Monitorowanie ciąży a cukrzyca ciążowa [Porada eksperta]

2018-09-09 0:26 Barbara Grzechocińska

Jestem w 9. miesiącu ciąży, zostałam skierowana do poradni diabetologicznej, bo miałam za wysoki cukier. Obecnie mam glukometr, badam poziom cukru i jest różnie. Czy lekarz ginekolog powinien częściej niż raz w miesiącu sprawdzać rozwój płodu (KTG lub USG)? Boję się, że skaczący cukier może źle wpływać na dziecko. Mam 37 lat i jest to 3. ciąża. Wcześniej dzieci rodziły się z wagą 4450, 4330 i moja ginekolog nie stwierdziła cukrzycy i nie sprawdzała poziomu cukru po porodach. Dzieci rodziły się przez cięcia cesarskie z komplikacjami. Chcę, aby teraz 3 dziecko było lepiej monitorowane. Czy jako kobieta z cukrzycą ciążową mogę tego oczekiwać?

Powinna Pani pozostawać pod opieką poradni dla kobiet z cukrzycą ciążową.

W ostatnich tygodniach ciąży KTG wykonywane jest raz w tygodniu, USG ciążowe z oceną masy w zależności od potrzeb, ale nie rzadziej niż raz w miesiącu.

W 9. miesiącu ciąży należy zaplanować optymalny czas i sposób ukończenia ciąży.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE