 13:02

Lekarz chce, żebym rodziła naturalnie po 2 cięciach cesarskich. Pierwsza cesarka była w 2004 roku z powodu zatrucia ciążowego, druga cesarka w 2009 roku, ponieważ waga dziecka wynosiła 4450g i  miałam zagrożenie pęknięcia macicy. Chcę dodać, że pierwsze dziecko miało 4050 g w 38. tygodniu ciąży. Obecnie jestem w 32. tygodniu i mam rodzić naturalnie. Dodam, że jak byłam w 29. tygodniu ciąży, waga dziecka wynosiła 1987g, czyli wskazuje na to, że i teraz będzie duże dziecko. Czy mam prawo zażądać 3 cesarki? Chciałabym przy okazji podwiązać jajniki, ponieważ nie chcę mieć już więcej dzieci, a tabletek nie mogę brać, ponieważ ostatnio miałam uszkodzoną wątrobę od tabletek.

W mojej opinii stan po dwóch cięciach cesarskich i duża masa płodu są dostatecznymi wskazaniami do ukończenia ciąży cięciem cesarskim. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w takim przypadku na poród drogami natury musi Pani wyrazić zgodę. Sterylizacja w Polsce jest dopuszczalna wyłącznie z przyczyn medycznych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.