Mechanizm działania plastrów antykoncepcyjnych [Porada eksperta]

2014-08-25 23:35

Mam pytanie. Stosuję plastry antykoncepcyjne i czy podczas stosunku może dojść do zapłodnienia i później ten płód ulega zniszczeniu? Czytałam, że przez spiralę dochodzi do zapłodnienia, a potem ten płód zabija się.

Mechanizm działania hormonalnych plastrów antykoncepcyjnych jest następujący: hamowanie owulacji na poziomie podwzgórzowo-przysadkowym oraz na poziomie jajnika, działaniu na śluz szyjkowy, tak, ze staje się nieprzepuszczalny dla plemników, działaniu na błonę śluzową macicy i wywołaniu zmian utrudniających implantację oraz hamującym działaniu na transport jajowodowy. Plastry nie mają 100% skuteczności i ciąże, wprawdzie rzadko, ale się zdarzają. Po zagnieżdżeniu ciąża rozwija się prawidłowo. Pyta Pani o spirale, chyba chodzi Pani o wkładki wewnątrzmaciczne. Wkładki z miedzią mają działanie plemnikobójcze oraz działają na błonę śluzową macicy utrudniając implantację. Wkładki uwalniające hormon działają na śluz szyjkowy i hamują przechodzenie przez niego plemników oraz na błonę śluzową macicy tak, że nie jest możliwe zagnieżdżenie, ale jeśli do niego dojdzie ciąża rozwija się prawidłowo.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.