Kontrola zdrowia przy wielotorbielowatych jajnikach [Porada eksperta]

2014-08-24 20:25 Barbara Grzechocińska

Dzień dobry, mam 29 lat i cierpię na zespół policystycznych jajników. Od kilku lat przyjmuję tabletki antykoncepcyjne (ostatnio Daylette), staram się przestrzegać zaleceń dotyczących stylu życia i czuję się dobrze. Chciałabym jednak wiedzieć, czy powinnam w jakiś sposób kontrolować swój stan zdrowia? Jakie badania wykonywać i jak często? Czy są one refundowane przez NFZ? Pozdrawiam.

Zespół policystycznych jajników jest zespołem wieloobjawowym i to, jakie badania wykonać i co kontrolować, zależne jest od występujących objawów. To lekarz prowadzący decyduje, jakie badania są potrzebne. Lekarz pracujący w jednostce mającej umowę z NFZ ma prawo skierować pacjenta na wszystkie potrzebne mu w procesie leczenia badania. Za badania płaci NFZ. Więcej informacji na temat leczenia zespołu policystycznych jajników znajdzie Pani w tekście: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/zespol-policystycznych-jajnikow-nieleczony-moze-prowadzic-do-raka-blon_38491.html

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE